czwartek, 4 stycznia 2024

Krótka historia o wewnętrznej walce, czyli nowe wydawnictwa Lugoli i Harmony Of Struggle

Co tam? Jak się czujesz? Czemu nic nie mówisz? - to jedne z tych pytań, które wbrew pozorom potrafią nieźle wytrącić z równowagi, szczególnie, gdy słyszy się je od osób, których właściwie się nie zna, widuje się je sporadycznie, w wyniku czego kompletnie nie wiadomo, co na nie odpowiedzieć. Jasne, można z sytuacji wybrnąć jakąś bezpieczną wersją "w porządku", ale niekiedy przy takiej odpowiedzi widać na twarzy zmieszanie, a nawet frustrację. Rozpoczyna się wewnętrzna walka, coś w środku gniecie i chce krzyczeć, z drugiej zaś strony dyskomfort powstrzymuje te silne emocje. Bardzo trafnie wyraził takie stany starć emocjonalnych w swojej nowej muzyce Neithan, a posłużyły mu do tego nowe wydawnictwa projektów Lugola i Harmony Of Struggle.  

Wrzące emocje

Wrażliwi ludzie nie mają lekko - walczą każdego dnia nie tylko o zrozumienie samych siebie i swojego wnętrza, ale też o akceptację otoczenia, które niejednokrotnie postrzega je jako nieprzyjazne, wycofane. To, co wygląda dziwnie, to przeważnie efekt wewnętrznej walki z niepewnością, niepokojem, wewnętrznym bólem i frustracją. Jak pozbyć się tych emocji? Jeśli przygniata i gnębi wewnętrzny ból, warto spróbować go z siebie wyrzucić. Szczerze o nich mówić, czasem może wykrzyczeć, uwolnić z siebie.

We współczesnym świecie pełnym zła, fałszu i smutku trudno nie reagować. O tym, co straszne, przerażające i spędzające sen z powiek warto mówić wprost i bez ogródek. Warto na to uczulać, starać się zrozumieć, podjąć często nierówną walkę, by temu zaradzić. Świetną i w pewnym sensie bezpieczną platformą do takich działań jest właśnie sztuka. 

 

W poszukiwaniu prawdy

O tym właśnie pomyślałam słuchając drugiej płyty Lugoli. "The Truth Penetrates Your Mouth" to bezpośredni i celny strzał. To konkret wykrzyczany prosto w twarz, wprost, bez owijania w bawełnę.

Nienawiść do samego siebie, nienawiść do innych, wrzące emocje. Ile jeszcze jesteś w stanie znieść? Jak wiele poświęcisz, by ostatecznie okazało się, że nie znaczy to zupełnie nic? Ile goryczy zniesiesz? Kolejne niepowodzenie, kolejna porażka - o tym jest ta płyta. O tym, co męczy, gniecie, nie pozwala spać. To prawda, to emocje na dłoni, to frustracja, złość i rozczarowanie, które przekroczyło już granicę wytrzymałości w człowieku i musiało znaleźć swoje ujście. Świetnie te emocje podkreśla minimalistyczna warstwa muzyczna, sprawiająca wrażenie tła dla wykrzykiwanych manifestów.


Do czego zdolny jest człowiek? 

Zastanawiam się nad tym od dawna, starając się zrozumieć różne działania, które nie są logiczne, które prowadzą do destrukcji człowieka, otoczenia, natury, siebie samego. Co jest w stanie zrobić człowiek, by osiągnąć cel, by podporządkować sobie innych - nad tym od debiutu Harmony Of Struggle muzycznie rozmyśla Michał Kiełbasa, który na "Brutal Aesthetics" kontynuuje zagadnienia, które rozważał na pierwszej płycie projektu. Manipulacja, techniki sterowania grupami społecznymi, podporządkowywania sobie ludzi, które mają rozbudzić w nich to, co absolutnie najgorsze - okrucieństwo totalne i niemożliwe do wyjaśnienia, masową zagładę, samobójstwa, masakrę, całkowite pogwałcenie prawa i wszelkich norm. Neithan poprzez dźwięki surowe, brutalne i hałaśliwe opowiada o prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w Jonestown, o praktykach masowych samobójstw, okrucieństwach wojny i robi to bardzo przekonująco - szczerze do bólu.

 

Muzyka dla wymagającego odbiorcy

Zarówno twórczość Lugoli jak i Harmony Of Struggle to muzyka nie dla każdego. Power Electronics to muzyczna nisza eksplorująca brutalną odmianę elektroniki. To sztuka radykalna i szczera do bólu, która przeszywa na wskroś i rozrywa od środka nie tylko bębenki w uszach, ale przede wszystkim duszę, To propozycja dla odbiorcy otwartego na wyzwania, ceniącego szczere przesłanie. To muzyka eksperymentalna i ekstremalna, choć surowa w formie, to zrealizowana na najwyższym poziomie.  

 

Oba albumy znajdziecie na bandcampowym profilu wydawnictwa Zoharum: 

Lugola: https://zoharum.bandcamp.com/album/the-truth-penetrates-your-mouth

Harmony Of Struggle: https://zoharum.bandcamp.com/album/brutal-aesthetics