wtorek, 29 sierpnia 2023

Znamy pierwszy singiel z nowej płyty Stevena Wilsona!

Enigmatyczne zapowiedzi w mediach społecznościowych, końcowy rozdział biografii ujawniający tytuł płyty i kilka wskazówek na temat nowej muzyki, tajne odsłuchy premierowe w wybranych miejscach - tak swój nowy album promuje Steven Wilson. Poznaliśmy już jednak nieco więcej szczegółów dotyczących nadchodzącego materiału. "The Harmony Codex" ukaże się za kilka tygodni, dokładnie 29 września 2023 i znana jest już jego pierwsza muzyczna zapowiedź. 

fot. Hajo Mueller, media społecznościowe artysty"Economies Of Scale" to propozycja, która zadowoli nie tylko wieloletnich wielbicieli wszechstronnego talentu artysty, ale też miłośników nowoczesnej elektroniki spod znaku takich zespołów jak Moderat czy Son Lux oraz solowych dokonań Damona Albarna. To delikatny, bardzo atmosferyczny i minimalistyczny utwór, który płynie niespiesznie, hipnotyzując, a zarazem podprogowo zwracając uwagę na treści śpiewane przez artystę - tym razem to krótka forma, ale uruchamiająca szereg skojarzeń. To refleksja na temat współczesności, pełnej niepotrzebnych bodźców, odciągających uwagę od tego, co istotne. Czy naprawdę potrzebujemy tego wszystkiego? A może tak nam się tylko wydaje, bo "wszyscy" tego chcą? A może to efekt skali? To poetycka opowieść o upływie czasu i ludzkiej bezradności w obliczu ciągłego biegu, rozwoju, który ostatecznie prowadzi... donikąd.

Steven Wilson skomponował ten utwór w pełni samodzielnie. Nie tylko zaśpiewał, napisał tekst, zagrał na fortepianie, syntezatorach, akustycznej gitarze, basie, ale też zaprogramował, zajął się produkcją i miksem utworu. Gościnnie na syntezatorach zagrał jego stały współpracownik, Adam Holzman, który pomógł mu też w programowaniu. 

"The Harmony Codex" to 10 utworów i 65 minut nowej muzyki. To labirynt dźwięków, którego każdy etap prowadzi ku innej ścieżce i jest osobnym rozdziałem. W przyszłym tygodniu ukaże się 11 minutowy fragment albumu, w większości instrumentalny i jak zapowiada Wilson, będzie to połączenie jazzu, rocka progresywnego i atmosferycznej elektroniki. Utwór nosi tytuł "Impossible Tightrope".

Jeśli jesteście ciekawi, co wydarzy się dalej, sprawdzajcie tę stronę: https://theharmonycodex.com/