czwartek, 29 lutego 2024

Cigarettes After Sex wracają! Będzie koncert w Polsce!

Uwielbiany w naszym kraju zespół Cigarettes After Sex powraca z nową płytą, z którą wyruszy już niebawem w trasę koncertową.  „X’s” ukaże się 12 lipca nakładem wytwórni Partisan Records, a już 5 listopada grupa dowodzona przez Grega Gonzaleza zawita do Warszawy. Znamy już także pierwszą zapowiedź płyty! "Tejano Blue" to ukłon  w stronę muzyki, z którą lider zespołu Greg Gonzalez miał styczność w dzieciństwie, które spędził w Teksasie. Kompozycja utrzymana jest jednak w charakterystycznym dla zespołu zmysłowym, ponadczasowym stylu.

 "Dorastałem w El Paso i muzyka Tejano jest tam bardzo popularna. Gdy poszło się do barów w mieście, można było usłyszeć artystów takich jak Selena, Los Ángeles Azules i La Mafia." - opowiada Greg. "Ta muzyka była wokół mnie w tamtych czasach, ale regularnie ją odrzucałem. Ciągnęło mnie do wszelkich innych dźwięków. Wiele lat później, kiedy mieszkałem już w Nowym Jorku, w końcu zacząłem słuchać "Como La Flor" Seleny w czasie, kiedy słuchałem też regularnie Cocteau Twins. Wpadłem wtedy na pomysł, aby spróbować jakoś połączyć te dwa style, co wydawało się nieco dziwne. Jednocześnie czułem, że chcę te brzmienia odkryć na nowo, znaleźć dla muzyki, której doświadczałem w młodości punkty wspólne z dźwiękami, które kochałem.”

 Z każdą płytą, od EP-ki z 2012 roku, przez debiutancki albumem „Cigarettes After Sex” z 2017 r i „Cry” z 2019 r. - Gonzalez był wierny muzie, która go prowadziła - miłości. Coś jednak przez lata się zmieniło - podczas gdy poprzednie wydawnictwa czerpały z amalgamatu związków, trzeci, wyczekiwany od lat album  „X’s", koncentruje się w głównej mierze na jednym związku, który trwał cztery lata.
 „Ta płyta brzmi naprawdę brutalnie" - przyznaje Gonzalez. "Mógłbym usiąść i porozmawiać z kimś o tej stracie, ale to by nie wystarczyło. Muszę szczerze o tym napisać, zaśpiewać te piosenki, stworzyć muzykę - dopiero później będę w stanie cokolwiek analizować i wyciągać wnioski. A może po prostu przeżyć to na nowo - w dobry sposób. Nie mam w sobie tego "wiecznego blasku słońca"( "Eternal Sunshine"), tj. tej chęci zapomnienia i odpuszczenia.
 

Aby móc tworzyć, oczyszczenie i głęboka autorefleksja są artyście absolutnie niezbędne. "To było niesamowicie intensywne i naprawdę piękne doświadczenie" - wyjaśnia Gonzalez. "Chodzi o romans, ale także o to, kim byłem w tamtym momencie, jak radziłem sobie w takich sytuacjach. "Oglądanie" siebie z tamtego okresu jest dla mnie bardzo bolesne."

Był to czas rozwoju osobistego wokalisty, lecz także moment, w którym zespół wspiął się na wyżyny popularności. Muzycy są wciąż na fali wznoszącej, co udowadniają przede wszystkim podczas poruszających koncertów, które grają na całym świecie.

5 listopada zespół zawita do Polski i wystąpi na warszawskim Torwarze. Na koncert zaprasza Alter Art. Bilety znajdziecie od 8 marca 2024 na https://www.ebilet.pl/muzyka/pop/cigarettes-after-sex?partner=alterartpl