sobota, 9 kwietnia 2022

SEA YOU TRICITY MUSIC SHOWCASE - święto trójmiejskiej muzyki w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim [GALERIA ZDJĘĆ]

Panele dyskusyjne, spotkania, wystawa, rozmowy, koncerty, a wszystko to w przestrzeniach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - pierwsza edycja trójmiejskiego showcase pod szyldem Sea You stała się faktem. To doskonała okazja na wymianę energii, pomysłów i spotkania osób z branży i zespołów z fanami, a także szansa, by odkryć nowe, intrygujące i obiecujące muzyczne projekty. Pierwszego dnia imprezy odbyły się 3 panele dyskusyjne, spotkanie autorskie i jedenaście krótkich, lecz intensywnych koncertów. Kto zagrał? Jak było? Sprawdźcie poniżej :)

 


 

 

Bardzo szczegółowej relacji w tym wypadku niestety nie będzie, bo ciężko o dokładne opisy wszystkich koncertów przy formule krótkich strzałów i nastawieniu na poznawanie kolejnych kapel poprzez odsłuch 3-4 utworów, by zdążyć na kolejny występ na innej scenie. Czy udało mi się być na wszystkich koncertach? I tak, i nie, bo tego typu imprezy zmuszają do podejmowania trudnych, lecz koniecznych decyzji. Widziałam fragmenty występów, wszystkie były na swój sposób ciekawe i wyjątkowe, każdy inny, dzięki czemu miłośnicy różnych gatunków mogli znaleźć coś dla siebie. Był pop, rock, alternatywa, elementy jazzu, muzyka eksperymentalna, a nawet nawiązania do rocka progresywnego. Były postaci znane i mniej znane, a najważniejsze jest to, że wszyscy potraktowani zostali równo, niezależnie od statusu i scenicznego doświadczenia. 

Koncerty odbywały się naprzemiennie na dwóch scenach - Podziemnej i Głównej i zapowiadali je konferansjerzy - na tej pierwszej w tej roli świetnie odnalazł się Krzysztof Paciorek, znany tour manager, jeżdżący w trasy z licznymi zespołami, na drugiej zaś swoim urokiem i charakterystycznym akcentem zachwycał  Kev Fox, którego fani polskiej muzyki alternatywnej mogą kojarzyć ze współpracy z Andrzejem Smolikiem.

Najbardziej w pamięć zapadły mi występy fenomenalnego Jacka Prościńskiego, który zaprezentował się jako wh0wh0, budując eksperymentalny perkusyjno-elektroniczno-świetlny spektakl, uzależniająca rockowa energia zespołu Sztylety, pełne pasji szaleństwo projektu Why Bother? i cudowne, urzekające prawdziwym, naturalnym pięknem śpiewy wokalistek projektu Laboratorium Pieśni.  Ciekawie na dużej scenie wypadły też Nagrobki - kontrastując z rozmiarami sali minimalistyczną, punkową formułą i jakby nie spojrzeć bardzo ważnymi i aktualnymi tematami. Warto było zajrzeć też na salę panelową, gdzie odbyło się spotkanie autorskie z Jarkiem Janiszewski i Tymonem Tymańskim, które świetnie poprowadził dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, Kamil Wicik., a także obejrzeć wystawę Łapiąc Wiatr, prezentującą ciekawe trójmiejskie inicjatywy kulturalno-wydawnicze.

Ogarnięcie organizacyjne tego typu wydarzeń to prawdziwe wyzwanie, dlatego fakt, że wszystkie rozdziały wystartowały zgodnie z planem to ogromny sukces. Gdański Teatr Szekspirowski to miejsce absolutnie wyjątkowe - z klimatem, aurą, energią i w takiej odsłonie zaprezentowało się bardzo ciekawie. Urokliwy korytarz prowadzący na scenę podziemną, industrialna przestrzeń tej sceny, przepiękna, choć tym razem chyba zbyt subtelnie oświetlona scena główna, stoisko z płytami, miejsce spotkań, wystawa - wszystkie te elementy stworzyły nietypową kombinację, która zwracała uwagę. Warto byłoby jednak zadbać w przyszłości o więcej stanowisk z napojami i większą ich różnorodność poza barem - szczególnie niezbędne przy tak intensywnych imprezach niekoniecznie jest piwo, lecz woda i łatwy do niej dostęp, gdy biegnie się na kolejne koncerty. 

Dziękuję serdecznie za zaproszenie. To zaszczyt być częścią tej wyjątkowej i bardzo różnorodnej społeczności. Trójmiasto to piękne miejsce i wyjątkowa publiczność. To także bardzo specyficzny rejon, w którym gdy odbywają się wydarzenia muzyczne, to przeważnie jednocześnie.  Z racji zobowiązań związanych z innym dzisiejszym wydarzeniem, pozostaje mi życzyć Wam udanej zabawy i powiedzieć do zobaczenia w przyszłym roku! See you on Sea You!

Zapraszam do obejrzenia galerii z pierwszego dnia imprezy. VVASYL 
 

 

ALFAH FEMMES

 


 

ALONE AT HOME


 

WH0WH0


 

 

FREE GAMES FOR MAY 

MAJLO
 

 

SPOTKANIE Z JARKIEM JANISZEWSKIM I TYMONEM TYMAŃSKIM  ZESPÓŁ SZTYLETYNAGROBKI

 

 

WHY BOTHER?

 

 

WOJTEK MAZOLEWSKI - YUGEN

 

 

LABORATORIUM PIEŚNI