czwartek, 21 września 2023

Explosions In The Sky - End (15.09.2023)

Z czym kojarzy wam się koniec? Zatrzymanie wszystkiego? Ostateczny kres? Wielki znak stop dla wszelkiej aktywności? Mrok, przejmujący niepokój, otchłań... a może brak oczekiwań, spokój, wreszcie możliwość odetchnięcia? Wszystkie te emocje przenikają nowy album Explosions In The Sky. To płyta o końcu, która balansuje na pograniczu piękna i mroku. Pustka - to jedyne co pozostanie, gdy wszystko się skończy. Czym jest jednak wspomniane "wszystko"? Co ma znaczenie? Co kompletnie nie ma znaczenia? Co powinno się dla nas liczyć? Co jest ważne? O co w ogóle chodzi w życiu?

Album "End" oczywiście nie odpowiada na te i stos innych pytań. Skłania do refleksji, ale też niesie ukojenie, spokój, wyciszenie. Chcesz się odciąć, przenieść w świat magii, snów, w miejsce, gdzie wszystko jest ok i jedyne, co się liczy to piękno? Ta płyta wywołuje właśnie takie odczucia.  Przypomina o tym, co najważniejsze - o cieple relacji z najbliższymi, o miłości, przyjaźni, uśmiechu, radości z nawet drobnych rzeczy, które w chwilach kryzysu mogą uratować. 

Takie wytchnienie niesie natura, podziwianie jej piękna, spędzanie czasu bez codziennych rozpraszaczy. Funkcjonuje ona jednak dzięki podporządkowaniu cyklowi życia i śmierci. Tak działa właściwie wszystko na świecie, dzięki czemu życie cały czas się toczy, zachodzą zmiany, energia zmienia postać i rozkład, ale jej suma pozostaje niezmienna.

Koniec to zamknięcie, które wcale nie musi być negatywne - może być początkiem nowego startu, otwarcia, rozdziału. Rozpoczęcie od zera łatwe nie jest, ale z pewnością jest bardzo odświeżające - trochę jak zimny prysznic, trochę jak reset. Kończy się przyjaźń, kończy się relacja, związek, ale zaczyna coś nowego - coś, co może jest wolnością? szansą? okazją, by zaryzykować?

Dla Explosions In The Sky ten album jest nowym początkiem, otwartym rozdziałem, w ramach którego sięgają zarówno po brzmienia, w których czują się komfortowo, jak i nowe pomysły. Wypadkową tych działań jest piękna muzyka pełna przestrzeni, o filmowym potencjale. To także otwarta forma, która pozwala każdemu chętnemu dowolnie zinterpretować jej przesłanie. I o to właśnie chodzi w sztuce.

81% 

Posłuchaj płyty: Explosions In The Sky - End