czwartek, 3 czerwca 2021

Oslo Tapes - ØR (4.06.2021)

Oslo Tapes - ØR

Choć pochodzą z Włoch, zdecydowanie bardziej niż wakacyjna atmosfera, inspirują ich  skandynawskie, a szczególnie norweskie krajobrazy. Tworzą chłodne, przestrzenne, nieoczywiste brzmienia. Oslo Tapes proponują słuchaczowi ekscytującą podróż z pogranicza psychodelii, space rocka, krautrocka, jazzu i muzyki awangardowej. Ich trzeci album "ØR" to płyta, która sprawi wymagającym odbiorcom wiele radości. 

Tytuł albumu w języku norweskim oznacza zagmatwany, przyprawiający o zawrót głowy, co świetnie oddaje charakter tej płyty. Oslo Tapes czarują, intrygują i wprowadzają w konsternację swoją muzyką, którą trudno jednoznacznie scharakteryzować. Jest energetycznie, chwilami eterycznie i bardzo transowo. Dźwięki hipnotyzują i brzmią najlepiej po zmroku, gdy ucichną odgłosy codzienności. 

Oslo Tapes malują krajobrazy inspirowane norweską przyrodą w surrealistycznym stylu, któremu gdyby spojrzeć pod kątem malarstwa, blisko także do estetyki kubistycznej. To taka podróż w przestrzeń kosmiczną z perspektywy astronauty zamkniętego w kabinie, który doświadcza różnych nieprzewidzianych zjawisk podczas lotu. Z drugiej strony można ją rozpatrywać jako przegląd różnych kultur, które łączy to, że właściwie przynależą do tej samej planety. Mimo wielu podziałów można odnaleźć tu wspólny mianownik.

Album współprodukował wraz z Jamesem Aparicio, który pracował między innymi z Nickiem Cave'm i Depeche Mode przyjaciel zespołu, znany z Ulan Bator Amaury Cambuzat, dodając mu wyjątkowego charakteru, który można odnaleźć w jego autorskiej muzyce, zmiennej z albumu na album, lecz zawsze wyjątkowej. Gitarowe partie dopełniają instrumenty dęte i klawiszowe pasaże. Między psychodelicznymi krajobrazami przenikają echa jazzu i afrykańskich gorących rytmów. Ta muzyka hipnotyzuje i brzmi bardzo świeżo, jednocześnie nie stroniąc od składania hołdu swoim muzycznym korzeniom.

Oslo Tapes działają od 2010 roku z inicjatywy Marco Campitelliego, który po przełomowej podróży do norweskiej stolicy tak się nią zachwycił, że postanowił upamiętnić jej piękno w dźwiękach. Na "ØR" na basie zagrał Mauro Spada, a na perkusji Davide Di Vrgilio. Trio stworzyło wspólnie album, który pobudza wyobraźnię, a dzięki zmiennemu tempu i różnorodności gatunkowej stale przykuwa uwagę słuchacza i nie pozwala mu oderwać się od dźwięków. To muzyka, która porusza wnętrze i zabiera odbiorcę w bardzo osobistą, ekscytującą podróż, każdemu ukazując nieco inne oblicze, w zależności od potrzeb.

87% 

Posłuchaj płyty: Oslo Tapes - ØR