sobota, 19 sierpnia 2023

Koncerty nad Stawem Wróbla - Malina Midera - Gdańsk, Jasień, 17.08.2023 [GALERIA ZDJĘĆ]

W jakim najprzyjemniejszym, najładniejszym, a może najbardziej malowniczym miejscu byliście na koncercie? Zdecydowanie jedną z najsympatyczniejszych przestrzeni, w jakiej można spędzić latem czas na świeżym powietrzu słuchając muzyki na żywo jest Staw Wróbla na gdańskim Jasieniu. To właśnie tam zagrała Malina Midera, w ramach kameralnych koncertów odbywających się w sierpniowe czwartki. Znana z trójmiejskiej grupy Klawo artystka zaprezentowała swój solowy projekt, skupiony na opowieści o... Morzu Sargassowym.
Staw położony wśród drzew, miniplaża, pomost i plac zabaw. Na wodzie czaple siwe, łabędzie, kaczki i mniejsi mieszkańcy. Spokój, urokliwie zapadający zmierzch, cisza. W takich warunkach swój set złożony z nagrań terenowych, partii pianina i wokalnych improwizacji  zaprezentowała młoda artystka - pianistka, kompozytorka, producentka, improwizatorka i studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Malina Midera zaczarowała publiczność, wśród której można było dostrzec kilka pokoleń słuchaczy, którzy wpadli na koncert niby przypadkiem, przy okazji wieczornego spaceru, a jednak zostali do samego końca. Słuchali uważnie, z zainteresowaniem, chłonąc delikatne dźwięki, w które Malina zręcznie wplotła humorystyczne akcenty.

Poprzez niebanalną, nietuzinkową muzykę opowiedziała o Morzu Sargassowym - miejscu niezwykłym, owianym legendami, z niespotykaną nigdzie indziej fauną i florą. To właśnie tu zlokalizowany jest słynny Trójkąt Bermudzki i tu pływał Latający Holender. Tu także podróżują węgorze na tarło. To obszar bezwietrzny i cichy, z wysoką średnią temperaturą dochodzącą do 28°C. Historia ciekawa i tematyka bardzo nietypowa, która poniekąd wpasowała się w przestrzeń koncertu, gdzie można podziwiać faunę i florę - dość typową w naszej szerokości geograficznej, ale niezmiennie fascynującą. 

Był to bardzo ciepły i miły wieczór, podczas którego można było odetchnąć i zrelaksować się. W przyszłym tygodniu, 24 sierpnia, ostatnia odsłona cyklu. Tym razem nad malowniczym Stawem Wróbla wystąpi Zofia Esden. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny :) Oby dopisała pogoda.