wtorek, 26 marca 2024

Sylvaine - Eg Er Framand (22.03.2024)

Delikatność, subtelność, eteryczność, ulotność, czyste piękno - jakkolwiek by nie próbować opisać twórczości Sylvaine, i tak nie uda się w pełni wyrazić zawartych w niej emocji. Fenomenalna Kathrine Shepard powraca z nową, absolutnie wzruszającą i chwytającą za serce EPką. Jeśli poszukujesz wyciszenia, ten album będzie idealnym wyborem.

 


 

Najnowsze wydawnictwo artystki nawiązuje do jej najwcześniejszych inspiracji twórczych. Norweżka dorastała w Oslo, na obrzeżach centralnej części miasta, w atmosferze kontrastu pomiędzy życiem w wielkim mieście, a kontaktem z zapierającą dech norweską naturą. W trakcie studiów muzycznych oraz edukacji tanecznej i teatralnej artystka występowała w kościele w Kampen. Wszystko to miało niemały wpływ na brzmienie jej najnowszej propozycji.

W tym dziewiętnastowiecznym, przepięknym budynku zarejestrowała tez większość utworów z "Eg Er Framand". Znajdziecie na tej minipłycie trzy nowe oryginalne kompozycje Kathrine oraz trzy interpretacje pieśni ludowych, których brzmienie i delikatność podkreśla aura tej zabytkowej budowli. To absolutnie wyjątkowe wydawnictwo - niezwykle eteryczne i delikatne, o właściwościach relaksująco-kojących, wspaniale wyciszające. Pięknie prowadzi je głos artystki, podkreślający subtelne melodie. 

Pochodzenie utworu „Dagsens Augo Sloknar” wciąż owiane jest tajemnicą. Wiadomo natomiast, że tekst utworu napisał w 1891 roku Elias Blix, profesor, który z biegiem lat został politykiem, pisał także hymny. Pozostając wierna delikatnej, pełnej czci melodii oryginału, Sylvaine śpiewa opartym na oddechu, wydłużonym szeptem, który koi do snu i otula ciepłem, stopniowo hipnotyzując i wprowadzając w trans. 

To surowa w formie, ale pełna pasji i emocji płyta, w sam raz na relaks po długim, wyczerpującym dniu. To także dowód na wszechstronność Sylvaine, która nie tylko na tym albumie śpiewa, ale gra na organach, gitarach, syntezatorach i perkusjonaliach.  Nagrała całość sama, a w miksach i produkcji wspomógł ją fenomenalny Magnus Lindberg. Efekty tej współpracy są absolutnie wspaniałe.


Całość znajdziecie tu: https://sylvainemusic.bandcamp.com/album/eg-er-framand