poniedziałek, 22 maja 2023

Przewodnik po piosenkach: EABS meets Jaubi - In Search Of A Better Tomorrow (12.03.2023)

Choć dzieli ich geograficznie niemal 7 tysięcy kilometrów, znaleźli wspólny muzyczny język niezwykle szybko, gdy tylko spotkali się podczas wymiany Get Your Jazz Together. Po krótkiej wymianie pomysłów i tygodniu wspólnej pracy fenomenalny kolektyw EABS nagrał wspólny album z pakistańskim triem Jaubi. Czym zaowocowała ta niezwykle ekscytująca wymiana kulturowych doświadczeń? Jak do nich doszło? Zajrzyjcie poniżej.


Kulturowy most między Wrocławiem i pakistańskim Lahore

Punkty wspólne twórczości EABS i Jaubi to przede wszystkim silne przywiązanie do lokalności i szacunek dla tradycji, zamiłowanie do wplatania niektórych elementów hip-hopu, jak i bazowe zamiłowanie do improwizacji i duchowego jazzu. Dlatego połączenie sił tych zespołów było jedynie kwestią czasu. Porozumienie to braterstwo, współpraca, wymiana pomysłów. Tu efektem prac jest fuzja gatunków, w której przenikają się polskie tradycje jazzowe i bliskowschodnia melodyjność, o mrocznym, niepokojącym odcieniu. Trudno te dźwięki zaszufladkować. 

 

Jak doszło do tego spotkania?

Członkowie obu grup poznali się w ramach programu Get Your Jazz Together, który został uruchomiony przez Instytut Adama Mickiewicza, aby pomóc w budowaniu międzykulturowych mostów. Następnego dnia po premierowym koncercie grupy Jaubi na OFF Festivalu w Katowicach muzycy udali się do Monochrom Studio w Kotlinie Kłodzkiej, gdzie spędzili tydzień wspólnie tworząc muzykę, wymieniając się pomysłami i kompozycjami. 

 

W poszukiwaniu lepszego jutra...

Właśnie taki tytuł nosi wspólny album EABS i Jaubi. Nagrania powstały w malowniczych okolicznościach przyrody, w pełni lata, a jednak, choć jest w nich nadzieja, przebija przez nie późnojesienny niepokój. Czemu? Nie jest łatwo. Nagrywany był tuż po zniesieniu restrykcji pandemicznych, w czasie inflacyjnego szaleństwa i wojny na Ukrainie, a także powodzi, które nawiedziły Pakistan. To wszystko odcisnęło swoje piętno na muzyce.

 Jednak zawsze po trudach przychodzi prędzej czy później ukojenie, jak po burzy, po katastrofach, po wstrząsie. Jaubi już na swoim poprzednim albumie wysyłali apel o pokój. O niego niestrudzenie walczą też członkowie EABS w kraju sponiewieranym przez polityczne podziały i bolesną historię.

 

Efektem prac ośmiorga muzyków jest wielobarwny, pasjonujący album, kipiący od emocji i twórczej wymiany doświadczeń. Sięgnijcie po niego, gdy będziecie mieli ochotę na coś ambitnego, a jednocześnie bardzo uniwersalnego.

Posłuchaj płyty: EABS meets Jaubi - In Search of a Better Tomorrow