poniedziałek, 31 października 2022

Co nowego w Drizzly Grizzly? Przewodnik po koncertach - jesień 2022

Jesień w Trójmieście to bardzo intensywna pora koncertowa, szczególnie na terenie Stoczni Gdańskiej. Oprócz licznych listopadowo-grudniowych koncertów w B90, o których na bieżąco wspominałam w ostatnim czasie na łamach tej strony, wiele fantastycznych zespołów wystąpi też po sąsiedzku, w klimatycznym Drizzly Grizzly. Sprawdźmy, co ciekawego będzie działo się u Misia jeszcze tej jesieni. 
2.11 OvO 


Ten włoski duet tworzy projekt niejednoznaczny, trudny do sklasyfikowania, zacierający międzygatunkowe granice. Ich występy pełne są emocji i niespodzianek, o czym mogła przekonać się publiczność, która postanowiła zajrzeć do B90 2 czerwca, podczas Mystic Festival. Znajdziecie tu zarówno hałaśliwy noise rock, potęgę metalu, przestrzeń elektroniczną jak i folkowy niepokój. To muzyka totalnie nieprzebojowa, trudna i nieprzystępna - ekstremalna i eksperymentalna w pełnym tych słów znaczeniu.3.11 Angrrsth + Gorycz + Narbo Dacal

 


Podobnie jak występ OvO ten koncert będzie gratką dla miłośników ekstremalnego metalu.

ANGRRSTH zadebiutował w 2018 roku EPką "Znikąd" i z miejsca przykuł uwagę fanów grania spod znaku black / death metalu. Trzy lata później swoim debiutanckim długogrającym albumem "Donikąd" (Godz ov War) udowodnili, że nie byli tylko sezonową, lokalną ciekawostką. Choć album pełen jest niebanalnych tekstów, ciekawych aranżacji i pięknych melodii, to jednak wszystko schowane jest za solidnymi riffami i pędzącą na przód sekcją rytmiczną, dając finalnie nic innego, jak jakościowy, ekstremalny METAL. We wrześniu 2022 roku, również nakładem Godz ov War, ukaże się split Angrrsth Czort, na którym toruński kwartet zaprezentował dwa premierowe utwory.
 
 


Olsztyńska GORYCZ powstała w 2016 roku, a w jej skład wchodzą muzycy znani między innymi z Non Opus Dei / Third Degree / Aeon. 2 listopada 2018, po dwóch latach muzycznych poszukiwań, zespół wydał w Pagan Records swój debiutancki album “Piach” niosąc wieloznaczną, wisielczą poetykę splecioną z przygnębiającą muzyką. Materiał promowany był na żywo m.in. podczas wspólnej trasy z KRZTĄ. Po czterech latach ciszy Gorycz zapowiedziała w końcu następcę świetnie przyjętego debiutu. Album zatytułowany "Kamienie" ukaże się również 2 listopada, również nakładem Pagan Records i będzie logiczną kontynuacją kierunku, który kwartet obrał na "Piachu".
 

 

NARBO DACAL to młody projekt, w którego skład wchodzą Eliza (wokal / bas) oraz Bartek i Drut (kolejno: perkusja / gitara) znani m.in. z hardcorowej Inkwizycji. Ich niezbyt łatwa do określenia twórczość oscyluje gdzieś pomiędzy doom metalem, a metalem progresywnym, czerpiąc jednocześnie z wielu innych gatunków, takich jak m.in. folk, sludge czy nawet black metal. 28 stycznia 2022 nakładem Piranha Music premierę miała ich debiutancka EPka zatytułowana po prostu "Narbo Dacal", która nagrana i wyprodukowana została pod okiem M. w No Solace Studio. Zespół, pomimo krótkiego stażu, został zaproszony na takie festiwale, jak Castle Party czy Summer Dying Loud, a aktualnie powoli pracuje nad materiałem na długogrający album. Na koncert zaprasza Piranha Music!

 

14.11 Stoned Jesus + Vovk


 

Stoner? Doom? Psychodelia? To koncert dla miłośników właśnie takich dźwięków. 

Stoned Jesus (Ukraina) - psych/grunge/doomprog:
Ukraińskie trio odwiedzi kilka krajów w ramach Heavy Resistance Tour. Polska część trasy obejmuje trzy miasta - Gdańsk, Poznań i Warszawę. Poza szlagierami z krążka Seven Thunder Roar będzie można usłyszeć również kompozycje z nadchodzącej płyty. Co istotne - część dochodu z biletów zostanie przekazana na pomoc Ukrainie!
VOVK (Ukraina) - post-metal/progstoner
Ideą VOVK jest eklektyczne łączenie licznych gatunków muzycznych, które malują płótno sceniczne na różne kolory. Zespół pracuje obecnie nad kontynuacją debiutanckiego albumu Lair z 2019.
 

16.11 Ritualz + Talk To Her


Ritualz wyrusza w europejską trasę koncertową promującą nowy album "Radical Macabro"! Wpadajcie do Drizzly Grizzly już 16 listopada, by zobaczyć Ritualz oraz Talk To Her na żywo!
Album "Radical Macabro" jest elektronicznym nagraniem z silnym industrialnym klimatem, opierającym się na prawdziwych doświadczeniach życiowych zmieszanych z dużą dawką fikcji.

Ritualz (aka JC Lobo z Mexico City) od 2010 roku przyciąga uwagę unikatowym połączeniem shoegaze, techno, Houston chopped & screwed, 90's rave i gotyku. Efektem takiego połączenia jest muzyka mroczna ale i zmysłowa. Kiedy jej słuchasz, jednocześnie jest Ci smutno i chce Ci się tańczyć.
 

 


Talk To Her to włoska grupa post punkowa, eksplorująca nowofalowe brzmienia. Zespół ma na koncie EP Home z 2018 roku i LP z 2020 roku "Love Will Come Again".

 


 

2.12 Decapitated + Belzebong + Mentor + Dormant OrdealDECAPITATED ogłasza polską część trasy CANCER CULTURE POLSKA 2022, która rozpocznie się z końcem listopada i obejmie 12 miast. Tym razem jako gość specjalny wystąpi wszystkim dobrze znany stoner/doom metalowy BELZEBONG, a towarzyszyć im będzie zespół MENTOR i zdobywająca coraz to większe grono fanów krakowski DORMANT ORDEAL.
Wacław Vogg Kiełtyka: po znakomitym sezonie festiwalowym wracamy z koncertami klubowymi i trasą „CANCER CULTURE POLSKA 2022”.”Cancer culture” na żywo wypada jeszcze lepiej niż na płycie więc będziecie mogli stanąć twarzą w twarz z siłą tego albumu. Zagrają z nami zielarze z Belzebong, Mentor i death metalowy walec Dormant Ordeal.
BELZEBONG: Przyjaciele zielonego diabła zapraszają na koncerty. Zioło w Polsce nielegalne, ale Belzebong jeszcze tak. Przyjdź upalić się riffami ku chwale rogatego.


DECAPITATED

Zespół został założony w 1996 roku przez braci gitarzysty Wacława "Vogga" Kiełtyki i perkusisty Witolda "Vitka" Kiełtyki oraz wokalisty Wojciecha "Saurona" Wąsowicza, następnie dołączył do nich basista Marcin "Martin" Rygiel. Po wydaniu swoich czterech albumów, w 2007 roku zginął, w wypadku samochodowym, Witold Kiełtyka. Zespół zawiesił swoją działalność, a w 2009 roku powrócił na polską scenę muzyczną!
Decapitated jest jednym z kilku polskich zespołów, o którym słyszano nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Zespół włada technicznym death metalem, ale obecnie możemy jeszcze usłyszeć thrash i groove metal. Gotowi?
 
BELZEBONG
BelzobonG powstał w 2008 roku, w którego skład wchodzą Cheesy Dude, Felony Dude, Sleepy Dude i Alky Dude. Zespół ma za sobą trzy albumu, wiele koncertów po Europie, Ameryce Północnej i Południowej. Gatunkowo wpisują się w Stoner Metal i Doom Metal. Podczas ich występów można zauważyć od razu, jak scenę wypełnia dym, z którego wyłania się zespół z twarzami zasłoniętymi przez włosy. “Przyszłość spowija gęsty dym z bonga. Ten sam dym wyznacza ramy stylistyki, w której się poruszamy” - Sheepy Dude dla kvlt.pl.
 

 

MENTOR
Mentor zaczął władać scenami od 2016 roku. W skład zespołu wchodzi trio z Thaw i wokalista z J.D. Overdrive. Przez swoich członków, grupa nie potrzebowała ogromnej reklamy, bo już od początku było o nich głośno. Ich muzyka to jedna wielka wybuchowa mieszanka black metalu z thrash metalem, a to wszystko podparte hardcore punkiem z niesamowitymi riffami.
  
DORMANT ORDEAL
Projekt powstał w 2005 roku z inicjatywy Radka Kowala, następnie w 2008 roku powstał zespół, który już mogliście poznać lub dopiero poznacie. Zagrają dla nas techniczny, dysonansowy i szybki death metal. Jeżeli wszystkie wymienione wyżej zespoły leżą w waszych gustach muzycznych, to z Dormant Ordeal będzie tak samo! Ich świetne harmonie gitarowe wprowadzą nas w odpowiedni klimat. Będzie agresywnie i potężnie!
 

 

10.12 A.A. Williams + Karin Park

 


A.A. Williams występowała w Polsce już kilkakrotnie i skradła serca publiczności swoją delikatnością i enigmatycznością na scenie. Jej drugi album „As The Moon Rests” ukaże się 7 października nakładem wytwórni Bella Union. Pierwszą zapowiedzią produkcji jest singiel „Evaporate”.
Zazwyczaj nagrywanie drugiego albumu powoduje stres – nie chcesz stworzyć czegoś, czego ludzie nie polubią już tak, jak debiutu – mówi Brytyjka. Muszę jednak tworzyć muzykę, która podoba się mnie samej. „As The Moon Rests” jest cięższy i łagodniejszy. Jest jak „Forever Blue” razy dziesięć. 

A.A. WILLIAMS (Wielka Brytania) dark folk, ambient, metal:
Angielka, która przyznaje, że kocha w muzyce to, co głośne i mroczne. Dała się już poznać polskiej publiczności jako suport The Sisters Of Mercy i Cult Of Luna. A.A. Williams porównuje się do Chelsea Wolfe, Emmy Ruth Rundle, Louise Lemon, aczkolwiek ma już ona swój charakterystyczny styl.
Pojawiła się w 2018 roku. Potem był kontrakt z Holy Roar Records, występ na prestiżowym festiwalu Roadburn oraz imienna debiutancka EP-ka (2019), która ugruntowała opinię o A.A. Williams, jako o jednej z najciekawszych niezależnych artystek. Brytyjka porusza się w melancholijnym mroku o odcieniach folku, ambientu, muzyki klasycznej i alternatywnego metalu i post metalu spod znaku na przykład Amenra, czy wspomnianych Cult Of Luna. Muzycy COL, Johannes Persson i Fredrik Kihlberg, są gośćmi na pełnowymiarowym debiucie A.A. Williams "Forever Blue" (2020). Pandemiczny czas artystka o hipnotyzującym, niskim głosie umiliła sobie i fanom zestawem coverów "Songs from Isolation" (2021; utwory m.in. Nicka Cave'a, Pixies, Deftones, Radiohead). Przygotowała też z udziałem 10-osobowej sekcji smyczkowej EP-kę "arco" z na nowo zaaranżowanymi piosenkami z pierwszej małej płytki. W październiku 2022 roku artystka wyda swój drugi pełnowymiarowy album „As The Moon Rests”.
KARIN PARK (Szwecja) industrial pop, indie-elektronika:
 
Ledwo co widzieliśmy ją na Mystic Festival 2022 jako członkinię Årabrot, a niebawem pojawi się kolejna okazja, aby podziwiać na żywo w Polsce absolutnie wyjątkową artystkę, jaką bez wątpienia jest Karin Park. Tym razem na solowym koncercie.
Recenzentom, którzy porównują ją, chociażby do Karin Drejier Andersson, czy Björk, odpowiada, że woli, aby widzieli w niej białą wersję legendarnej Grace Jones. Bo podobnie do jamajskiej legendy jest Szwedka osobą kilku talentów. Nie tylko świetnie komponuje elektroniczną muzykę z pogranicza synthpopu, industrialu i dość mrocznej niezależnej elektroniki, lecz również miała nieraz okazję z powodzeniem sprawdzić się jako modelka i aktorka. Dorastała w Japonii, a od jakiegoś czasu znowu mieszka w rodzinnym, szwedzkim miasteczku Djura. W Polsce występowała przed laty, choćby na festiwalu Audioriver. W 2021 roku Karin Park wydała kolejny album, który nagrała z legendą dark ambientu, Lustmordem.

 

Bilety na poszczególne koncerty znajdziecie tu: https://www.tickets.drizzlygrizzly.pl