środa, 10 lipca 2019

Mechanimal – White Flag EP (21.06.2019)


Przeglądając materiały prasowe, regularnie pojawiające się na redakcyjnej skrzynce mailowej natrafiłam na intrygujące określenie „drone’n’roll”, opisujące twórczość ateńskiego zespołu Mechanimal, podopiecznych niezależnej greckiej wytwórni Inner Ear Records. Kim są? O czym śpiewają? Co chcą przekazać światu?
Mechanimal to audiowizualny projekt producenta, multiinstumentalisty i kompozytora Giannisa Papaioanou, którego wspiera wokalista Freddie  Faulkenberry. Muzycy, którzy rozpoczęli działalność w 2011 roku, powracają z nowym materiałem po trzyletniej przerwie. „White Flag” jest intrygującą zapowiedzią czwartego albumu zespołu, zamykającego koncepcyjną, post punkową opowieść zawartą na trzech poprzednich wydawnictwach. 


W tekstach utworów zespołu przeważa nihilistyczny, dekadencki i nieco ironiczny nastrój. Jak mówi założyciel zespołu, Mechanimal piszą utwory o swoim mieście, Atenach, starając się spoglądać na toczące się wydarzenia w mieście z innej perspektywy. Kluczowym elementem w komponowaniu jest wg Papaioanou niezależność, a także kreatywność i wyobraźnia. Zależy im przede wszystkim na byciu sobą i tworzeniu zgodnie z własnym sumieniem. Muzyk zauważa także, że zainteresował się mroczniejszą odmianą post punku zanim nawiązania do lat osiemdziesiątych stały się powszechne.


Artyści czerpią inspiracje z różnych gatunków muzycznych, łącząc teatralny wokal z shoegaze’owymi gitarowymi sprzężeniami i tanecznymi sekwencjami klawiszy. Minimalizm spotyka tu dynamikę, a eksperymentalne, industrialne fragmenty kontrastują z lżejszymi i bardziej przebojowymi. Gotyk, industrial, post punk, minimal techno – każdy miłośnik zarówno Depeche Mode, jak i Joy Division czy np. tureckiego She Past Away znajdzie tu coś dla siebie. To muzyka, która uzależnia. 


Na nowej EPce Mechanimal duet wokalno-producencki wspierają gitarzyści - Jimmy Polioudis w „Easy Dead” oraz George Theofanidis w „Red Mirror”. W obu utworach przeważa mroczny, duszny klimat, a teksty niosą post-apokaliptyczną wizję nowego początku i ostrzeżenie dla świata przed nadchodzącą zagładą. Niech Was nie zmyli okładka wydawnictwa - ona naprawdę bardzo dobrze koresponduje z lirycznym przekazem utworów.EPki możecie posłuchać tutaj: https://innerear-mechanimal.bandcamp.com/album/white-flag-single