środa, 4 października 2023

XII edycja Festiwalu NeoArte - Syntezator Sztuki

 Zbliża się dwunasta edycja Festiwalu NeoArte - Syntezator Sztuki, prezentującego trendy w sztuce współczesnej. To tu zacierają się granice pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki - kompozytorzy piszą utwory z pogranicza video artu, a artyści wizualni tworzą instalacje dźwiękowe. Coraz trudniej wyznacza się granice ale też, coraz łatwiej jest łączyć. Festiwal NeoArte jest trochę jak radar wyłapujący zmiany i trendy, a trochę jak sonar - zagłębiając się w jeszcze niezbadane obszary. To Syntezator Sztuki, który buduje nową jakość, o czym będzie można przekonać się w dniach 26-29.10 w Gdańsku. 

 
Festiwal istnieje po to, by inspirować, wspierać kreatywność. Idea wydarzenia skupia się na artystycznej syntezie.  Jest platformą do spotkania się artystów z różnych kultur i dziedzin sztuki, dając tym samym okazję do międzyśrodowiskowego fermentu, szansę na nowe powiązania i interdyscyplinarne efekty.

Festiwal NeoArte odbywa się od 2012 roku, corocznie w Gdańsku, jak również organizuje swoje zagraniczne edycje (Oslo 2023, Rejkiawik 2024) . Inicjatorem wydarzenia jest grupa pasjonatów muzyki współczesnej, której trzon stanowi gdański NeoQuartet. Organizatorem i producentem festiwalu jest Stowarzyszenie NeoArte.

Patronem tegorocznej edycji będzie wybitna osobowość świata współczesnej kompozycji - niemiecki twórca Michael Beil, którego twórczość w mistrzowski sposób eksploruje łączenie muzyki elektronicznej, instrumentalnej i video, gdzie zarówno wykonawcy, jak i widownia są częścią procesu artystycznego.

Publiczność podczas czterech dni wydarzeń będzie mogła uczestniczyć w dwunastu mutlidyscyplinarnych koncertach i performance. Studenci kompozycji będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kompozytorskich prowadzonych przez patrona festiwalu oraz w warsztatach reading sessions prowadzonych przez NeoQuartet. Dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć w zajęciach wprowadzających w fascynujący świat sztuki współczesnej.


Niemal każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny, podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego. Wśród wykonawców zobaczymy zarówno czołówkę zagranicznych twórców (Ensemble Garage, Jonathan Powell, Duo Voicetronics), jak i najznakomitsze polskie zespoły i solistów (Martyna Zakrzewska, Flow Unit, Piotr Kaliński, Maja Miro, Ewa Liebchen). Specjalnie na potrzeby festiwalu powstanie performance Sebastiana Choromańskiego oraz instalacja video Filipa Ignatowicza, które zostaną zaprezentowane podczas maratonu koncertowego w gdańskim NOMUS.


Gospodarze festiwalu, zespół NeoQuartet, wystąpią kilkukrotnie, prezentując wraz z twórcą muzyki elektronicznej Piotrem Kalińskim premierę projektu „Lutos Grazias”,  grając południowokoreańskie dzieła napisane na kwartet i tradycyjne azjatyckie instrumenty, wykonując szereg światowych premier dzieł kompozytorów z Niemiec, Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii.


Usłyszymy kilkadziesiąt kompozycji napisanych przez kompozytorów z całego świata, a siedem z nich będzie miało swoją premierę  na festiwalu. NeoArte - Syntezator Sztuki po raz kolejny połączy to, co niemożliwe do połączenia w sztuce współczesnej i poszerzy jej granice.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest tu: https://neoarte.pl/program/


Mecenasi festiwalu: Miasto Gdańsk, Województwo Pomorskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, NDI S.A.