wtorek, 31 stycznia 2023

Znamy pełny skład Soulstone Gathering Festival!


Poznaliśmy już pełny line-up festiwalu Soulstone Gathering, który odbędzie się w dniach 18-19 maja 2023 w Krakowie przy Kamiennej 12. Do ogłoszonych wcześniej artystów dołączają Inter Arma, Sturle Dagsland, Acid Sitter, Moonstone i Stonerror. Uczestników wydarzenia czeka więc pokaźna uczta w postaci gatunkowej mieszanki doomu, stoneru, rocka psychodelicznego i eksperymentalnego metalu, które można podsumować jako śniadanie, obiad i kolacja. Zapytacie, czy będzie deser. Bardzo możliwe, bo jak zapewniają organizatorzy, to nie koniec niespodzianek! 

 

 Inter Arma 


Death metal przeplatany tubalnymi tąpnięciami Swans? A może sludge zagrany tak, jakby Trey Azagthoth z Morbid Angel wpadł do oceanu lawy i po drodze spotkał Neurosis? Przed Inter Arma nie ma żadnych barier, a muzyka grupy - z naciskiem na “Sulphur English” z 2019 roku - jasno pokazuje, że death metal znów żyje, a nie wyłącznie wegetuje. Nic dziwnego, że Amerykanie to jedni z najbardziej cenionych współczesnych zawodników w Relapse Records, czyli wytwórni, która wielokrotnie dokładała swoich parę groszy w kontekście przeobrażeń metalu. Postępowe podejście? Jak najbardziej, tu je znajdziecie.


Sturle DagslandNic na to nie poradzimy, ale jeśli szukacie muzyki ciekawej, innowacyjnej, przesiąkniętej lokalnym folklorem i innej niż wszystko dookoła, musicie śledzić to, co skandynawskie. Sturle Dagsland, czyli braterski norweski duet, potwierdza tę tezę. Poznaliście ich już w zeszłym roku na koncertach u boku Oranssi Pazuzu, więc polecamy wsiąknięcie w to na dobre. To muzyka chłodna, choć emocjonalna; tworzona rozumowymi metodami, choć buchająca od emocji i niespodzianek. Wyjątkowo dopieszczony aranżacyjnie i bogaty od detali pop miesza się tu z rozedrganym folkiem w ekscentrycznej odmianie. Zbadajcie ich już teraz, byście potem mogli z dumą przyznać, że znaliście to before it was cool.

Sprawdźcie, jak Sturle wypadł na koncercie w Warszawie: 
 

Acid Sitter

 


 Komunikat: wszystkie osoby muziarskie prosimy o spakowanie wyłącznie najpotrzebniejszych rzeczy i zameldowanie się na pokładzie magicznego promu galaktycznego. W planie mamy wycieczkę po kosmosie i okazjonalną suplementację dobrodziejstwami Alberta Hofmanna. Japońsko-polski układ psychodeliczny Acid Sitter dostarcza te rozrywki i nie tylko. Skład istnieje od niedawna i ma na koncie kilka singli, ale za to jakich! Gęsty, snujący się psychodeliczny stoner rock z kosmicznymi odlotami, krautowymi hipnozami i innymi atrakcjami. Nie można przegapić.

Tak zespół zaprezentował się przed King Buffalo w Warszawie: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/08/king-buffalo-red-scalp-acid-sitter.html

 

Moonstone 


 

 Krakowski ansambl skrywa więcej ciekawostek niż moglibyście przypuszczać. Teoretycznie grają stoner, choć wywodzą się z pnia o znacznie bardziej chropowatym, bo death/doomowym korzeniu. Mimo że metalu śmierci na wolno już nie grają, słychać u nich echa nurtu. Są bezlitośnie ciężcy, a przy tym i kreatywni, bo ich stoner ucieka z szufladki beztroskiego pustynnego rock’n’rolla, frunąc w krainę psychodelii, gdzie czekają na was zapętlone riffy, transowe odjazdy i różne odmiany tripa na trzeźwo. Sprawdźcie ich, jeśli poszukujecie w metalu przede wszystkim wejścia w głąb własnej świadomości.

 

Stonerror 

  Wyobraźcie sobie taki scenariusz: jedna z wielu niekończących się autostrad w USA, wy w Pontiacu Firebirdzie i kaseta z “Widow in Black” Stonerror - lepiej być nie może. Ten skład porządnie namieszał pełnoprawnym debiutem z 2017 roku, a od tamtej pory wciąż utrzymuje się na fali wznoszącej. To stoner w wariancie maksymalnie imprezowym, oznakowanym symbolem zielonego liścia i gastrofazy: Krakowianie odpalają fuzz na jedenastkę, zapraszają do tańca rozbujanym riffem i cisną przed siebie z rock’n’rollem na ustach. Grzech nie dać się im uwieść.

 

Soulstone Gathering Festival odbędzie się w Krakowie przy Kamiennej 12 w dniach 18-19 maja 2023. Karnety są tu: https://knockoutprod.net/pl/concert/detail/491