piątek, 2 kwietnia 2021

Godspeed You! Black Emperor - G d’s Pee At States End! (2.04.2021)


Nie mają strony internetowej, ani kont na portalach społecznościowych. W swojej dwudziestopięcioletniej historii udzielili jedynie sześciu wywiadów i opublikowali dwa zdjęcia, minimalizując całkowicie wpływy mediów na funkcjonowanie zespołu. Postawili w pełni na muzykę i przekaz z niej płynący. Taka postawa jest godna nie tylko pełnego zrozumienia, ale przede wszystkim wielkiego szacunku i uznania. Kanadyjski kolektyw Godspeed You! Black Emperor z zaskoczenia poinformował za pośrednictwem portalu Bandcamp, że wydaje nowy album i jest to bardzo dobry materiał. 

 

Muzyka montrealczyków zawsze broniła się sama, nie potrzebując dodatkowej oprawy, a sam zespół stał się w pewnych kręgach kultowym. Na "G d’s Pee At States End! "nie jest inaczej. Album trzyma poziom poprzednich krążków, wyróżniając się na tle około post-rockowych produkcji. To muzyka jedyna w swoim rodzaju, pozbawiona granic i ograniczeń, budząca emocje i wspomnienia. 

Miałam niepowtarzalną szansę podziwiać zespół na żywo wiosną 2018 roku, czym dzieliłam się na łamach tej strony w kwietniu tamtego roku. Do dziś pamiętam emocje, które towarzyszyły mi wtedy w warszawskim Palladium - ściany dźwięku, bogate instrumentarium, melodyjność i charakterystyczny sposób budowania napięcia w kompozycjach. Ten album o tamtych odczuciach przypomniał bardzo silnie. 

Nowa płyta zespołu to dwie dwudziestominutowe kompozycje, jedna niemal sześcio- i jedna prawie siedmiominutowa, połączone w spójną opowieść o tym, że koniec jest bliski. Muzyka powstała w podróży, w czasie, gdy muzycy jeździli w trasy. Została jednak nagrana i zarejestrowana w trakcie pandemii, jesienią, podczas drugiej wirusowej fali, gdy zachodzące słońce oświetlało studio nagraniowe pomarańczowymi promieniami. To dodawało artystom nadziei i otuchy w czasie, gdy przeważało uczucie dyskomfortu, niepewności, a umysłem targały zmartwienia i strach. Słychać te emocje bardzo wyraźnie w dźwiękach.

Delikatność zderza się tu z mrokiem, tajemniczość i niepewność z melancholią. Nastroje zmieniają się - gdy pojawia się ulotna nadzieja, natychmiast zostaje zburzona zgrzytem. Gdy robi się zbyt melancholijnie, do gry wkracza hałas. Fenomenalnie dopełniają się instrumenty - dziesięcioro muzyków rozumie się doskonale i współpracuje, by uzyskać jak najpełniejsze brzmienie. Melodie płyną, relaksują, koją, a za chwilę robi się niepokojąco. Gitary toczą dialogi z instrumentami klawiszowymi, skrzypcami, a całość dopełniają bębny. Wszystko jest przesterowane, napięcie rośnie stopniowo, hipnotyzując słuchacza, szczególnie w długich kompozycjach.

"To album o tym, jak wszyscy czekamy na koniec" - tak brzmi zespołowe przesłanie. Muzycy kontynuują następująco: "Wszystkie obecnie funkcjonujące formy rządów poległy. Ta płyta to także oczekiwanie nas wszystkich na nowy początek oparty na następujących wymaganiach - uwolnienie więźniów, przejęcie władzy od policji i oddanie jej w ręce osób, które są przez służby terroryzowane. Zakończmy wojny i inne formy imperializmu, obciążając podatkami bogatych, póki nie staną się ubodzy." Myślę, że nie trzeba tu dodawać nic więcej. Warto natomiast posłuchać tej płyty - ale tak w spokoju, w ciszy, co najmniej kilka razy. Po to, by usłyszeć to, co na pierwszy rzut ucha niesłyszalne, by poczuć te emocje. By zrozumieć, o co w tej muzyce chodzi. Jest fantastyczna, nietuzinkowa i bardzo obrazowa.

98% 

Posłuchaj płyty: Godspeed You! Black Emperor - G d’s Pee At States End! 

Album został nagrany w składzie: 

Aidan Girt – sitting drums and standing drums
David Bryant – electric guitars, mg-1
Efrim Manuel Menuck – electric guitars, op-1, radios
Mauro Pezzente – electric bass
Michael Moya – electric guitars
Sophie Trudeau – violins and organ
Thierry Amar – electric bass and upright bass
Timothy Herzog – sitting drums and standing drums, glockenspiel
Karl Lemieux and Philippe Leonard – 16mm projections
 

Godspeed You! Black Emperor  w kwietniu zagrają w Polsce 3 koncerty - 14.04 wystąpią w Warszawie w Progresji, 16.04 Gdańsku w B90 i 17.04 Krakowie w klubie Kamienna 12 . Na koncerty zaprasza agencja Automatik! 

Bilety: https://www.biletomat.pl/search/?q=godspeed