wtorek, 16 kwietnia 2024

Sea You Music Showcase 2024: Trójmiejska Scena Gra Trójmiejskie Piosenki, Gdańsk, IKM, 11.04.2024 [GALERIA ZDJĘĆ]

Szaleństwo na scenie, zderzenie muzycznych światów i świetne piosenki - tak było w czwartek w Instytucie Kultury Miejskiej, gdzie rozpoczęła się trzecia edycja trójmiejskiego święta muzyki niezależnej - Sea You Music Showcase. Pierwszego festiwalowego wieczoru tradycja spotkała się ze współczesnością - muzyka znana i uwielbiana przez lata wybrzmiała w nowych, ekscytujących aranżacjach.

 

 

 

„Polska młodzież śpiewa polskie piosenki” – w latach 60. takie hasło rzucili Niebiesko-Czarni, wywodząca się z Trójmiasta grupa, która chciała nakłonić młodzież, żeby zakładać zespoły i śpiewać po polsku. Ponad pół wieku później odświeżamy tę ideę, koncentrując się na trójmiejskiej scenie. W ramach specjalnego koncertu towarzyszącego trzeciej edycji Sea You 3city Music Showcase zapraszamy pieprz i sól tej ziemi - przedstawicieli młodszej sceny, obiecujących artystów i artystki, do przyjrzenia się dorobkowi trójmiejskiej sceny muzycznej z naciskiem na …piosenki" - tak zapowiedzieli czwartkowy koncert specjalny organizatorzy. Dokładnie tak było - dominowały piosenki  sięgające różnych estetyk, nieco przewrotne, trochę mroczne, psychodeliczne nieco zwariowane, po prostu świetne, które brawurowo wykonał kilkunastoosobowy zespół pod dowództwem Zosi Bartoś, charyzmatycznej wokalistki grupy Alfah Femmes.

Riffujące gitary, szalejące instrumenty dęte, potężna sekcja rytmiczna, a do tego flet i śpiew na głosy -działo się dużo i było bardzo energetycznie, co skłoniło publiczność do entuzjastycznych reakcji i tańców - tu po prostu nie można było się nudzić. Radość i przebojowość przeplatała się z charakterystycznymi dla trójmiejskiej muzyki niepokojem i tajemniczą aurą, rock spotykał jazz i  elektronikę. Liczyły się także słowa, niekiedy bardzo przewrotne, co we wstępnym manifeście podkreśliła liderka zespołu. Podczas niemal półtoragodzinnego występu wybrzmiały między innymi kompozycje grup Oczi Cziorne, Kobiety, Homosapiens, Bom wakacje w Rzymie, Marylin Monroe, Pancerne Rowery, Trzy korony, IMTM, Savana czy Ścianka, a wykonał je oprócz wspomnianej Zosi zespół w składzie Przemek Bartoś (bas i wokal), Tomasz Koper (perkusja), Jakub Zwolan (gitara, wokal), Jakub Leonowicz (gitara, wokal), Tomasz Rafalski (klawisze, do których dołączyli goście - Dawid Lipka (trąbka), Michał Jan Ciesielski (saksofon), Jakub Kozak (gitara), Jan Kozak (gitara), Alicja Sobstyl (flet), Jakub Sautycz (konga).

Był to bardzo eklektyczny wieczór, będący jednocześnie piękną, pasjonującą lekcją historii muzyki rozrywkowej. Kto nie dotarł, zdecydowanie ma czego żałować!