poniedziałek, 31 maja 2021

Hore - Siostry Wiedźmy (14.05.2021)

Hore - Siostry Wiedźmy

Lubisz opowieści pełne grozy? Bardziej niż to, co miłe i przystępne interesuje cię to, co pełne niepokoju i mroku? Jeśli dźwiękami, które cenisz najbardziej są te spod znaku metalowych ekstremów, z pewnością polubisz to wydawnictwo. Oto tajemniczy zespół Hore i jego pełna zagadek płyta.  

Jeśli do twoich ulubionych zespołów należą Kat, Odraza, Morowe, Furia, znajdziesz tu coś dla siebie. Album osadzony jest w bardzo charakterystycznej, rodzimej black-metalowej konwencji - może niespecjalnie oryginalnej czy przełomowej, ale niezmiennie sprawiającej słuchaczowi niemałą radość w odkrywaniu zakamarków mrocznego lasu, gdzie straszy, przeszywa i mrozi krew w żyłach.

Pod kątem muzycznym uwagę przykuwają przede wszystkim detale - selektywne brzmienie oraz smaczki w postaci jazzujących partii saksofonu i sampli imitujących szmery, szumy, zgrzyty. Nie ma w tym niczego dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że Hore tworzą doświadczeni muzycy. Postanowili nie ujawniać tożsamości, by skupić uwagę słuchacza wyłącznie na muzyce. Pośród black-metalowych galopad przenikają melodie i elementy progresywne, w postaci gitarowych solówek i jazzujących partii saksofonu. Piekielne growle dopełniają chórki, a nad całością unosi się atmosfera rodem z horroru. 
 
"Siostry Wiedźmy" dręczą i budzą grozę, z drugiej zaś strony szepczą i kuszą, wciągając słuchacza klimatem. Teksty śpiewane w języku polskim inspirowane są ludowymi tradycjami oraz literaturą klasyczną - twórczością Mickiewicza, Słowackiego, Broniewskiego oraz Goethego. Znajdziecie tu także echa "Makbeta" Williama Szekspira.

To spójna, ciekawa płyta, przede wszystkim dla fanów tej estetyki. Z jednej strony utrzymana w klasycznej konwencji, z drugiej sięgająca po nieoczywiste nawiązania, które dodają jej przystępności. "Pieśń Ma Była Już W Grobie" i następujące po niej "Biesy" wyróżniają dialogi gitary i saksofonu. Warto po ten materiał sięgnąć, gdy najdzie was ochota na coś naprawdę mrocznego.

78% 

Posłuchaj płyty: Hore - Siostry Wiedźmy