niedziela, 7 listopada 2021

Przewodnik po piosenkach: Ivar Bjornson & Einar Selvik - Hardanger EP (5.11.2021)

Einar Selvik z Wardruny i Ivar Bjornson z Enslaved znani są doskonale fanom nordyckiego folku. Panowie zasłynęli dwoma fantastycznymi wspólnymi albumami "Skuggsja" i "Hugsja", a teraz wracają z nowymi miniwydawnictwem, które pięknie podkreśla klimat i atmosferę ich twórczości. EPka "Hardanger" to niespełna dziesięć minut muzyki, trudno więc w tym przypadku o wyczerpującą recenzję wydawnictwa. Niezłym pomysłem zdaje się za to próba opowiedzenia o dwóch wypełniających ją utworach. Przyjrzyjmy się im bliżej. 1. "Heim til Yggdrasil" 

To akustyczny remake ukochanej przez wielu fanów i samych muzyków kompozycji Enslaved "Return to Yggdrasill", która znalazła się na albumie "Isa" z 2004 roku i której można było posłuchać między innymi podczas trasy promującej "Hugsję". Utwór tak dobrze się przyjął, że muzycy postanowili go zarejestrować na wydawnictwie i nagrać z zespołem. Selvika i Bjornsona wsparli tu Silje Solberg na skrzypcach, Iver Sandøy na perkusji i w chórkach oraz Håkon Vinje na fortepianie i w chórkach. Autorem kompozycji jest Ivar Bjornson, który napisał słowa po angielsku, wersję norweską przygotował zaś Einar Selvik, który tekst przetłumaczył. 2. "Hardanger"

Einar Selvik: "Tytułowy utwór celebruje historię tej ziemi zaludnionej zarówno przez Harudes, jak i inne ludy, które migrują, spotykają się i łączą - budując społeczność Norwegii." To utwór oparty na mocnej partii perkusji i melodiach łączących wpływy muzyki tradycyjnej i współczesnej. Gościnnie zaśpiewała tu Lindy Fay-Hella, a duet w nagraniach wspomogli muzycy Enslaved, Grutle Kjellson i Iver Sandøy. To rytualna, mroczna kompozycja, będąca kwintesencją twórczości obu panów. 

 


EPkę znajdziecie tutaj: https://ivarbjrnsoneinarselvik.bandcamp.com/album/hardanger