piątek, 17 marca 2023

Mystic Festival 2023 - VHS Hell powraca!

Co robić na festiwalu między koncertami, gdy chce się nieco odpocząć od szaleństwa pod sceną? Można oczywiście zaspokoić najpilniejsze potrzeby, ale też... poddać się innemu rodzajowi szaleństwa! Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorzy Mystic Festival zapraszają do festiwalowego kina, gdzie będzie królowało to, co przerażające, niepokojące i pokracznie wspaniałe. To wszystko oczywiście za sprawą VHS Hell! Krwawa zemsta, krwawe rytuały, żądny krwi cyborg i jeszcze trochę krwi do smaku – VHS Hell ponownie gości na Mystic Festivalu, by zapewnić wam relaks, wyciszenie i przednią rozrywkę. VHS Hell to cykliczne pokazy tanich i cudownie pokracznych filmów gatunkowych znalezionych na najniższych półkach wypożyczalni kaset wideo i które są tak potwornie złe, że aż dobre.

Filmy będzie można oglądać przez trzy festiwalowe dni  - od 8 do 10 czerwca. Nie będą wyświetlane podczas Warm Up Day.

Deadly Prey, reż. David A. Prior, 1987, 88 min.
Gdy w latach 80. zbiorową wyobraźnią zawładnął Rambo, wielu twórców próbowało powtórzyć sukces opowieści o weteranie z Wietnamu zmuszonym walczyć o przetrwanie we własnej ojczyźnie. Wszyscy jednak polegli – poza Davidem A. Priorem i jego „Deadly Prey”. Owszem, „Deadly Prey” miało nieprzyzwoicie mały budżet, nie mogło pochwalić się wieloma znanymi nazwiskami w obsadzie, a fabułę należało uznać co najwyżej za pretekstową. Gdy jednak na ekranie pojawiał się umięśniony Danton w krótkich gaciach, a z głośników rozbrzmiewał charakterystyczny motyw muzyczny, wszystko to przestawało mieć znaczenie – oto kino w stanie czystym, esencja kinematografii, istny absolut taniego filmu akcji. I choć od premiery „Deadly Prey” minęło grubo ponad 35 lat, nic się nie zmieniło. Bo jak tu nie kochać filmu, w którym główny bohater zabija wroga jego własną – odciętą uprzednio – ręką?

Szatański pakt, reż. Mark Freed, 1991, 93 min.
Co otrzymamy, gdy połączymy niskobudżetowe kino grozy, pudel metal, reżysera, który wcześniej nakręcił jedynie film instruktażowy z perkusistą Toto, i aktorkę znaną także z filmów instruktażowych, ale zdecydowanie innego rodzaju? „Szatański pakt” to powstały w 1991 roku komediohorror, którego twórców najwyraźniej nikt nie poinformował, że lata 80. się już skończyły.
Martin to życiowy nieudacznik i pozbawiony talentu muzyk marzący o karierze. Jego los odmienia się, kiedy poznaje kapłankę voodoo. Dzięki jej interwencji z dnia na dzień zamienia się w gwiazdę rocka, którego solówki na gitarze pędzą szybciej niż inflacja w Polsce. Jest w tym wszystkim jeden haczyk – aby utrzymać swój status, Martin musi regularnie karmić się siłą życiową innych.
W „Szatańskim pakcie” znajdziecie tapiry, Traci Lords, gitary, tapiry, elementy scenografii ukradzione z imprezy halloweenowej twojego kuzyna, tapiry, gore, voodoo, tapiry, trupy wypadające z szaf, a także tapiry.

Paco - maszyna śmierci (aka Vendetta dal futuro), reż. Sergio Martino, 1986, 94 min.
Legendarny rip off „Teminatora” w reżyserii weterana włoskiego kina gatunkowego, który w epoce boomu magnetowidowego cieszył się niesłychaną popularnością w wypożyczalniach kaset video. Tytułowy bohater to cyborg, który buntuje się przeciwko swoim mocodawcom. W ślad za uciekinierem rusza obława. Kapitalne kino science fiction pełne nawiązań do amerykańskich hitów, ciągłej akcji i wybornej muzyki Claudia Simonettiego. W rolach głównych: John Saxon, George Eastman oraz napakowany Daniel Greene.


Program chilloutowej strefy VHS Hell uzupełni set oldskulowych reklam, trailerów i klipów z początku lat 90.

 

Mystic Festival 2023 odbędzie się 7-10 czerwca w Gdańsku, na znanym już wam terenie Stoczni.

Na festiwalu wystąpi ponad 90 zespołów, w tym m.in. Ghost, Danzig, Gojira, Meshuggah, Behemoth, Electric Wizard, The Hellacopters, Testament, Watain, Moonspell, Perturbator, Exodus, Dismember, Voivod, Alcest, Sleep Token, Unleashed, Carpathian Forest, Grave, Soen, Phil Campbell and the Bastard Sons (z setem Motörhead), Godflesh, Primitive Man, Earthless, Lucifer i Greg Puciato. 

Karnety na festiwal dostępne są na www.mysticfestival.pl, ale możecie nabyć również za pośrednictwem serwisu eBilet – w ofercie sprzedaż ratalna, kupujesz dziś, płacisz później.

Organizatorem festiwalu jest Mystic Coalition, sojusz firm o bogatym doświadczeniu na rynku koncertowym, festiwalowym i wydawniczym, w skład którego wchodzą Knock Out Productions, Mystic Production i B90.