poniedziałek, 23 listopada 2020

Brendan Perry - Songs of Disenchantment - Music from the Greek Underground (20.11.2020)

Brendan Perry - Songs of Disenchantment - Music from the Greek Underground
Tej płyty zupełnie się nie spodziewałam. Pojawiła się znienacka i od razu niesamowicie zaintrygowała. Brendan Perry to jeden z tych artystów, którzy przy okazji premiery nowego materiału zawsze mają do opowiedzenia pasjonującą historię. Tym razem muzyk, którego doskonale znacie z Dead Can Dance wraca z nowym solowym wydawnictwem, na którym odkrywa przed słuchaczami tajniki kultury Grecji. 

Czym jest rebetiko i dlaczego nie jest popularne wśród angielskojęzycznej publiczności? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie właśnie na tej płycie. Perry zetknął się z muzyką greckich imigrantów pod koniec lat siedemdziesiątych w Melbourne i opowiada o tym procesie następująco:

"Dźwięki, o których wiele lat później dowiedziałem się, że znane są jako muzyka rebetiko, po raz pierwszy usłyszałem pod koniec lat siedemdziesiątych w greckich kawiarniach i tawernach na przedmieściach Melbourne. Było to centrum spotkań greckich imigrantów, którzy od końca dziewiętnastego wieku masowo przybywali do Australii. W ciągu dnia te miejsca chętnie odwiedzały grupy starszych mężczyzn, którzy słuchali dźwięków znanych jako laiko i rebetiko, grając w backgammon i popijając anyżową wódkę uzo."

Muzyka Grecji bliska jest artyście z jeszcze jednego powodu - emigrował do Australii z Wysp Brytyjskich podróżując 6 tygodni greckim statkiem "Ellinis". Wtedy nauczył się grać na gitarze. Tak rozpoczęła się jego "osobista muzyczna odyseja", którą kontynuuje do dnia dzisiejszego, odkrywając nowe dźwięki i zarażając swoją pasją fanów. Nic więc dziwnego, że jego miłość do greckiej kultury jest tak silna, że postanowił się nią podzielić tym bardziej. 

"Songs of Disenchantment - Music from the Greek Underground" to dziesięć kompozycji inspirowanych grecką kulturą, w szczególności muzyką rebetiko. Przez lata artysta zgromadził pokaźną kolekcję nagrań, instrumentów greckich i różnych pamiątek, które stały się inspiracją do zarejestrowania własnej wersji tej odmiany muzyki, opartej na tradycyjnych kompozycjach, które nigdy dotąd nie zostały zaśpiewane w języku angielskim. Postanowił więc przetrzeć szlaki także i w tym zakresie.

To piękna płyta - wzruszająca, pokrzepiająca, wlewająca w serce nadzieję. Niezwykła. Nie tylko dla tych, których interesuje światowe dziedzictwo, lecz wszystkich wrażliwych słuchaczy, którzy są ciekawi świata i lubią odkrywać nieznane brzmienia i lubią poszerzać swoją wiedzę. Warto poświęcić jej trochę czasu w długie jesienne wieczory.

86% 

Posłuchaj płyty: Brendan Perry - Songs of Disenchantment - Music from the Greek Underground