wtorek, 2 lutego 2021

Arabrot - The World Must Be Destroyed EP (22.01.2021)

Arabrot - The World Must Be Destroyed EP
Ten zespół jest jednym z tych, które nie dają się zaszufladkować w jednej stylistyce i który naprawdę ciężko jednoznacznie opisać. Norweski Arabrot zaskakiwał już wielokrotnie, ale tym razem artyści przeszli samych siebie nagrywając muzyczną interpretację książki.

Nowa EPka Kjetila Nernesa i Karin Park to muzyczna parafraza "Heliogabal albo anarchista ukoronowany" Antonina Artauda. Materiał powstał w trakcie sesji nagraniowej "Who Do You Love". To zbiór dziwacznych, niejednoznacznych i mrożących krew w żyłach dźwięków. Niekiedy wręcz perwersyjnych i sadystycznych.

"Tall Man" i "Dark Diva" nie ograniczają się. Wyznają zasadę, że aby zbudować coś nowego, poprzedni układ musi zostać zniszczony. Słychać to w ich muzyce. Na "The World Must Be Destroyed" dominuje eklektyzm. Punkową narrację i surowość dopełniają eksperymenty. Jest niepokojąco, hipnotycznie. 

Przerażają teksty, jak i cała książkowa historia przedstawiona na płycie. Wszystko to tworzy nieprawdopodobny mroczny klimat, który wpisuje się idealnie w aktualną sytuację na świecie. Jakby nie patrzeć przecież praktycznie wszystko, co do tej pory było naturalną częścią naszego życia zostało zniszczone w wyniku pandemii i nastał nowy porządek. W ten sposób materiał zrealizowany w 2017 roku nabrał nowego znaczenia. 

Słucha się tej muzyki jednym tchem i mimo niewesołego wydźwięku chce się do niej wracać i chłonąć jej klimat. Muzycy wyprodukowali minialbum samodzielnie i zaprosili do współpracy gości, wśród których znaleźli się Dana Schechter (Insect Ark/Swans), Andrew Liles (Current 93/Nurse With Wound) oraz grający na tubie Kristoffer Lo (Highasakite / Motorpsycho). Przy okazji zespół zapowiedział też premierę nowego krążka długogrającego. "Norwegian Gothic" ukaże się 9 kwietnia. Ciekawe co zaprezentują tym razem.

81% 

Posłuchaj płyty: Arabrot - The World Must Be Destroyed