poniedziałek, 26 września 2022

The Comet Is Coming - Hyper-Dimensional Expansion Beam (23.09.2022)

Bezkresna przestrzeń, miliardy gwiazd, niejednorodne struktury, czyste piękno. Zderzenia, ruch, dynamika, zapierające dech widoki, szaleństwo, a z drugiej strony refleksja, spokój, błogi stan wolności - takie skojarzenia budzi muzyka The Comet Is Coming - londyńskiego tria, które z powodzeniem porusza się między gatunkami, tworząc jedyne w swoim rodzaju połączenie jazzu, elektroniki, rocka i wszystkiego tego, co pomiędzy. "Hyper - Dimensional Expansion Beam" to powiew świeżości w muzyce alternatywnej i krótko pisząc doskonały album.

 

Niczego innego jednak po dokonaniach Shabaki Hutchingsa, fenomenalnego saksofonisty znanego także z Sons Of Kemet, klawiszowca Danego Leaversa (znanego jako Danalogue) i perkusisty Maxa Halletta (Betamax) nie wypadałoby się spodziewać. The Comet Is Coming to trio, które rozumie się bez słów i niemal zawsze serwuje niesamowite muzyczne doznania. Ta muzyka przenosi do innego wymiaru i ma potężną siłę rażenia.

W tych instrumentalnych przestrzeniach można zasłuchiwać się bez końca. Niespełna trzy kwadranse dostarczają bardzo silnych emocji i dają kopa do działania. To bardzo mocny album, zarówno pod kątem kompozycyjnym jak i w kwestii produkcji - brzmi selektywnie i potężnie. Można przy tych dźwiękach się relaksować, a zarazem tańczyć, zależnie od nastroju danego dnia. Mają ogromny potencjał improwizacyjny, czemu zespół daje wyraz na koncertach, które są nieprawdopodobnym brzmieniowym doznaniem.

Nowa płyta The Comet Is Coming jest chłodniejsza, bardziej psychodeliczna niż poprzedniczka. Inspirowana kosmicznymi przestrzeniami jak i wielkomiejskim życiem i rozwojem technologii, staje się intrygującą ścieżką dźwiękową na współczesne czasy.  Nieco mniej na niej melancholii, za to więcej zabawy z elektroniką. Wszystko się tu zgadza,To bardzo równy album - nie ma słabszych momentów, przestojów. Cały czas zaskakuje, odbiorca przy każdym kolejnym odsłuchu odkrywa nowe przestrzenie. To album z jednej strony sięgający po nowe inspiracje, z drugiej zaś utrzymany w stylu zespołu. Muzycy zręcznie balansują pomiędzy delikatnością i refleksyjnością, a pełną mocą. Potrafią zagrać absolutnie wszystko, w dodatku na totalnym luzie i z wrodzoną lekkością. Właśnie to wyróżnia mistrzów.

Gatunki muzyczne same w sobie już dawno straciły na znaczeniu. Nie ma już granic, których nie dałoby się przekroczyć. Ważne jest jedynie to, by pomysł był spójny i intrygujący, a forma nie przerastała treści. W muzyce liczą się przede wszystkim emocje i atmosfera. The Comet Is Coming wiedzą o tym doskonale i świetnie wpisują się we współczesne muzyczne realia, zachowując przy tym najwyższą jakość swojej twórczości. To zespół absolutnie fenomenalny, czego kolejny dowód znajdziecie na tej płycie.

91%

Posłuchaj płyty: The Comet Is Coming - Hyper-Dimensional Expansion Beam