środa, 16 listopada 2022

EF - We Salute You, You and You! (4.11.2022)


Jesienna szaruga, przeszywające zimno i krótkie dni - to czas, w którym świetnie odnajduje się muzyka post-rockowa. Dla wielbicieli pełnych melancholii melodii, zmian tempa i budowania napięcia to idealny czas, by chłonąć ulubioną muzykę w pełni. Piękny prezent dla fanów takich brzmień przygotował szwedzki zespół EF, który nagrał płytę emocjonalną, łączącą post-rock z elementami muzyki klasycznej. Jeśli kochasz Sigur Rós, znajdziesz tu wiele dźwięków, które cię wzruszą.


Napięcie, melancholia, nostalgia, hipnotyzujące melodie, przy których można się zatrzymać w codziennym biegu, odpocząć, zrelaksować, a z drugiej strony ta nieprawdopodobna moc skryta w prostocie - znamy to bardzo dobrze. EF są w tej dziedzinie ekspertami, od dwóch dekad dzielą się z wrażliwymi na piękno odbiorcami swoją sztuką. 

Znajdziecie tu prowadzące melodie gitary, urokliwe smyki i chórki. Nie brakuje tu też ciężaru rodem z twórczości np. japońskiego Envy. Takie skojarzenia budzi np. "Hymn Of...", po którym następuje poruszająca fortepianowa miniatura "Nio". To zderzenie ciężaru i delikatności, takie emocjonalne oczyszczenie. To wszystko zawiera minimalistyczny, a jednocześnie pełen mocy "Leuven". Bardzo skandynawsko-islandzki jest też "Chambers", w którym narastanie napięcia budzi skojarzenia z ekipą Jónsi'ego. W drugiej części do głosu dochodzi jednak klasyczno-jazzowa improwizacja.  Szarość, zamglenie, niepokój - tak, to wszystko jest skryte w tej kompozycji. Jest też jednak promyk nadziei i uśmiechu.

Wielu fanów muzyki różnej twierdzi, że w post-rocku nie ma już niczego ciekawego. Biorąc pod uwagę powtarzalność można się z tym zgodzić. Z drugiej strony jednak ta muzyka wciąż ma w sobie pokaźne ładunki emocji, które po prostu udzielają się odbiorcy. Jeśli jesteś osobą wrażliwą na piękno, z pewnością znajdziesz w tej muzyce coś dla siebie.

"We Salute You, You and You!" to ukłon w stronę fanów instrumentalnego grania gdzieś z pogranicza rocka, elektroniki i klasyki. To płyta może nie nieprawdopodobnie innowacyjna, ale przede wszystkim piękna. Lubisz Sigur Rós, Explosions In The Sky, Godspeed You! Black Emperor? Jest naprawdę spora szansa, że ten album przypadnie ci do gustu. 

84% 

Posłuchaj płyty:  EF - We Salute You, You and You!