niedziela, 27 października 2019

Bruce Soord - All This Will Be Yours (25.10.2019)


Bruce Soord - All This Will Be Yours

Obserwując premiery płytowe ostatnich dni można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że nastał czas wydawnictw osobistych. Takie nagrali muzycy Leprous, Alcest, a także Bruce Soord bardzo lubiany przez polskich fanów art rocka. To drugi solowy album wokalisty i gitarzysty The Pineapple Thief.


Soord nigdy nie stronił od poszukiwań różnych form wyrazu, nie uciekając jednak w ekstremalne gatunkowe odjazdy, zaś płynnie łącząc nowe pomysły z własnym stylem - melancholijnymi piosenkami bliskimi artrockowej poetyce. Tym razem postanowił zestawić akustyczną i elektryczną gitarę ze szczyptą elektroniki, dopełniając te dźwięki swoim kojącym głosem. Album zmiksował przyjaciel z The Pineapple Thief Steve Kitch. Wszystkie utwory napisał i zaaranżował Soord, za wyjątkiem kompozycji nr dwa, "Our Gravest Threat Apart", zasłyszanej od… starszego mężczyzny, który śpiewał spacerując przed domem muzyka w Yeovil. 

Inspiracją do nagrania płyty stały się narodziny trzeciego dziecka artysty, a także codzienność i wydarzenia toczące się w jego rodzinnym mieście, w okolicy miejsca zamieszkania - często słyszany dźwięk syren, gwar dzieci zmierzających do szkoły, a także opisane powyżej zdarzenie na ulicy. Jak wyjaśnia muzyk jego córeczka narodziła się dzień po koncercie The Pineapple Thief w Shepherd's Bush Empire w Londynie. "All This Will Be Yours" jest więc w pewnym sensie bezpośrednim zwrotem do dziewczynki, która towarzyszyła artyście w domowym studiu, gdy pisał utwory na płytę. 

To album bardzo ciepły i delikatny, a zarazem pełen nostalgii i refleksyjności. Mnóstwo na nim melodii, lekko płynących i stanowiących spójną całość, którą dopełniają poetyckie teksty. Słucha się tego zestawu z niemałą przyjemnością, jednak nie jest to żadna brzmieniowa rewolucja, która mogłaby podzielić fanów poprzednich dokonań muzyka i zapewnić mu tłum nowych odbiorców. 

Nowe kompozycje Bruce'a Soorda z pewnością spodobają się sympatykom The Pineapple Thief, prawdopodobnie nie zapewniając jednocześnie muzykowi uznania u osób, które upodobały sobie brzmienia czysto popowe, elektroniczne czy metalowe. Każdy z utworów na "All This Will Be Yours" z powodzeniem mogłyby znaleźć się na którymś z poprzednich wydawnictw macierzystej formacji muzyka, choć najbliżej im chyba do albumu "Magnolia". 

Jeśli lubicie niebanalne gitarowe melodie, nie boicie się melancholijnego popu i macie ochotę posłuchać czegoś mogącego towarzyszyć wam w popołudniowym odpoczynku, jest to płyta dla was. Jeśli natomiast wolelibyście nieco więcej eksperymentów i zaskoczeń, na tym albumie ich nie odnajdziecie. 

7/10