czwartek, 16 grudnia 2021

Big Brave i Kaelan Mikla w gdańskim klubie Ziemia !!!

Szaro-buro, zimno, ciemno, smutno - grudniowa pogoda zdecydowanie nie napawa optymizmem i nie zachęca do aktywności. Jak sobie z tym poradzić? Można pomyśleć o tym, co czeka nas na wiosnę, a oprócz zdecydowanie lepszej pogody plany koncertowe są na ten czas bardzo bogate. Dwa fantastyczne koncerty odbędą się w maju przyszłego roku w klubie Ziemia, które z pewnością zaintrygują poszukiwaczy ciekawych brzmień. W poniedziałek 9-go maja zagra kanadyjski Big Brave w towarzystwie Fågelle, zaś dzień później islandzkie dziewczyny z Kaelan Mikla, wraz z zespołami Kanga i Balzam. Przyjrzyjmy się pokrótce artystom :) 9 MAJA

BIG ‡ BRAVE

Mrok, przestery, drone, surowe, brudne brzmienie. Trans, hipnoza, odlot. Trio z Kanady potrafi budować nieprawdopodobny klimat, na bazie post metalu, post rocka i plemiennych brzmień bębnów. Można się o tym przekonać, słuchając najnowszej płyty zespołu, o której pisałam TU. Artyści płynnie poruszają się między ekstremalnym hałasem a ciszą, melodią, a fragmentami atonalnymi, minimalizmem a ścianą dźwięku.

Przy nagrywaniu płyt, współpracowali z takimi twórcami, jak skrzypaczka Jessica Moss z Thee Silver Mt Zion Memorial Orchestra i kontrabasista Thierry Amar z GodSpeed You! Black Emperor.
Nic w tym dziwnego, że wszystkie swoje płyty (nie licząc debiutu, wydanego własnym sumptem i splitu z The Body) zespół wydał w kultowej wytwórni Southern Lord, prowadzonej przez Grega Andersona, twórcy zespołu Sunn O))). Obecny skład zespołu to  Robin Wattie, Mathieu Ball, Tasy Hudson. 
 

 

Namiary na zespół:
 

FÅGELLE
 
Jak piszą organizatorzy: "Muzyka Fågelle uwodzi. Delikatne, oniryczne wokalizy, podstępnie zakradające się do uszu, mózgu i serca, po to by je skraść i zniewolić. Dźwięki utkane z syntezatorów i gitar, wymieszane z nagraniami terenowymi miejskiej tkanki, składają się na surowy pejzaż muzyczny. Chłodny i jednocześnie wypełniony żarem emocji i mocy wydobytej z krystalicznego głosu Fågelle. Artystka hipnotyzuje i obezwładnia swoją szczerością, intymnością w tekstach eksplorujących kwestię kobiecości, zarówno tej, będącej przekleństwem, jak i tej, będącej darem. Wywodząca się z nordyckiej sceny eksperymentalnej Fågelle mistrzowsko łączy liryzm z popowymi melodiami i dysonansowym hałasem." Swój debiutancki album wydała w 2019 roku. 

Posłuchajcie „Helvetesdagar”: 

https://open.spotify.com/album/1CPerGj5zNtruuCd0PJNT2 

Namiary na zespół: 
10 MAJA 
 
KAELAN MIKLA
 
"Margrét Rósa, Laufey Soffia i Sólveig Matthildur  w swoich utworach budują wyjątkowy, baśniowo-niepokojący klimat, któremu nie sposób się nie poddać. To muzyka zimna, zrodzona z lodowców, chłodu morskich fal i przestrzennych krajobrazów wyspy słynącej z zapierających dech widoków, podkreślona delikatnym, miękkim, zostającym w głowie wokalem i niezwykłym brzmieniem zaśpiewanych po islandzku słów. " - między innymi tak pisałam o nowym wydawnictwie islandzkiego tria (całość TU), na którym zaśpiewał między innymi Neige z Alcest, z którym artystki zaprzyjaźniły się podczas trasy koncertowej w lutym 2020 roku, jeszcze przed wybuchem pandemii.
 
Zespół powstał w 2013 roku w Reykjaviku. Początkowo dziewczyny koncertowały lokalnie, jednak bardzo szybko doceniono ich twórczość na całym świecie, zapraszając na liczne festiwale (m.in. na prestiżowy Roadburn), gdzie występowały u boku takich wykonawców jak King Dude, Pixies, Slowdive, Placebo czy Drab Majesty. Wielkim fanem Kælan Mikla jest Robert Smith, lider legendarnego The Cure, który zaprosił dziewczyny do uświetnienia koncertu z okazji 40-lecia istnienia swojego zespołu.
 
Podczas wiosennych występów w 2022 roku zespół będzie promował czwartą płytę „Undir Köldum Norðurljósum”( Under the Cold Northern Lights), wydaną nakładem Artoffact Records. Być może będzie to jedna z ostatnich okazji zobaczenia Kælan Mikla w małym, kameralnym klubie.
 
Namiary na zespół: 
 
 

 

KANGA (USA) 
 
Chwytliwe melodie, zimne syntezatorowe brzmienie i aksamitny głos. Subtelność, przechodząca w energetyczną eksplozję zmysłów. Nonszalanckie połączenie słodkości muzyki pop z matematyczną precyzją industrializmu. Poznajcie Kangę. To jest jej muzyka. Muzyka postapokaliptycznego końca świata?

Kanga to pochodząca z Los Angeles, producentka muzyczna, DJka oraz twórczyni muzyki filmowej. Wszechstronna, utalentowana artystka zwróciła uwagę „ojca chrzestnego muzyki elektronicznej” Gary’ego Numana, który zaprosił ją na tournee z okazji 40-lecia swojej pracy artystycznej.
Kilka miesięcy temu Kanga wydała swoją drugą płytę, „You and I Will Never Die” (Artoffact Records) i będzie gościem na całej europejskiej trasie Kælan Mikla.
 
Namiary na zespół: 
 
 

 

BALZAM (Trójmiasto) 
 
Zespół powstał na początku 2020 roku z inicjatywy dwojga młodych artystów – Aleksandry Joryn (wokal) i Sergiusza Maruniaka (gitara, wokal, programowanie automatu perkusyjnego). Po kilku miesiącach do Balzam dołączyli klawiszowiec Johnny Mazur i basista Mikołaj Ożerski.
Zespół umiejętnie łączy post-punk z synth-popem, darkwave czy new wave. Jego debiutancki album zatytułowany „Zimne Ognie” ukaże się wkrótce nakładem renomowanego wydawnictwa Requiem Records.
 
Namiary na zespół: 
 

 
 
 
Informacje o biletach, czasówce i innych niezbędnych koncertowych szczegółach, znajdziecie wkrótce na profilach facebookowych: 
 
9.05: https://www.facebook.com/events/515068136258184  
10.05: https://www.facebook.com/events/859866564675562
 
Serdecznie Was zapraszam w imieniu organizatorów :)