poniedziałek, 27 września 2021

Wolves In The Throne Room - Primordial Arcana (20.08.2021)

Wolves In The Throne Room - Primordial Arcana
Ciemny las, pogłosy, mrok i tajemnicze odgłosy, pohukiwanie sów i skowyt wilków, przyprawiają o dreszcze. Takie międzydrzewne wędrówki w porze nocnej z pewnością mogą wywołać niemałe emocje, podobnie jak nawiązująca do takiej tematyki muzyka.

Tak się składa, że każdy kraj ma swoje "wilki", także te muzyczne. Norweskie zmieniają się z albumu na album, ostatnimi czasy uderzając w rejony elektroniki rodem z lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku (Ulver), o polskich wspominać tu nie będę. A jak mają się wilki ze Stanów Zjednoczonych? Okazuje się, że bardzo dobrze. Wolves In The Throne Room wydali niedawno siódmą płytę, świętując dwudziestolecie działalności. "Primordial Arcana" to niespełna pięćdziesiąt minut muzyki atmosferycznej, mrocznej, tajemniczej - w sam raz dla miłośników brzmieniowych otchłani, blastów i przeszywających growli i skrzeków. 

Nowy album Wolves In The Throne Room, wydany po 4 latach przerwy, brzmi tak, jak mogliby oczekiwać tego fani grupy. Zespół stawia tu przede wszystkim na klimat - rytualny, mroczny, niespokojny. Black metalowym krzykom i blastom towarzyszą tu poruszające, nostalgiczne melodie i gitarowe solówki. Poszukiwaczy brzmień eklektycznych zainteresuje natomiast przestrzenny wstęp do "Underworld Aurora" i etniczne dodatki w dalszej części kompozycji oraz finałowy, eksperymentalny "Skyclad Passage".

Bracia Weaver - gitarzysta i wokalista Nathan oraz perkusista, basista i klawiszowiec Aaron, w towarzystwie wspierającego gitarzysty Kody'ego Keywortha nagrali materiał zbilansowany - szybkość i klimat równoważą się tutaj, dzięki czemu słucha się tej muzyki z prawdziwą przyjemnością. Inspirowana skandynawskim atmosferycznym black metalem fantastycznie nawiązuje do dzikich, budzących grozę terenów, spowitych mrokiem. Jest w tych dźwiękach także coś nieuchwytnego, magicznego, rodem ze snu. Można się w nich zasłuchiwać, chłonąć je w nieskończoność, najlepiej w porze nocnej, gdy ucichną odgłosy codzienności.

To pochwała natury, uduchowiona opowieść ku czci lasu i zamieszkujących go stworzeń. Może podobna do wcześniejszych dokonań grupy i kilku innych zespołów, ale bardzo szczera i osobista. To stanowi o jej największej sile.

84% 

Posłuchaj płyty: Wolves In The Throne Room - Primordial Arcana 

Wolves In The Throne Room przyjadą do Polski już w maju! Wraz z Gaerea i Mortiferum wystąpią kolejno: 18 maja w Warszawie, a następnie 19 maja w Krakowie. Na koncerty zaprasza Knock Out Productions. Bilety tu: www.knockoutmusicstore.pl