poniedziałek, 14 czerwca 2021

Black Midi - Cavalcade (28.05.2021)


Choć istnieją od zaledwie czterech lat i maja niewiele ponad 20 lat, zdobyli uznanie fanów na całym świecie, przedstawiając nowe oblicze muzyki gitarowej. Black Midi to doskonali instrumentaliści i bardzo kreatywni muzycy. Udowadniają to na swojej nowej płycie - "Cavalcade" to świadoma wypowiedź odważnego zespołu, który nie boi się wyzwań.

 

Trudno określić tę muzykę mianem rockowej, bo wymyka się wszelkiej klasyfikacji, łącząc elementy gitarowe, instrumentarium klasyczne, hip hop, elektronikę i jazzowe wyrafinowanie i budując z tych składników własne, niepodrabialne brzmienie. Black Midi poświęcili na dopracowanie tego albumu wiele czasu, by uzyskać jak najpełniejsze brzmienie i choć słychać tu inspiracje japońskim noise-rockiem, space-rockiem oraz twórczością krautrockową, jest to w pełni indywidualna muzyczna wypowiedź.

To album progresywny, postępowy, przecierający nowe szlaki, w przeciwieństwie do wielu płyt neoprogresywnych, kopiujących schematy wypracowane pół wieku temu, których autorzy często nadużywają tego określenia. To dźwięki wymagające, ambitne i zdecydowanie nie na każdą okazję. Mogą wzbudzać skrajne emocje - z jednej strony zachwycać, z drugiej zaś wprawiać w konsternację. To muzyczny rollercoaster, przyprawiający o dreszcze, podnoszący poziom adrenaliny i powodujący zawrót głowy. Gwałtowne zmiany tempa i przeskoki od szalonych galopad do urzekających spokojem i delikatnością ballad pokazują, że mamy do czynienia z bardzo uzdolnionymi muzykami. 

"Cavalcade" to efekt wspólnych poszukiwań i wypadkowa zmieniających się aranżacji poszczególnych kompozycji podczas występów na żywo. To płyta, która zaskakuje, drąży umysł i nie pozostawia słuchacza obojętnym. Przypadnie do gustu odbiorcom, którzy lubią muzyczne wyzwania i nie dzielą muzyki pod kątem gatunków, lecz jakości i siły przekazywanych emocji. Te kompozycje kipią od emocji, poruszają i sprawiają muzycznemu odkrywcy wiele radości. Mogłabym rozwodzić się dalej nad zaletami tej muzyki i zachwycać się poszczególnymi fragmentami z osobna i w całości, ale zaoszczędzę wam dalszego czytania, zachęcając jednocześnie po prostu do pochylenia się nad tym materiałem. Nie będziecie żałować :). 

86% 

Posłuchaj płyty: Black Midi - Cavalcade