piątek, 30 czerwca 2023

dEUS wystąpi w Warszawie

Belgijska formacja dEUS, jeden z najważniejszych zespołów w historii rocka alternatywnego wyrusza w trasę promującą swój nowy album studyjny. Już 26 października grupa zawita do Warszawy i zagra w Klubie Hybrydy. 

 
dEUS nigdy tak naprawdę nie mieli jakiś konkretnych wytycznych, nie chcieli. Pozostali jednak wierni sobie i swojemu stylowi, wypracowanemu przez lata. Jak podkreśla Tom Barman, postanowili poeksperymentować z brzmieniem i wpuścić do muzyki nieco świeżego powietrza, a jednocześnie nie zatracić własnego charakteru. Ósmy album zespołu "How To Replace It" jest tego dowodem - jest bardzo melodyjny, a zarazem nietypowy.

 
To także dEUS w enigmatycznym wydaniu. Dziesięć lat wydaje się być bardzo długim okresem, ale tak naprawdę nigdy nie byli daleko. Mieli do przygotowania składankę Selected Songs 1994-2014, trasę Soft Electric, liczne występy na festiwalach i rocznice do świętowania - ich magnum opus, The Ideal Crash, skończyło 20 lat; 65-dniowa europejska trasa koncertowa zajęła ponad rok przygotowań i realizacji.

 "Rzeczy zawsze zajmują więcej czasu niż myślisz, że zajmą" - mówi wokalista, "ale to nie był dziesięcioletni projekt". Nie były to nawet cztery lata i chociaż konkretne plany zostały ustalone w 2018 roku - kalendarze wyczyszczone, sesje zarezerwowane - były próby i trasa koncertowa The Ideal Crash, no i oczywiście pandemia. Ale sposób pracy zespołu również się zmienił. W przypadku poprzednich dwóch płyt jam sessions były długie i ustrukturyzowane - pięć dni w tygodniu, od południa do 18:00 - a utwory były kształtowane i rozwijane w czasie. "Ho to Replace It" powstało jednak podczas skoncentrowanych, krótkich i wybuchowych jamów. Z dużą ilością klasycznego i czasochłonnego dostrajania i rzeźbienia dEUS. Stare nawyki trudno przemijają...
Dwadzieścia osiem lat po wydaniu swojej debiutanckiej płyty, dEUS pozostają niezłomnymi twórcami indie, nieustannie idącymi naprzód, nieskończenie ciekawymi i twórczo niespokojnymi. 

"Po tylu latach chcemy zagrać w tylu miejscach, wystąpić na wielu festiwalach. Cholernie nie możemy się doczekać, by zaprezentować te piosenki na żywo" - mówi Barman. 

To jak, wpadniecie ich posłuchać? dEUS zagrają w Warszawie 26 października 2023. Bilety są tu: https://www.ebilet.pl/muzyka/rock/deus

 

Kilka słów o nowej płycie tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2023/02/deus-how-to-replace-it-17022023.html

A tak było w 2019 roku w B90: 

https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2019/05/deus-ideal-crash-20th-anniversary-tour.html 

https://soundrive.pl/pl/article/1666/deus-radosc-i-melancholia