czwartek, 12 października 2023

NYOS - Waterfall Cave Fantasy, Forever (27.10.2023)

Wspomnienia z dzieciństwa, nostalgiczne spoglądanie w przeszłość i ilustrowanie przywołanych w pamięci chwil sprzed lat poprzez dźwiękowy labirynt to wyznaczniki stylu Nyos. Duet z Finlandii powraca z nowym materiałem, na którym z nostalgią spogląda na wodospady, wspomina bitwy na poduszki i niewinne dziecięce zabawy. To jedna z tych płyt, która jest fantastycznym punktem wyjścia dla wyobraźni. 

 


 

Czysta radość grania i prawdziwa przyjemność odsłuchu nie zawsze idą w parze. W tym jednak przypadku wszystko zdaje się być na swoim miejscu. Połamane kompozycje i repetytywne zapętlenia budują klimat tajemniczy, a zarazem wyjątkowy. Nyos kreują w swoich utworach niesamowity świat - z jednej strony silnie retrospektywny, z drugiej niemal baśniowy, sięgając po wspomnienia, marzenia, zderzając jawę i sen.

Wchodząc śmiało po schodach i przechodząc przez otwarte drzwi, które widzimy na okładce, wkraczamy w świat dźwięków z pogranicza hałaśliwości i improwizacji. Jeśli cenisz matematyczną precyzję Battles, atmosferyczność post-rocka oraz mrok i ciężar twórczości Russian Circles, znajdziesz tu coś dla siebie. Jeśli do tego lubisz punkową energię, sięgnij po tę muzykę tym bardziej!

Tom Brooke i Tuomas Kainulainen nagrali wspólnie jeszcze jedną przepiękną płytę, inspirując się wzajemnie i dzieląc się radością, najchętniej na koncertach. Jednak także w studyjnej odsłonie można poczuć w dużej mierze tę szczerość i bezpośredniość. Jeśli najdzie was ochota na wycieczkę w niebanalne, instrumentalne rejony, koniecznie posłuchajcie tej płyty!

Więcej o inspiracjach zespołu w poniższym wywiadzie: 

https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/04/nyos-czerpiemy-inspiracje-z-emocji-i.html 

82% 

Posłuchaj płyty: Nyos -  Waterfall Cave Fantasy, Forever