sobota, 15 października 2022

Birds In Row - Gris Klein (14.10.2022)


Punk praktycznie od zawsze kojarzony jest z buntem przeciwko systemowi, złością, brakiem zgody na zastaną rzeczywistość. To muzyka, która kryje jednak znacznie więcej, o czym można przekonać się słuchając najnowszego albumu Birds In Row. Muzycy znaleźli na "Gris Klein" złoty środek między ciężarem i przystępnością. To bardzo mocna i wyrazista płyta, a jednocześnie nie pozbawiona melodii. 


Jedność, zjednoczenie, wsparcie w trudnym czasie - tego potrzebujemy. Birds In Row wiedzą o tym doskonale i w ich muzyce mimo może nieoczywistych, ostrych dźwięków zawarte jest ciepłe i pozytywne przesłanie. Nie jesteśmy sami, ktoś czuje się podobnie jak my, ktoś nas rozumie, ktoś też ma dość, jest wściekły, rozczarowany, a jednocześnie dzieli się miłością, radością, energią. Ktoś podaje nam rękę.

"Gris Klein" to bardzo wyważony brzmieniowo materiał. Z jednej strony niesie mocny strzał niemal prosto w twarz, z drugiej urzeka muzycznymi inspiracjami rodem z innych stylistyk. To bardzo oryginalna muzyka. Jest tu coś z post rocka, dużo przestrzeni, nieco shoegaze'owej atmosfery, dużo radiohead'owej melancholii i mroczna aura. Całość zmiksował i zmasterował Magnus Lindberg, nadając albumowi charakteru, jednocześnie nie pozbawiając dźwięków charakterystycznego zespołowego stylu. 

Punkowe ostre zgrzyty przeplatają się z lekkimi, nostalgicznymi partiami. "Trompe l'oeil" to z jednej strony urokliwa ballada, którą po pewnym czasie zaczyna nucić się bezwiednie, w dalszej części skręcająca zaś w kierunku kontrolowanego hałasu. To jeden z flagowych utworów na tej płycie, pokazujący, że dla Birds In Row nie istnieją żadne granice. Grają bezkompromisowo. Nie brak tu też chwytliwych riffów, jak w "Rodin", post-rockowej atmosfery jak w "Noah" i skłaniających do refleksji fragmentów, jak "Daltonians". 

Ta płyta pełna kontrastów - budzi niepokój, jednocześnie wlewając w serce nadzieję, nie pozostawia obojętnym. Podkreśla to okładka, o której szerzej opowiedzieli mi muzycy w wywiadzie. Całość oczywiście najpełniej broni się i ukazuje swój potencjał w koncertowej odsłonie, porywając mocą i energią. Z "Gris Klein" płynie najczystsza szczerość i właśnie dzięki temu trafia w serce. Jeśli szukasz w dźwiękach prawdy, sięgnij po ten album koniecznie. Nie zawiedzie cię.

86% 

Posłuchaj płyty: Birds In Row - Gris Klein