piątek, 1 września 2023

Soen - Memorial (1.09.2023)

 Lubisz metal progresywny? Cenisz techniczny kunszt, ale nie stronisz od chwytliwości? Szwedzi z Soen są mistrzami w tej dziedzinie. Jeśli szukasz albumu, który dostarczy ci powyższych wyznaczników współistniejących w równowadze, to zdecydowanie dobry kierunek.

 
Jakie emocje wywołuje ten album?

Uśmiech, taki szczery oraz radość, że melodyjna, chwytliwa muzyka wcale nie musi opierać się tylko na elektronicznych patentach i z powodzeniem trafia także do miłośników muzyki niezależnej.Co wyróżnia ten materiał na tle innych płyt?

Tych, którzy znają Soen i lubią siarczyste, a jednocześnie klarowne brzmienie album niespecjalnie zaskoczy. Dostarczy im za to dokładnie takich wrażeń, jakich oczekują. Mimo że jest tu kilka świeżych elementów, to stuprocentowy melodyjny metal spod znaku zespołu. Znajdziecie tu zarówno potężne riffy i perkusyjne sekwencje, jak i pełne romantyzmu melodie. Pewną innowacją jest udział wokalistki w "Hollowed", toczącą dialog z Ekelofem. Ta kompozycja przywodzi na myśl stonowane i bardziej symfoniczne wersje utworów grupy z albumu "Atlantis".


W jakim stylu utrzymany jest ten album?

Miłośnicy gitarowych solówek i instrumentalnych popisów nie będą zawiedzeni. Ci, którzy lubią refreny, które momentalnie wchodzą w głowę również. To płyta, na której ciężar równoważą melodie niemal w idealnych proporcjach, która brzmi dobrze niezależnie od dnia. To Soen w tym najbardziej ukochanych przez fanów wydaniu. Już tradycyjnie są tu też jednowyrazowe tytuły utworów.


Gdy słyszę tę muzykę widzę…

tłum fanów śpiewających wspólnie refreny i kołyszących się w rytm melodii.

ogrom zachwyconych fanek, wpatrujących się w wokalistę zespołu ;) Kiedy najlepiej słuchać tej płyty?

Gdy tylko przyjdzie na to ochota :)

 

O czym jest ten album?

O współczesnym społeczeństwie i trudach funkcjonowania wrażliwej jednostki w pędzącym przed siebie tłumie, w świecie pełnym zła, wśród ludzi pozbawionych empatii...


Dlaczego warto (lub nie) tego posłuchać?

To "bezpieczna" płyta. Jeśli lubisz połamańce, ale nie w nadmiarze, jeśli cenisz dobry wokal, to ten album ma szansę spodobać się niezależnie od gatunkowych upodobań. Jeśli natomiast szukasz innowacji, brzmieniowych zaskoczeń, ta płyta niespecjalnie ich dostarczy. To bardzo solidny, melodyjny i przystępny album, bardzo dobrze zrealizowany i dopracowany produkcyjnie. Jeśli szukasz właśnie czegoś takiego, będzie idealny.

 

Jeśli chcecie przekonać się, jak ten album zabrzmi w koncertowej odsłonie, okazja nadarzy się już na przełomie października i listopada. Soen powróci do nas na 3 koncerty. Szwedzi zagrają w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Szczegóły tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2024/01/soen-na-3-koncertach-w-polsce.html

Albumu Memorial możecie posłuchać tu: https://www.youtube.com/playlist?list=PLo8K3-n62VH9oHoWym9yl4FEgt71ajdMn