sobota, 23 września 2023

Grails - Anches En Maat (22.09.2023)

Odpocznij, zamknij oczy, wsłuchaj się w dźwięki i daj się ponieść strumieniowi myśli, skojarzeń. Wieczór to idealny moment, by posłuchać malowniczego, pejzażowego nowego albumu Grails. To muzyczna podróż w głąb wyobraźni, która pozwala marzyć i zwiedzać nieprawdopodobnie piękne krainy. 

 


Są na scenie od ponad dwóch dekad i serwują miłośnikom ambitnej muzyki instrumentalnej nieprawdopodobne doznania. Twórczość Grails to miód dla uszu i pokaźna porcja inspiracji dla wyobraźni. "Anches En Maat" jest pierwszą od 2008 roku płytą nagraną wspólnie przez wszystkich członków Grails. 

To pełna zwrotów akcji instrumentalna historia o filmowym potencjale, łącząca magię rocka progresywnego, post-rockowe przestrzenie, niespieszne, nieco senne i tajemnicze melodie, minimalistyczną elektronikę i inspiracje muzyką klasyczną. Nawiązania do filmów i seriali sprzed lat? Jak najbardziej znajdziecie je tutaj. 

"Anches En Maat" to album niezwykle spójny i piękny, balansujący na pograniczu jawy i snu, z jednej strony subtelnie oplatający uszy, z drugiej zaś wprowadzający aurę tajemniczości. Mrok zderza się tu z jasnością, delikatność spotyka hipnotyzujące, niepokojące przestrzenie. To podróż przez multum stanów emocjonalnych, pełna zwrotów akcji - słodko-gorzka. Choć nie brakuje tu melancholii, dominują tu dźwięki niosące ukojenie, uśmiech, nadzieję.

To poruszająca, a zarazem bardzo uniwersalna muzyka, która pogodzi miłośników sztuki z różnych muzycznych rejonów, łącząc klasykę z improwizacją w lekki i zrównoważony sposób. To płyta, która się nie nudzi i po którą chce się sięgać wielokrotnie, by raz za razem zatapiać się w tych atmosferycznych pejzażach i wyruszać na kolejne wycieczki, by odkrywać nowe światy i czerpać natchnienie z nieoczywistych brzmień. To zdecydowanie jeden z najlepszych albumów Grails w karierze i jeden z najciekawszych albumów tego roku.

 88% 

Posłuchaj płyty: Grails - Anches En Maat