środa, 18 października 2023

Przewodnik po piosenkach: GGGOLDDD - PTSD (13.10.2023)

"Dwa lata temu zdiagnozowano u mnie zespół stresu pourazowego. Od tego czasu biorę udział w intensywnej terapii. Powrót do okrutnych wsponnień i przełomowych momentów był dla mnie bardzo trudny. Zbiegł się też w czasie z momentem, gdy zaczęliśmy pisać nowe utwory i przearanżowywać stare kompozycje. Dokładnie takiej ekscytacji potrzebowałam, by oczyścić umysł. To trochę taki materiał, który pokazuje kierunek, w którym muzycznie zmierza GGGOLDDD.  Już nie mogę się doczekać, co wydarzy się w przyszłości." - tak o nowej EPce GGGOLDDD opowiada Milena Eva. Nowy materiał zespołu to pięć emocjonalnych kompozycji, w których dominuje elektroniczny minimalizm, pozwalający skupić uwagę na przesłaniu. 

 
Milena Eva to fantastyczna wokalistka, co niejednokrotnie udowodniła już w ostatnim czasie, np. podczas trasy koncertowej u boku MONO. Wtedy też fani mogli zauważyć już pewne symptomy brzmieniowych zmian w GGGOLDDD, o czym wspominałam tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/05/mono-gggolddd-gdansk-drizzly-grizzly.html

"PTSD" to skrót od "post-traumatic stress disorder", zatem tytuł minialbumu jest jak najbardziej tożsamy z wypowiedzią artystki. To też kontynuacja kierunku, który grupa obrała za sprawą fenomenalnego, przełomowego i bardzo osobistego albumu "This Shame Should Not Be Mine", będącego ostatecznym rozliczeniem Mileny z przeszłością.

Na "PTSD" znajdziecie pięć utworów - trzy nowe i dwa zaaranżowane od nowa, z podkreśleniem klawiszy i przeszywającego do szpiku kości mrocznego, tajemniczego klimatu. Już pierwsze sekundy "It's Over" mrożą krew w żyłach, a niepokój potęguje nieco wycofany wokal Mileny. Zupełnie nowego wymiaru nabiera "He Is Not", wydany pierwotnie na "Why Aren't You Laughing", także mocno zdystansowany oraz drugie "stare" nagranie, "Old Habits", wydane pierwotnie na "No Image" w 2015 roku z fantastycznym gitarowym riffem. Wycofana zgrzytliwość również jest domeną niespełna trzyminutowego "Silence". Całość wieńczy kompozycja "I Let My Hair Grow", która ukazała się kilka tygodni temu jako singiel i o której opowiadałam wam tutaj: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/05/nowy-singiel-gggolddd.html

To nieprawdopodobnie wciągająca, ekscytująca i tajemnicza muzyka. GGGOLDDD zawsze był wyjątkowym zespołem, ale teraz brzmi jeszcze bardziej mrocznie i jeszcze ciekawiej niż dotychczas. Przekonajcie się na własne uszy!

Minialbumu możecie posłuchać tutaj: https://gggolddd.bandcamp.com/album/ptsd