poniedziałek, 27 listopada 2023

Hexvessel - Polar veil (22.09.2023)

Przeszywający chłód, mroźne powietrze, niebo spowite szarymi chmurami. Skrząca się od przygruntowych przymrozków roślinność, skrzypiące pod nogami liście, łyse drzewa - idzie zima, a z nią krótkie dni i długie, niekiedy smutne noce. Melancholia przejmuje stery. Nadchodzi czas niepokoju, niepewności, rozmyślań. W tę niewesołą porę idealnie sprawdzi się nowy album Finów z Hexvessel, którzy ducha tej pory roku oddają na "Polar veil". Jest w tej muzyce coś, co chwyta za serce, przeszywa na wskroś i sprawia, że wrażliwy odbiorca roni łzy. Dominuje smutek, refleksja, a duszę ogarnia niepokój. Podkreśla to mroczna, mrożąca krew w żyłach muzyka, która choć nie jest tak radykalna jak ekstremalny metal, ma w sobie potężny ładunek emocjonalny. To wyjątkowa właściwość dźwięków z dalekiej północy, łączących nordycki folk z brzmieniami mrocznymi i ciężkimi, którym najbliżej do black metalu.

W tym przejmującym nastroju jest jednak piękno w najczystszej postaci. Jest szczerość, przede wszystkim w głosie Mata McNerneya i jego poetyckich tekstach, pełnych pochwały dla zachwycającego uroku otaczającej przyrody i świadomości zależności człowieka od natury, cykliczności egzystencji i konieczności troski o dobro Ziemi. Nie brak tu też osobistych przemyśleń.

Hexvessel zmieniają swe oblicze z albumu na album, poszukując nowych środków wyrazu, pozostając przy tym sobą. Tym razem sięgają po środki bardzo bezpośrednie i stawiają na intymność. McNerney napisał ten materiał w izolacji zimą 2022 roku. To sprawiło, że jest bardzo refleksyjny i potrzebuje odpowiedniego czasu, by trafić w pełni do odbiorcy. Gdy już jednak taka możliwość się nadarzy, uderza z pełną mocą i nie pozostawia wątpliwości, że to jedno z najważniejszych wydawnictw tego zespołu. Hexvessel to grupa zdecydowanie nietuzinkowa, a "Polar veil" jest na to niezbitym dowodem. 

85% 

Posłuchaj płyty: Hexvessel - Polar veil

 

Najnowszy materiał Finowie już niedługo zaprezentują na żywo w naszym kraju. Zagrają 11 grudnia w Poznaniu, dzień później w Krakowie, a następnie w Warszawie. Zaprasza Iron Realm Productions! Bilety są tu: https://ticketclub.pl/artysci/hexvessel-627