środa, 24 stycznia 2024

SIKSA wystąpi w Gdańsku

 Charyzmatyczna, nieobliczalna, niesamowita - taka właśnie jest Alex Freiheit, która jako SIKSA dokonuje kolejnych przeobrażeń, by nieskrępowanie opowiadać o tym, co ważne. Wyjątkowa okazja, by się o tym przekonać już 16 lutego w Gdańsku! Na koncert zaprasza Instytut Kultury Miejskiej!  
… 𝗮 𝗱𝗶𝗮𝗯𝗹𝗶𝗰𝗮 𝗴𝗿𝘂𝗰𝗵𝗻𝗶𝗲 𝗯𝗮𝘀𝗲𝗺 to tytuł legendy, kolędy i mitu w jednym, które sama o sobie napisałam. - mówi SIKSA. Nie znajdziecie tu króla podbijającego ziemię, ni orła w gnieździe. Król jest teraz prezesem w korporacji, a orła postanowiono przebranżowić, by nadgonił trochę akcji. W tym nieważne jakim miejscu i nieważne jakim czasie jestem ja, Diablica. Pożytku ze mnie ni mo, właściwie same kłopoty i w dodatku nie umiem się w języku wysłowić. Ale gdy już to robię to wszystkie za i przeciw mają diablo zgryzoty. I tutaj wkracza niepewna swych mocy Narratorka, z którą zatańczę tak, by była w wymyślaniu wolna. W duecie zamojtamy opowiadane przez innych autorów gwiazdy i ziemie. Będziemy się wspólnie zmieniać i pieprzyć, a oni niech myślą, że byli w tym lepsi! Od tej pory najstarsze herstoryczki miasta Gwiezdna powiadają, że na tym łez padole mieszka jedna taka, której język podobno do rytmu skakał!

𝗦𝗜𝗞𝗦𝗔 (słowo z języka jidysz, pot. pogard. młoda dziewczyna postrzegana jako wulgarna, niedoświadczona i niedojrzała) to feministyczny duet ułożony na głos, bas, tekst i ciała. Koncerty SIKSY łączą z sobą energię koncertu punkowego, poezji performatywnej czy tańca współczesnego a w interakcji z publicznością nabierają jedynych w swoim rodzaju walorów dramatycznych. W ograniczeniach instrumentarium i obecności scenicznej duet znajduję siłę, by stworzyć własną drogę. Opiera się czasem o wspomnienia z dzieciństwa, innym razem o bajki i legendy, czy rzeczywistość przetworzoną przez nieskrępowane i niepohamowane spojrzenie SIKSY. W jej twórczości to co osobiste spotyka się z politycznym a to co niewypowiedziane z tym co wykrzyczane.

Najnowszy materiał duetu SIKSA to punkowe libretto i rozpisana na głosy, squeerowana legenda. Czas i miejsce zdarzeń to jednak zdecydowanie bardziej zawsze i wszędzie, niż nigdy i nigdzie. W okolicznościach powstania mitycznego GWIEZDNA poznajemy dziewczynkę-diablinkę, która nie potrafi się wysłowić. Bohaterka nie ustaje jednak w próbach. Dokonuje kolejnych przeobrażeń, do swojej opowieści wciągając zastępy diabelskich gzubów i herstoryczek
 
Bilety już są: BILETY SIKSA