środa, 11 maja 2022

-S- - Dom, w którym mieszkał wąż (22.04.2022)

Jest ciemno. Słyszysz szepty, szmery, zgrzyty. Pojawia się niepokój, niepewność, strach.  Jest dziwnie.  Nagle krzyki z oddali, trzaski. Nie wiesz, co się dzieje. Napięcie rośnie. Tajemnica. Czy to jawa, czy sen? A nie, spokojnie, to tylko pewna eksperymentalna płyta! Zespół -S- zaprasza was do domu, "w którym mieszkał wąż". Jeśli nie boicie się ryzykować, śmiało wchodźcie! 

Ok, weszliście, i co teraz? Otacza was niepokój, z oddali dobiegają odgłosy. Czy to śpiew, czy to krzyk, czy tylko nam się wydaje? Czy to muzyka, czy inna forma sztuki? W każdym razie intryguje, wciąga tajemniczością. Puls basu, elektronika, bębny, gitarowe riffy, a gdzieniegdzie klarnet kontrabasowy, klarnet basowy - te elementy składają się na tę pełną niejednoznaczności opowieść. Wnikliwi słuchacze odnajdą w partiach kontrabasowych charakterystyczny styl Michała Górczyńskiego z grupy Bastarda.

Tak, dobrze czujecie, to nie będzie lekki, łatwy i przyjemny album na każdą okazję. To przygoda dla odważnych, lubiących muzykę niejednoznaczną, eksperymentalną, budowaną głównie na bazie klimatu, najlepiej sprawdzającą się po zmroku, w cichym, ciemnym miejscu. Doom, dark ambient, psychodelia, rytualność, metal - fani takich estetyk będą zadowoleni. Ucieszą się też osoby ceniące albumy jako całość, opowieść spójną.

W ten album trzeba się wsłuchać, wniknąć, dać się mu ponieść w nieznane. Trzeba wejść w ten klimat całkowicie, odpuszczając codzienne sprawy, wyłączając się i poświęcając sztuce. I oczywiście warto się do tego odsłuchu mentalnie przygotować. Znaleźć czas, usiąść wygodnie, włączyć materiał, zgasić światło, zamknąć oczy. Tylko wtedy skłoni do refleksji, zachęci do przemyśleń. Czy na pewno wiesz, co robisz? Wiesz, czego chcesz? Jesteś szczęśliwy? A może coś ci bardzo doskwiera, wkurza, nie pozwala osiągnąć spokoju? 

Między innymi do takich rozważań skłania ten album. Być może was skłoni do innych przemyśleń. Oby przyniósł ukojenie, spokój, pozwolił uwolnić coś z siebie, co nie pozwala odetchnąć. Zaryzykujcie, spróbujcie, naprawdę warto po ten materiał sięgnąć. 

84%

Posłuchaj płyty: -S- - Dom,  w którym mieszkał wąż