czwartek, 25 maja 2023

Wielki powrót Blur! Nowy album 21 lipca!

Uwaga miłośnicy chwytliwych ballad z przesłaniem i brytyjskim poczuciem humoru! Po ośmiu latach z nową płytą powraca formacja Blur. "The Ballad Of Darren" ukaże się 21 lipca. Poznaliśmy już pierwszą zapowiedź albumu. "The Narcissist" to ballada w stylu Blur, utrzymana na pograniczu delikatnego rocka i popu. To utwór, który bez trudu wskazuje, z jakim zespołem mamy do czynienia, prowadzona przez charakterystyczny, nieco rozmarzony wokal Damona Albarna. Kompozycji towarzyszy subtelny, rysunkowy teledysk. 

Za produkcję materiału, który zarejestrowano w Studio 13 w Londynie, odpowiada James Ford. “The Ballad of Darren” to dziewiąte studyjne dzieło Blur i pierwsze od podbijającego listy sprzedaży “The Magic Whip” z 2015 roku. Okładkę płyty zdobi zdjęcie brytyjskiego fotografa Martina Parra.

"To płyta z kategorii wstrząsu wtórnego, refleksja i komentarz na temat tego, gdzie się teraz znajdujemy" – zwięźle wyjaśnia zawartość albumu Damon Albarn. "Im starsi i bardziej wściekli jesteśmy, tym ważniejsze jest dla nas, by grać z właściwymi emocjami i intencjami. Riff czasem nie wystarcza" – dodaje gitarzysta Graham Coxon.

A co mówią pozostali członkowie grupy? Bez wątpienia są szczęśliwi, że Blur wciąż tworzy i nie stoi w miejscu.

"Aby jakikolwiek wieloletni związek przetrwał, trzeba być się nawzajem zaskakiwać, a nam się to jakoś wciąż udaje" – mówi basista Alex James. Perkusista Dave Rowntree dodaje natomiast: "Wspólna praca nad muzyką była dla nas bardzo naturalna. Z każdą płytą odkrywamy coś nowego i rozwijamy się jako zespół. Nie bierzemy niczego za pewnik". 

Premierze albumu towarzyszy niedawno ogłoszona trasa koncertowa, która poprzedzi jej wydanie. Blur zagra serię koncertów w Wielkiej Brytanii, w tym w Colchester w hrabstwie Essex, gdzie rozpoczęła się historia grupy. To rodzinne miasto Damona Albarna, gitarzysty Grahama Coxona i perkusisty Dave’a Rowntree. Damon i Graham poznali się jako nastolatkowie w Stanway School. Graham później przedstawił Dave’a Damonowi i basiście Alexowi Jamesowi. Debiutancka płyta grupy “Leisure” ukazała się w 1991 roku.


"The Ballad Of Darren" wypełni 10 kompozycji: 

The Ballad
St Charles Square
Barbaric
Russian Strings
The Everglades (For Leonard)
The Narcissist
Goodbye Albert
Far Away Island
Avalon
The Heights