wtorek, 23 lutego 2021

Henryk Debich - Monika / Zabawa w Ciemności EP (26.02.2021)

Muzyka to bezkresne źródło inspiracji, które prawdopodobnie nigdy nie zostanie w pełni poznane. Skupiając się jedynie na nowych, świeżych dźwiękach, ukazujących się w bieżących tygodniach, często omija się nie tylko to, co pojawiło się ledwie kilka, czy nawet kilkanaście lat wcześniej, lecz także bogatą historię muzyki rozrywkowej. Poszperać w tajemnicach historii polskiej muzyki postanowiła wytwórnia Astigmatic Records, która odkryła niepublikowane dotąd dzieła Henryka Debicha, słynnego łódzkiego dyrygenta i kompozytora, założyciela Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji. 

 

 

Pod koniec lutego ukazuje się pierwsze z cyklu wydawnictw z nieodkrytymi nagraniami Debicha. Będzie to siedmiocalowy singiel "Monika / Zabawa w Ciemności", którego brzmienie dopieścił Marcin Cichy z grupy Skalpel. Jest to zapowiedź i dodatek do albumu "Zbliżenie", który zostanie wydany za kilka miesięcy. Co ważne, obie kompozycje ukażą się tylko na siedmiocalowym winylu, niezależnie od planowanej płyty, która utrzymana będzie jednak w podobnym klimacie.

To propozycja dla miłośników międzygatunkowych wycieczek, z pogranicza popowej melodyjności, pulsującej funkowej taneczności i jazzowych improwizacji. Ten groove udziela się słuchaczowi i zostaje w pamięci. Orkiestra PRiTV prowadzona przez Debicha stawiała sobie co rusz nowe wyzwania i z roku na rok brzmiała coraz bardziej nowocześnie. W zależności od wykonywanego utworu grało tam od 40 do nawet 70 muzyków, którzy sprawnie poruszali się między stylistykami - od jazzu, muzyki klasycznej i ilustracyjnej, aż po funk i disco.

Mimo ogromnej ilości zarejestrowanych utworów z tego okresu tylko garstka z tych dokonań została opublikowana w 1975 roku na płycie “String Beat”. Sytuacja zaczęła się zmieniać stosunkowo niedawno, za sprawą publikacji nagrań z 1978 roku przez GAD Records. Całe szczęście sprawy w swoje ręce wzięli członkowie Astigmatic Records, którzy zasłynęli fantastycznymi albumami zespołów EABS i Błoto.

18 stycznia założyciel Łódzkiej Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji obchodziłby stulecie urodzin. Rok 2021 jest więc świetną okazją, by zgłębić jego twórczość. Jestem bardzo ciekawa, jakie niespodzianki znajdą się na albumie. Na razie wiadomo, że będzie to trzynaście kompozycji z lat 1974-1977.