poniedziałek, 23 stycznia 2023

Nowi artyści na Sea You Music Showcase!

Poznaliśmy kolejnych artystów, którzy zagrają podczas tegorocznej edycji Sea You Music Showcase. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oprócz dotychczas ogłoszonych między innymi Me And That Man, Immortal Onion i Martina Lange wystąpią 1988, Jazxing, Artificialice oraz Klawo. Przyjrzyjmy się im bliżej.1988

 


Pod tym pseudonimem kryje się Przemysław Jankowiak - producent, artysta wizualny, kompozytor, muzyk. Pochodzi ze Szczecina, ale na stałe związany jest z Gdynią. Znacie go z takich projektów jak Syny czy Ruleta, współpracował też z Włodim. Od 2020 roku związany jest z wytwórnią Def Jam Recordings Poland. Tegoroczny laureat Paszportu Polityki, wyróżniony za całokształt działań i wkład w rozwój muzyki alternatywnej. Otrzymał tę nagrodę dokładnie "za otwartość stylistyczną, za umiejętność pracy z różnymi artystkami i artystami oraz za twórcze inspirowanie się różnymi nurtami. Za rozwój własnego muzycznego języka i przenoszenie go w swoich produkcjach z undergroundu do mainstreamu". 

Pierwszą nominację do Paszportu w roku 2020 przyniósł mu autorski minialbum „Ring the Alarm” oraz nagrana w duecie z raperem Włodim płyta „W/88”. W roku 2022 opublikował autorski album „Ruleta”, na który zaprosił całą plejadę gości, nie tylko z hiphopowego środowiska. Partnerował też Monice Brodce przy pracy nad jej chwalonym minialbumem „Sadza”, a na festiwalu w Gdyni błysnął jako autor muzyki do pełnometrażowego filmu „Zadra”.

1988 będzie na festiwalu kuratorem jednej ze scen. Artyści wyselekcjonowani przez producenta zaprezentują się pierwszego dnia imprezy.

Jazxing


Chłopaki z Gdańska - DJsko-producencki duet.  Mateusz Filipiuk i Jakub Sautycz jako Jazxing na polu producenckim zaistnieli za sprawą The Very Polish Cut Outs. Był rok 2014, a debiut wydawniczy przypadł im na mini EP-kę stworzoną z Kanadyjczykiem Eddie C. Od tego czasu dwójka przyjaciół systematycznie publikowała autorskie numery w formie pojedynczych singli, remiksów czy pierwszej EP-ki wydanej w Polena Recordings. Po latach zbieranego doświadczenia na krajowym podwórku, duet po raz pierwszy pojawił się w zagranicznej oficynie (eclectics music z Wielkiej Brytanii) za sprawą remiksu do utworu There is no Planet autorstwa Luca Averna & Chris Coco. 

We wrześniu ubiegłego roku ukazał się debiutancki album zespołu. Pearls of the Baltic Sea to mieszanina muzyki elektronicznej z dużą dozą żywych instrumentów. Jest to przede wszystkim „nadbałtycki” hołd dla muzycznej estetyki balearic. W kompozycjach wyczuwalny jest duch nostalgii oraz krajobrazy polskiego wybrzeża, chłód brytyjskiej alternatywy z przełomu lat 80. i 90., a także śmiałe nawiązania do muzyki nu-disco, ambient, dub i trip-hop/downtempo. Na albumie, gościnnie pojawiło się wielu wybitnych muzyków polskiej sceny alternatywnej m.in. Paweł Nowicki (Kobiety), Michał Jan Ciesielski (Quantum Trio, Alfah Femmes), Vojto Monteur (ex-EABS, Miloopa), Kamil Kozłowski (Van Cyklop).

Panowie podobnie jak 1988 będą kuratorami jednej ze scen podczas pierwszego dnia festiwalu. 


Artificialice

Tak pisze o sobie sama - Artificialice to połączenie odhumanizowanej elektroniki z przesyconym ludzkimi emocjami wokalem. Alicja Sobstyl to wschodząca gwiazda trójmiejskiej sceny muzycznej Obdarzona ciekawym głosem artystka wydała w ubiegłym roku swój debiutancki album.To połączenie elektroniki, alternatywnego popu i jazzu. Projekt charakteryzuje hipnotyzujący wokal przywodzący na myśl Björk, świeże aranżacje w stylu Hiatus Kaiyote oraz bezkompromisowość w elektronicznych brzmieniach inspirowana Sophie czy Arcą. Artystka gra także na flecie w zespole Klawo, także zobaczymy ją podczas festiwalu dwukrotnie!


Klawo
„Klawo sięga do starej szafy, ale tej bez szkieletów. Wychowani na twórczości "dziadka" Herbiego Hancocka i wielbicielami szorstkiego jazzu lat 70. […] To muzyka, która czerpie z kwaśnych domowych nagrań Maca DeMarco i lo-fi producentów” - tak o ich muzyce opowiada Jędrzej Dudek [P.Unity] Zespół Klawo zadebiutował w maju 2021 roku singlem „Wdzięczność”, dołączając do grona artystów będących pod opieką niezależnej wytwórni Coastline Northern Cuts. W czerwcu 2022 roku wydali debiutancki album.

Druga edycja Sea You Music Showcase odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w dniach 13-15 kwietnia 2023

Dotychczas ogłoszeni artyści to: Bilety znajdziecie tu: https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/sea-you