wtorek, 3 maja 2022

15 nieoczywistych zespołów, które warto zobaczyć na Mystic Festival

4 dni, 5 scen, ponad 70 zespołów - co wybrać? gdzie iść? kiedy zrobić przerwę? Takie dylematy z pewnością będą towarzyszyły niejednemu uczestnikowi Mystic Festival 2022. Nic dziwnego, tak właśnie jest na każdym większym festiwalu. Dlatego warto już dziś przyjrzeć się rozpisce godzinowej, by nie ominąć żadnego z wybranych koncertów. Ale jak połapać się w gąszczu nazw i bieganinie między scenami? Są różne sposoby można np. postawić na gwiazdy, a tych na festiwalu nie brakuje - Tom Warrior's Legacy, Carcass, Opeth, Judas Priest, Mercyful Fate, Saxon, Mgła, Katatonia, Vader, Killing Joke, Mastodon, Sólstafir, to tylko niektóre z nich. Można posłuchać  też wszystkich artystów, do czego gorąco zachęcam (jeśli nie chcecie wyszukiwać na serwisach streamingowych, odsyłam do zakładki mistyczny alfabet). Jeśli jednak nie macie siły i czasu, warto zaufać różnym rekomendacjom.  

 

Brzmi jak banał? Być może, ale przygotowałam dla was taki nieoczywisty przegląd artystów, których warto wyhaczyć w festiwalowym line-upie. Wybrałam zespoły niebanalne, łączące różne gatunki, których muzyka jest charakterystyczna i wyjątkowa. Wytypowałam nie piątkę, dziesiątkę, lecz piętnastkę zespołów, których koncerty będą z pewnością godne uwagi! 

 


Wiadomo, że wielu z was będzie chciało posłuchać gigantów,  ale może warto zaryzykować i zajrzeć też na inne koncerty i być na festiwalu wcześniej niż na dwudziestą? Oczywiście absolutnie wszystkie zaproszone zespoły warto usłyszeć na żywo, ale każdy festiwal to dla fanów oprócz muzyki także  dokonywanie wyborów. Jeśli chcielibyście pójść tym razem nietypową ścieżką, możecie mi zaufać i uwzględnić w swoich festiwalowych planach następujące koncerty (kolejność prezentacji jest przypadkowa):

 

HEILUNG

 


Spektakl, tajemnicza aura, echa nordyckiej tradycji, słowiańskich mitów i mrok, wszechobecny mrok, wciągający w wir zdarzeń. Rytuał, tańce, transowa muzyka z pogranicza metalu i dark folku. Dwadzieścia jeden osób na scenie - Heilung tworzy widowiska, których się nie zapomina. Jaskółki ćwierkają, że niebawem ukaże się nowy album zespołu.  Czy usłyszymy nowe nagrania?

Jeśli nadal nie jesteście pewni, czy warto się wybrać, sprawdźcie relację z występu Heilung z Palladium w 2019 roku:  https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2019/10/heilung-warszawa-teatr-palladium.html

 

Kiedy? czwartek, 2 czerwca, 21:30

Gdzie?  Park Stage


 

LINDY-FAY HELLA & DEI FARNE

 

Doskonała wokalistka, śpiewająca prosto z serca, poruszająca najczulsze struny. Fanom Wardruny nie trzeba jej przedstawiać. Czerpie inspiracje nie tylko z tradycji nordyckich i śpiewu joik, lecz ze wszystkiego, co ją otacza. Na swojej drugiej solowej płycie, którą nagrała z grupą Dei Farne, sięgnęła do wspomnień z dzieciństwa, a także po inspiracje elektroniką i popem, tworząc dzieło oryginalne. To będzie jeden z najbardziej poruszających występów tej edycji Mystic Festival! 

Przeczytajcie wywiad z Lindy-Fay: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2021/11/lindy-fay-hella-moj-gos-staje-sie.html

i recenzję jej najnowszej płyty: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2021/11/lindy-fay-hella-dei-farne-hildring.html

Kiedy? sobota, 4 czerwca, 22:45

Gdzie?  Sabbath Stage

 

GGGOLDDD


Choć nie grają metalu i bliżej im do mrocznej elektroniki niż brzmień czysto gitarowych, poruszają czułe struny miłośników mroku i ciężaru. To muzyka tak emocjonalna i szczera, że trudno przejść obok niej obojętnie.  Sami opisują swoją twórczość jako ścieżkę dźwiękową do upadku świata i nie ma w tym przesady, bo zagadnienia, które porusza w tekstach Milena Eva, dopełnione wyrazistą, jedyną w swoim rodzaju muzyką, podkreślają dobitnie wszystkie mankamenty ludzkości. Najnowszy album GGGOLDDD (znanych wcześniej jako GOLD) to płyta tak osobista, że trudno o niej opowiadać, bo trafia w serce tak silnie, że odbiera mowę, zdolność pisania i wyrażania emocji. Po niej już nic nie jest takie samo. Premierę koncertową miała rok temu na pandemicznej edycji Roadburn Festival (relacja), gdzie została przyjęta tak entuzjastycznie i szczerze, że zespół nie tylko postanowił ją wydać w wersji studyjnej, ale też został kuratorem jednej ze scen tegorocznej edycji festiwalu.

Przeczytajcie wywiad z GGGOLDDD: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2022/01/szczesliwa-trzynastka-24-gggolddd.html

i recenzję najnowszego albumu:  https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2022/03/gggolddd-this-shame-should-not-be-mine.html

Kiedy? czwartek, 2 czerwca, 19:30

Gdzie?  Shrine Stage

 

 

BRUTUS


To trio z Belgii jeńców nie bierze. Ich koncerty to energetyczna petarda. Śpiewająca perkusistka Stefanie, gitarzysta Stijn i basista Peter na scenie dają z siebie maksimum, nieważne o jakiej porze grają i ile ludzi ich ogląda. Jak porywające są te koncerty, miałam przyjemność przekonać się w 2019 roku, gdy Brutus supportowali grupę Cult Of Luna.  To trzeba zobaczyć!

Przeczytajcie wywiad ze Stefanie: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2021/03/szczesliwa-trzynastka-9-stefanie.html

i recenzję: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2019/12/brutus-nest-29032019.html

Kiedy? czwartek, 2 czerwca, 22:15

Gdzie?  Shrine Stage

 

HANGMAN'S CHAIR

 

Angażujące wokale, pełne melancholii melodie, echa lat osiemdziesiątych - tak brzmi muzyka Hangman's Chair. Jeśli spoglądacie nostalgicznie w przeszłość do czasów, gdy w komercyjnych stacjach nikt nie bał się mroku, a popularność święciły grupy Bauhaus, The Sisters Of Mercy i The Cure, warto przyjść na ten koncert! Na pewno usłyszymy nagrania z szóstego albumu zespołu. "A Loner". Jego recenzję znajdziecie tu: 

https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2022/02/hangmans-chair-loner-11022022.html#more

Kiedy? piątek, 3 czerwca, 18:00

Gdzie?  Sabbath Stage

 

 

IGORRR

Po tym koncercie można spodziewać się absolutnie wszystkiego - to mogę potwierdzić po niedawnym koncercie artysty w Progresji.  Projekt Gautiera Serre to jeden z najoryginalniejszych zespołów we współczesnym metalu - totalnie bezkompromisowy, powalający energią i rozsadzający umysł za sprawą eksperymentalnych muzycznych wycieczek. Zaryzykujecie?

 Relacja z Progresji: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2022/05/igorrr-otto-von-schirach-warszawa.html

Recenzja najnowszego albumu: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2022/05/igorrr-otto-von-schirach-warszawa.html

Kiedy? sobota, 4 czerwca, 18:15

Gdzie?  Main Stage

 

CODE ORANGE

 


Ostro i potężnie, to wiadomo, ale do tego z pomysłem, z wykorzystaniem nowych technologii. Ten eksperymentalny metal rozsadza umysł, drąży w duszy korytarze i pokazuje ogromny potencjał gatunku. Code Orange to jeden z najbardziej nieprzewidywalnych zespołów we współczesnym metalu. Okazja, by się o tym przekonać już drugiego czerwca! 

Jeśli chcecie poznać zespół nieco bliżej, zajrzyjcie do recenzji najnowszej płyty: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2020/03/code-orange-underneath-13032020.html 

Kiedy? czwartek, 2 czerwca, 18:15

Gdzie?  Main Stage

 

 

ARABROT 

 


Kjetil Nernes i Karin Park to duet doskonały, rozumiejący się bez słów. Razem dzielą każdą chwilę, żyją, tworzą, wychowują dzieci, z którymi podróżują w trasy. Grają niezapomniane koncerty, pełne energii i zaskoczeń, a Karin to wokalistka nieobliczalna i wszechstronnie uzdolniona, co udowodniła na swojej solowej płycie "Church Of Imagination" i współpracy z Lustmordem. Arabrot grali w Polsce już kilka razy, czym zaskarbili sobie sympatię rodzimej publiczności. Na pewno energii nie zabraknie podczas ich występu na Mystic Festival 2022. 

Sprawdźcie recenzję ostatniej płyty norweskiego zespołu: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2021/04/arabrot-norwegian-ghotic-9042021.html

 

Kiedy? sobota, 4 czerwca, 19:15

Gdzie?  Desert Stage

 


DELUGE


Ten koncert to ciekawa propozycja dla fanów post-metalu. Francuzi nie stronią od melodii, którymi potrafią doskonale zbilansować ciężar swojej muzyki. Ta post-apokaliptyczna muzyka wchodzi w umysł i pozwala płynąć z prądem. Drugi album Deluge, "AEgo Templo" to potwierdza.

Deluge w ubiegłym roku zagrali fantastyczny koncert w Poznaniu u boku DVNE. Sprawdźcie, jak było: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2021/10/dvne-deluge-poznan-pod-minoga-2102021.html

Kiedy? piątek, 3 czerwca, 22:45

Gdzie?  Sabbath Stage

 

DOLCH 

Tajemniczość to drugie imię tego zespołu, który nie reklamuje się w mediach społecznościowych i nie ujawnia tożsamości muzyków. Twórczość Dolch broni się jednak w pełni jakością, a w takim przypadku dodatkowa reklama nie jest już potrzebna. Niedawno grupa wydała nowy album, "Nacht", o którym pisałam tu: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2022/02/dolch-nacht-04022022.html Czego możemy spodziewać się po tym koncercie? Z pewnością mroku i emocji!

 

Kiedy? czwartek, 2 czerwca, 17:30

Gdzie?  Shrine Stage

 


WIEGEDOOD 

 


Totalne szaleństwo, zawrót głowy i tempo, które jest w stanie sprawić, że otoczenie rozpada się w drobny mak - te emocje odczuwalne są już w studyjnej odsłonie twórczości belgijskiej grupy. Aż strach sobie wyobrażać, jak pokaźną siłę rażenia będzie miała ta muzyka na żywo. Sprawdźcie koniecznie, na pewno będzie potężnie!

O najnowszym albumie zespołu, "There's Always Blood At The End Of The Road", pisałam tu: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2022/01/wiegedood-theres-always-blood-at-end-of.html

Kiedy? sobota, 4 czerwca, 19:30

Gdzie?  Shrine Stage

 


GRIFT

 


Rytuał, pamięć o przodkach, natura, wolność, piękno zderzające się z mrokiem - tak brzmi twórczość Grifta, artysty łączącego inspiracje dark folkiem i black metalem. Koncerty Grifta to natomiast 100% szczerych, bezpośrednich emocji i piękny rytuał. Jeśli kochacie nordycką kulturę, nie może was zabraknąć na tym koncercie!

Sprawdź recenzję "Budet": https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2020/03/grift-budet-20032020.html 

i zobacz, jak było podczas występu Grifta w Drizzly Grizzly: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2020/03/grift-wolcensmen-gdansk-drizzly-grizzly.html#more

Kiedy? sobota, 4 czerwca, 18:00

Gdzie?  Sabbath Stage

 

BLEED FROM WITHIN 

 

Potęga riffów, piekielny growl, wchodzące w głowę melodie i samonucące się refreny - tak brzmi Bleed From Within, jeden z najciekawszych zespołów na współczesnej scenie metalowej. Uwaga! Od energicznego machania głową w rytm tej muzyki może was rozboleć głowa!  Zespół zagra w przeddzień światowej premiery płyty "Shirne". Bardzo prawdopodobne, że usłyszymy nowe utwory!

Kiedy? czwartek, 2 czerwca, 16:30

Gdzie?  Main Stage

 

 

GAEREA

 


Mistycyzm, rytuał i tajemnica raz jeszcze, tym razem w postaci skórzanych strojów i masek. Są z Portugalii, grają ciężko, mrocznie, potężnie i bardzo atmosferycznie - tyle wiemy. Czy dowiemy się więcej? Gaerea zamknie Warm Up Day. Jeśli lubisz ciemność i nieoczywiste brzmienia, nie może cię zabraknąć na tym koncercie.

Sprawdźcie recenzję najnowszej płyty zespołu: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2020/10/gaerea-limbo-24072020.html 

Kiedy? środa, 1 czerwca, 1:00

Gdzie?  Shrine Stage

 


OVO


Znudził cię metal, rock i wszelkie jego odmiany? Sięgnij po awangardę! Nietuzinkowych brzmień dostarczy z pewnością duet OvO. Nieoczywiste przestrzenie, tajemniczość, mroczna, dziwna aura - to świetny koncert na późną porę. Tak właśnie będzie na Mystic Festival 2022.

Sprawdźcie recenzję ostatniej płyty zespołu: https://miedzyuchemamozgiem.blogspot.com/2020/02/ovo-miasma-7022020.html

Kiedy? środa, 2 czerwca, 00:30

Gdzie?  Shrine Stage

 

Wszystkie aktualne informacje festiwalowe znajdziecie na oficjalnej stronie: 

https://www.mysticfestival.pl/pl