poniedziałek, 23 października 2023

Crime & the City Soultion - The Killer (20.10.2023)

Nostalgiczny wokal, rozmarzone, pełne jesiennej melancholii melodie i opowieść, która mrozi krew w żyłach. Crime & the City Solution powrócili z nową płytą, pierwszą od ponad dekady, niezwykle piękną i chwytającą za serce, a jednocześnie zwracającą uwagę na ważne zagadnienia.Już od pierwszych minut robi się ciepło na sercu. Album przywołuje w myślach atmosferę jak z rodzinnego domu, gdzie czekają najbliżsi, ciepła herbata i ciepły koc w ponury dzień.  Tak brzmi ta muzyka, jest naturalnie ciepła, choć opowiada o znacznie szerszym spektrum, niż domowe historie i chwilami potrafi zalać mrokiem. Refleksyjny głos wokalisty opowiem wam historię o trudnych decyzjach i utracie wiary w lepsze jutro.

"The Killer" to szósty album zespołu. Ciekawa jest historia jego powstania, bo narodził się na podstawie pracy doktorskiej, którą w czasie pandemii pisał wokalista Simon Bonney. Dotyczyła podejmowania decyzji w Afganistanie pod koniec lat 80-tych i programów pomocowych w regionie Indo-Pacyfiku i naturalnie stała się tematem nowej płyty zespołu. Album powstał, gdy wspomniany Bonney i Bronwyn Adams, nie mogąc podróżować, utknęli w rodzinnej Australii. 

Wraz z autorem pracy odwiedzamy więc dzięki muzyce miejsca przepełnione przemocą, złem, okrucieństwem i przejmującym smutkiem, które spędzały mu sen z powiek, wywołując koszmary. Śmierć, cierpienie i straszne opowieści nie pozostały bez wpływu na psychikę, siejąc w niej spustoszenie, a jednocześnie stając się cennym materiałem, który skłania do refleksji. Na świecie nie dzieje się dobrze i nadziei na to, że będzie kiedyś lepiej jest coraz mniej. Zespół reaktywował się, by przekazać coś bardzo ważnego, ponadczasowego i korzystając z wagi zdarzeń sprzed lat przestrzec przed tym, dokąd zmierzamy i czym to grozi.

To album, który zadowoli fanów mrocznej melancholii spod znaku dokonań Nicka Cave'a, w sam raz na jesienną szarugę i odrobinę refleksji. Zarejestrowany został w Berlinie. Do Bonneya i Adamsa dołączyli klawiszowiec, pianista i basista Frederic Lyenn, gitarzysta Donald Baldie, gitarzysta i klawiszowiec Georgio Valentino, perkusista Chris Hughes i pianista i gitarzysta Joshua Murphy. Coś od siebie dodał też producent Martin J. Fiedler. W tym składzie pod koniec listopada wyruszą w trasę koncertową po Europie, w ramach której 9 i 10 grudnia, odwiedzą kolejno Poznań i Warszawę. Występ zespołu poprzedzi set solowy Joshuy Murphy'ego. Na koncerty zaprasza Knock Out Productions. 

90% 

Posłuchaj płyty: https://crimeandthecitysolution.bandcamp.com/album/the-killer

A bilety na koncerty są tu: www.knockoutmusicstore.pl