piątek, 24 maja 2024

Summer Dying Loud 2024: Świętuj 40-lecie Mayhem!

 Rok 2024 przynosi nam jedną z najważniejszych rocznic w historii metalu - 40-lecie istnienia obchodzi w tym roku grupa Mayhem! Zespół - pomnik, który jako główny aktor w spektaklu pt. “Black Metal” tworzy i rozwija ten gatunek, bez oglądania się na trendy już od czterech dekad. Nie mogło być inaczej - legendarna grupa wystąpi z rocznicowym setem w ramach tegorocznej edycji Summer Dying Loud. Kto jeszcze dołączy do składu piętnastej odsłony festiwalu?Mayhem, legendarni pionierzy black metalu, wystąpią z okazji 40. rocznicy powstania właśnie na Summer Dying Loud. To monumentalne wydarzenie będzie hołdem dla niezrównanego wkładu zespołu w ten gatunek metalu i upamiętnieniem jego niezwykłej podróży obejmującej cztery dekady muzycznej doskonałości i mrocznych poszukiwań artystycznych.

Od swojego powstania w 1983 roku Mayhem wytyczył ścieżkę bezkompromisowej ciemności, przesuwając granice muzyki ekstremalnej i urzekając publiczność na całym świecie surową energią. Dzięki wyjątkowej mieszance zapadających w pamięć melodii i nieustępliwej agresji zespół  ugruntował swój status jednego z najbardziej wpływowych w historii black metalu.King Dude, a właściwie Thomas Jefferson Cowgill, to amerykański muzyk wykonujący muzykę z rewirów neofolk, dark folk i gothic country. Muzyka tworzona przez niego to ponure dźwięki wzbogacone o głęboki głos wokalisty. Znakiem rozpoznawczym King Dude od ponad dekady są hipnotyczny, gardłowy baryton, kontrowersyjne teksty oraz wyjątkowe brzmienie, łączące w sobie elementy bluesa, folku oraz Americany.

Immemorial został założony w Elblągu w 1997 r z inicjatywy Pawła Tadrowskiego. Następnie do zespołu dołączyła wokalistka Marta Meger. Pierwszy materiał demonstracyjny zatytułowany „Ius Primae Noctis” zarejestrowany został w 1998 roku. Następnie ukazały się jeszcze 2 płyty. W roku 2006 zespół zawiesił działalność, by powrócić na scenę w 2021 roku. Najnowszy album Immemorial, „Rebirth” ukazał się w fizycznej wersji w czerwcu 2023.

Mary to podwarszawski zespół grający black metal po polsku, na d-beacie i z elementami punka. Ich debiutancka EPka to opowieść o polskiej wsi oparta o historie, których bali się nasi dziadkowie oraz wiejskie zwyczaje widziane w krzywym zwierciadle. To  brzmienia, które bez wątpienia trafią do fanów takich zespołów jak Owls Woods Graves, Moskwa, Furia, Motörhead


Bilety niezmiennie dostępne w serwisie https://www.ebilet.pl/summerdyingloud