piątek, 19 stycznia 2024

Summer Dying Loud 2024: Pierwsza czwórka

Zespół Sztylety, Schizma, Borknagar i... wyczekiwany od wielu lat Overkill to pierwsza ujawniona czwórka artystów, którzy zaprezentują się podczas jubileuszowej, 15 edycji festiwalu Summer Dying Loud. Tegoroczna odsłona święta muzyki mrocznej, ciężkiej, a niekiedy ekstremalnej odbędzie się w dniach 5-7 września 2024 tradycyjnie już na terenie MOSiRu w Aleksandrowie Łódzkim. 
Overkill to jeden z tych zespołów, którego fanom cięższych brzmień przedstawiać nie trzeba. Weterani amerykańskiej szkoły trash metalu grają nieprzerwanie od 1981 roku. Nieustannie jeżdżą po świecie by dzielić się z fanami swoją sztuką, niepowtarzalnym stylem i charyzmą. Ten wyjątkowy miks trash metalu, rock'n'rolla i punk rocka wybrzmi na głównej festiwalowej scenie w sobotę 7 września! 


 

W odległej, skutej mrozem i przeszywającym zimnem, a zarazem spowitej zorzą polarną Norwegii Øystein Brun znudził się graniem brutalnego death metalu i w 1995 roku powołał do życia nowy twór - Borknagar. Do dziś sztuka zespołu budzi najwyższy szacunek i podziw. Z jedenastoma albumami na koncie i nadchodzącym dwunastym  "Fall", który ukaże się 23 lutego zespół stawi się w Aleksandrowie. 

Tak było we Wrocławiu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/10/ultima-ratio-fest-moonspell-insomnium.html

Do składu dołączają też dwa fantastyczne zespoły rodzime, które choć są skrajnie odmienne stylistycznie, to łączy je podobne podejście do tworzenia. 

Schizma to jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych, zarówno w kraju jak i za granicą, polskich zespołów hardcore. Zespół powstał w 1990 roku i przez ponad trzy dekady istnienia, mimo szeregu roszad personalnych, nieprzerwanie gra, nagrywa i jest wierny bezkompromisowej stylistyce i przekazowi charakterystycznemu dla niezależnej sceny hardcore. Dorobek Schizmy to ponad dziesięć wydawnictw, lecz to czym żyje zespół i co jedna mu rzesze oddanych ludzi to występy na żywo, odzwierciedlające to co najważniejsze w hc: energię wokół tworzenia społeczności i kontrkulturowych wydarzeń dających ujście emocjom związanym z życiem w świecie, który coraz bardziej oddala się od wszelkich ideałów. Schizma zagrała blisko tysiąc koncertów w całej Polsce oraz kilkunastu krajach i mimo upływających lat wciąż gra zarówno małe lokalne gigi jak i duże festiwale docierając wszędzie gdzie płonie lub tli się ogień sceny niezależnej. Rok 2023 przynosi długo wyczekiwany nowy album długogrający „Upadek” wydany nakładem wytwórni Piranha Music. Album, po dwóch ostatnich EPkach “Dla Was” i “O Nas” oraz LP “Whatever It Takes Whatever It Wrecks“, kontynuuje nową erę w działalności grupy. Trzy lata to w świecie muzyki wieczność, ale tak długi odstęp między debiutem Sztyletów, a „Tak będzie lepiej” wpływa wyłącznie na korzyść zespołu. Gdańsko-warszawska załoga przeszła długą drogę, aby z lokalnej ciekawostki stopniowo przeistoczyć się w dobrze kojarzony skład w polskim alternatywnym podziemiu. W ich kotle gotuje się wiele składników – slackerskie emo, noise rock, indie rock, a nawet metal i ani na moment ta stylistyczna plątanina nie kończy się chaosem. Brakuje wam muzyki niezależnej, który równocześnie pogłaszcze i sprzeda sierpa? Bez obaw, Sztylety AD 2024 spełniają oba kryteria. 

Tak było na koncercie obu grup niedawno w Gdańsku: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/12/schizma-zespo-sztylety-eight-minute.html

Więcej informacji już niebawem, bądźcie czujni! 

Karnety oraz bilety jednodniowe już są, o tu: https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/summer-dying-loud