wtorek, 14 grudnia 2021

Noga Erez - Kids (26.03.2021)

Noga Erez - Kids

Jako swoje muzyczne inspiracje wskazuje Björk, M.I.A, FKA Twigs, Flying Lotus, Kendricka Lamara czy Franka Oceana. Śpiewa bezkompromisowo, świetnie rapuje i zręcznie balansuje między stylami. Taka jest izraelska wokalistka, autorka tekstów i raperka Noga Erez, która wydała w marcu tego roku drugi album. To fantastyczna fuzja stylów - rapu, funku i popu, która zyskuje sympatię słuchacza od pierwszego odsłuchu.

 

 Dzieciaki lubią rap, ale czy tylko dzieciaki? Czy na pewno? Tak można się zastanawiać i generalizować w nieskończoność. Wszelkie wątpliwości w tym temacie może rozwiać twórczość Nogi Erez, która nagrała album uniwersalny, który może trafić do fanów różnych stylów, gatunków, ramek, bo zdecydowanie i śmiało poza nie wykracza. Gorillaz? St. Vincent? Fani tych i podobnych projektów będą zachwyceni i myślę, że nie tylko oni, bo to album dla ludzi otwartych na nowe, lubiących eksperymenty, a jednocześnie dobrze nagraną i wyprodukowaną muzykę.

Artystka nagrała tę płytę we współpracy z ROUSSO, który jest jednocześnie jej partnerem życiowym. "Kids" to kwintesencja nowoczesnego podejścia do muzyki, zabawy dźwiękiem. Noga Erez łączy i miesza gatunki i angażuje bez reszty - swoim głosem, bezkompromisowością i tekstami. Ta płyta to energetyczna bomba, przy której po prostu nie sposób się nie bawić. Jest tak chwytliwa i ujmująca, że wchodzi w głowę i skłania do rytmicznego kołysania się, podrygiwania, tupania nóżką, a chwilami nawet nieskrępowanego tańca. Tu hit goni hit - każda kolejna kompozycja może w zasadzie być przebojem, w tle pobrzmiewają urokliwe chórki, które bezwiednie się nuci. 

W tle tej zabawy jest gdzieś jednak przesłanie. Treści przenikają ważne, światopoglądowe słowa, na które warto zwrócić uwagę. Łączą one to, co osobiste, z tym, co uniwersalne, opowiadając o sytuacji społeczno-politycznej i zmaganiach z codziennością. To doskonale wyprodukowany materiał, który z powodzeniem może konkurować ze światowymi produkcjami rodem z największych wytwórni, który zachęca, by posłuchać tej płyty uważnie, odłożyć telefon, odciąć się od codzienności i dać się ponieść tej energii.

Tej muzyki po prostu chce się słuchać w nieskończoność. W "Cipi" gdzieś w tle pobrzmiewają wpływy St. Vincent, "Views" brzmi jak wyjęte z twórczości Gorillaz, a dalej jest jeszcze lepiej. Lekkość spotyka po drodze mroczną elektronikę, przestery, hałasy, a nawet improwizacje. Rap Nogi jest lekki, naturalny, szczery. Artystka wyraża emocje swobodnie, bez żadnych ograniczeń i jej słowa chłonie się jednym tchem. Rozumie się z Rousso bez słów i doskonale z nim uzupełnia. Tak właśnie powinien brzmieć współczesny pop.

87% 

Posłuchaj płyty:  Noga Erez - Kids