środa, 21 grudnia 2022

Spokój, nostalgia, cisza i trochę hałasu - nowe minialbumy od Frokedal & Saver, Zeal & Ardor i INVSN

Koniec roku to koniec nowych wydawnictw? Niekoniecznie. Owszem, jest trochę mniej płyt, ale to dobry czas, by przyjrzeć się zawartości np. minialbumów. W ostatnich tygodniach ukazało się kilka naprawdę ciekawych małych wydawnictw. Sprawdźcie, co nowego mają dla was Frokedal & Saver,  Zeal & Ardor i INVSN. 
 

Frokedal & Saver - Split EP


 

To spotkanie norweskich twórców z różnych muzycznych niszy odbyło się z pomocą wytwórni Pelagic Records. Na kilkunastominutowym minialbumie znajdziecie kompozycję artystki poruszającej się w stylistyce minimal pop-folk oraz zespołu specjalizującego się w ciężarze i mroku. Dwa nostalgiczne utwory, pełne niepokoju i melancholii, w sam raz na przełom roku i okołoświąteczny, bardzo wspomnieniowy czas - takie brzmienia proponują Saver i Frokedal. 

"Chciałabym być w takim zespole jak Saver, jednak faktem jest, że do dziś nie udało mi się stworzyć niczego, co choć trochę przypominałoby ich ciężką, hipnotyzującą, mroczną muzykę. Inne piosenki – popowe, folkowe i ogrom melodii – to wszystko zdaje się przeszkadzać. Dlatego poproszenie grupy o nagranie nowej wersji jednego z utworów z mojego ostatniego albumu "Flora" zdawało się być świetnym pomysłem." (...) "Shot-Put" został stopniowo przekształcony w niesamowitą i nawiedzoną piosenkę SÂVER." i obserwowanie tego procesu było fantastycznym doświadczeniem - tak o tym wydawnictwie mówi Frokedal. 

Jeśli chcecie poznać bliżej twórczość tej artystki, zapraszam tu: https://smarturl.it/Frokedal

Saver poproszeni o nagranie utworu Norweżki, będąc fanami jej twórczości, nieco się obawiali efektów, ale postanowili podejść do tematu z otwartymi umysłami. Jak sprawić, by utwór był bliższy zespołowemu stylowi bez jednoczesnej utraty kwintesencji brzmienia artystki? "Zrezygnowaliśmy z wszelkich oczekiwań wobec nas jako zespołu heavy sludge i tego, jak zwykle piszemy piosenki, i zanurkowaliśmy w to z otwartym umysłem, wiedząc tylko, że chcemy, żeby brzmiało to mocno, pięknie i ciężko, jednocześnie szanując integralność stylu Frøkedal”." - tak właśnie zrobili muzycy, a efektem jest bardzo refleksyjna i nostalgiczna kompozycja.

EPki posłuchacie tu: https://saeverband.bandcamp.com/album/s-ver-fr-kedal-split-ep

 

 

Zeal & Ardor - Firewake

 


Sporo artystów po wydaniu albumu studyjnego dzieli się uzupełnieniem w postaci singla czy EPki. Tak też postąpili Zeal & Ardor, którzy w lutym podzielili się fantastycznym albumem. Na "Firewake" znajdziecie 2 utwory - utrzymany w stylu grupy numer tytułowy z potężnym wokalem Manuela Gagneux oraz niespełna trzyminutowy, delikatny "Cinq" zbudowany z klawiszowo-elektronicznej, refleksyjnej melodii przywodzącej na myśl dokonania Nilsa Frahma czy Olafura Arnaldsa. Ciekawe, atmosferyczne połączenie, prawda?

O "Firewake" Gagneux mówi następująco:
„Firewake” został napisany jakiś czas temu, ale tematycznie nie pasował do ostatniej płyty. Bardzo podoba mi się jego atmosfera i cieszę się, że znalazłem odpowiedni dom dla tego utworu. Dwujęzyczny aspekt odzwierciedla wysoki kontrast energii w nim zawarty. Mam nadzieję, że przypadnie ci do gustu tak samo, jak mi się podobało nagrywanie go!"

EPki posłuchacie tu: https://zealandardor.bandcamp.com/

 

 

INVSN - How Far Have We Fallen


 

Ósmego grudnia byłam na świetnym koncercie grupy, która wydała niedawno potężny i bardzo przebojowy album, który przeszedł w zasadzie bez echa. Wielka szkoda, bo INVSN mają w zanadrzu doskonałą muzykę, charyzmę lidera i fantastyczną atmosferę przyjaźni. Szwedzi postanowili wydać suplement do "Let The Night Love You", o którym pisałam tu: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/10/invsn-let-night-love-you-3062022.html

EPka "How Far Have We Fallen" zawiera utwory, które dopełniają atmosferę longplaya. To pięć melnacholijnych, mrocznych i chwytliwych piosenek z doskonałym wokalem i wchodzącymi w głowę melodiami, które nuci się momentalnie. Fani Depeche Mode i Joy Division będą zachwyceni, podobnie jak osoby, które cenią szczerość i przekaz w muzyce. Tu znajdziecie wszystko, czego potrzeba, by stworzyć świetne, uniwersalne piosenki z przesłaniem.

EPka jest tu: https://invsn.bandcamp.com/album/how-far-have-we-fallen