piątek, 20 sierpnia 2021

Cognitive - Malevolent Thoughts Of A Hastened Extinction (16.07.2021)


Macie czasem tak, że chcecie coś rozwalić, złamać, wyrzucić czy zwyczajnie zniszczyć, bo coś was bardzo zdenerwowało? Gdy dopada ekstremalna złość, najlepiej rozładować ją przy pomocy odpowiednio mocnej muzyki. Cognitive tworzą dźwięki, które do takiego stanu pasują idealnie, a przy okazji jest to miód na uszy wszystkich miłośników technicznej odmiany ekstremalnego metalu. 

Są takie momenty, że odechciewa się żyć. Ten album doskonale rozładowuje napięcie, koi nerwy i przynosi ulgę - oczywiście osobom, które lubią ciężkie brzmienia, gustują w mroku, zgrzytach i wykopie. Ostre partie gitar i bębnów równoważą techniczne smaczki i gitarowe melodie. Growl Shane Josta rodem z najmroczniejszych zakamarków piekielnej otchłani, przytłaczający bas, rozpędzone gitary Harry'ego Lannona i Roba Whartona, którzy potrafią także fenomenalnie prowadzić melodię i uderzające w całym impetem bębny AJ Viany - wszystko to brzmi potężnie, groźnie i brutalnie, a jednocześnie niesamowicie przejrzyście. To płyta doskonale wyprodukowana i dopieszczona w najdrobniejszych szczegółach.

Cognitive grają razem od 10 lat i nie tracą zapału i energii. Znani z doskonałych koncertów, potrafią te emocje przenieść fantastycznie do nagrań studyjnych. Materiał zmiksował perkusista grupy, a mastering dopieścił znany ze współpracy z Mastodon, Chelsea Wolfe, Converge i The Dillinger Escape Plan Alan Douches. 

"Malevolent Thoughts Of A Hastened Extinction" to kwintesencja brutalności i death metalowego kunsztu. To album, który choć nie jest przełomem w obrębie ciężkich brzmień, wydobywa nowe pokłady energii z tej estetyki, w ostatnich latach dość hermetycznej, wnosząc powiew świeżości i jakości. Emocje, które niesie w dźwiękach są niesamowicie intensywne i bardzo szczere i jest to potężna wartość dodana do metalowego wykopu. 

Ten tekst nie będzie długi - myślę, że wielbicieli mroku, zgrzytów, growli i galopad już przekonałam, by sięgnęli po ten materiał w dogodnej chwili. Nie polecam tej płyty natomiast osobom ceniącym jednak mniejszą intensywność muzycznych wrażeń i spokojniejsze brzmienia. To bez wątpienia najlepszy album Cognitive w karierze, który ma szansę otworzyć im drzwi ku szerszej
rozpoznawalności.


86%

Posłuchaj płyty: Cognitive - Malevolent Thoughts Of A Hastened Extinction