poniedziałek, 17 lipca 2023

Globaltica 2023: Niezbędnik festiwalowicza

W najbliższy czwartek, 20 lipca rozpocznie się jubileuszowa, osiemnasta edycja festiwalu muzyki świata - gdyńskiej Globaltiki. Co będzie się działo? Gdzie warto się udać? Przyjrzyjmy się pokrótce, jak wygląda festiwalowa rozpiska i w które miejsca warto zajrzeć pomiędzy koncertami. 
Co? Gdzie? Kiedy?

Tegoroczna Globalica potrwa trzy dni. Rozpocznie się inauguracyjnym koncertem 20 lipca w Sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego. Na piątek 21go i sobotę 22go lipca wydarzenie przenosi się tradycyjnie nad morze do Parku Kolibki w gdyńskim Orłowie. Tam odbędą się koncerty na scenie głównej, warsztaty, spotkania i stanie miasteczko festiwalowe. 

W Gdyńskim Centrum Filmowym odbędą się też pokazy filmowe w ramach Cinema Ethnica. 


Koncerty

W czwartek 20 lipca o 19:00 w GCF odbędzie się koncert inauguracyjny. Wystąpią SAHIB PASHAZADE DUO oraz KANTA DAB DAB. 

Sahib Pashazade i Kamran Karimov to dwaj wirtuozi Mughamu pochodzący z “Kraju ognia”, jak często nazywa się Azerbejdżan. Ten wielokrotnie nagradzany duet na scenie zawsze gra z wielką intuicją, wyczuciem i wzajemnym szacunkiem, celebrując starożytną muzykę w nowoczesny i urzekający sposób, pozostawiając miejsce na improwizację i różne interpretacje. Mugham to klasyczna muzyka Kaukazu - (wpisana w 2003 roku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO), która ma swoje korzenie w muzyce perskiej i arabskiej i jest wysoce złożoną formą muzyki artystycznej o ściśle zrytualizowanym wykonaniu.
 
 

Nepalski zespół Kanta dAb dAb wykorzystując brzmienie sitaru, basu i instrumentów perkusyjnych łączy tradycyjną i klasyczną muzykę nepalską z elementami zachodnimi tworząc wyjątkową, pełną improwizacji fuzję. To znak charakterystyczny współczesnej muzyki nepalskiej. Ich muzyka mająca swe źródła w wysokich Himalajach przenosi słuchacza w odległe rejony, gdzie klasyczne ragi, nepalskie melodie ludowe i współczesny groove przenikają się nawzajem. Zespół powstał w 2014 roku i wydał swój debiutancki album już dwa lata później. Płyta odniosła ogromny sukces na lokalnym rynku, zdobywając uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków muzycznych. Jako jeden z niewielu zespołów z Nepalu regularnie koncertują na świecie odwiedzając cenione festiwale jazzowe i world music. Grali m. in. w Finlandii, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Danii czy Japonii.
 

 
21 lipca w Parku Kolibki odbędą się cztery koncerty. 
 
0 18.00 z projektem Into The Roots wystąpi Piotr Damasiewicz. To gratka dla miłośników rodzimego folku. 0 19.30 wystąpi Sahra Halgan, która swoim wyjątkowym, świszczącym wokalem prezentuje mieszankę oryginalnych kompozycji i tradycyjnych somalijskich piosenek wykonywanych przy akompaniamencie przesterowanych gitar, afrykańskich instrumentów perkusyjnych i klawiszy w stylu "vintage". Śpiewa o miłości, wdzięczności i potrzebie wspólnoty narodowej, posługując się charakterystyczną dla języka somalijskiego poezją.
 
 

 

O 21 scenę przejmie legendarny Ivo Papasov, wirtuoz klarnetu, twórca współczesnej muzyki bałkańskiej. Muzykę na żywo zaczął grać ze swoim ojcem w wieku 12 lat, a mając lat 16 już występował w zespole weselnym. 50 lat temu, w 1973 roku, na długo przed tym jak muzyka bałkańska stała się odkryciem na światowej scenie, Papasov rozpoczął swoją muzyczną rewolucję z grupą Trakya Band - równolegle z działaniami takich legend jak Fela Kuti czy Paco de Lucía. W tamtym czasie nie mógł nawet przypuszczać, że tworzy nowy ruch, który zmieni oblicze muzyki bałkańskiej, a także world music. Mający obecnie 71 lat Ivo Papasov może poszczycić się długą i błyskotliwą karierą. 
 
Festiwalowy dzień zamknie występ dwukrotnych zdobywców nagrody Latin Grammy, zespołu Septeto Santiaguero, który  jest obecnie jednym z najważniejszych przedstawicieli kubańskiej sceny muzycznej. Ich repertuar to podróż przez różne style - Guaracha, Bolero, Trova, Danzón, Changüí czy Pilón - z dużym naciskiem na tradycyjne podejście do wykonania, które zostało porzucone przez wielu współczesnych muzyków kubańskich.
 

 
22 lipca w Parku Kolibki odbędą się również 4 koncerty.  Scenę o 18 otworzy występ gruzińskiej wokalistki Leli Nakeuri.  To młoda wokalistka z górskiego regionu Pszawi we wschodniej Gruzji. Szeroko rozpoznawalna w swoim ojczystym kraju, jednak wciąż mało znana poza jego granicami – dla wytrawnych słuchaczy to prawdziwe odkrycie i ukryty klejnot. Od dzieciństwa wykonuje tradycyjne pieśni. Ukończyła Uniwersytet Teatru i Kina Shota Rustaveli, posiada również dyplom w dziedzinie kapelmistrzostwa. Jest członkinią rodzinnego zespołu Nakeuri, a od 2018 roku główną wokalistką projektu muzycznego Caucasus stworzonego wspólnie z kilkoma z najważniejszych muzyków współczesnej Gruzji. Wszyscy oni mają wieloletnie doświadczenie na lokalnej scenie grając w wielu zespołach, w tym w jednym z najbardziej utytułowanych - grupie Chveneburebi.

O 19.30 na scenie zamelduje się duet DUOUD. Zespół tworzą urodzony w Tunezji Jean-Pierre Smadja (Smadj) i Algierczyk Mehdi Haddab, znany ze współpracy z uznanym francuskim trio Ekova, a ostatnio także z grupą Speed Caravan. Ich wspólny projekt to spotkanie tradycyjnego, ale i niezwykle wysublimowanego instrumentu, jakim jest klasyczna arabska lutnia oud z muzyką elektroniczną. Ten rezydujący we Francji północnoafrykański duet łączy swoje muzyczne dziedzictwo z najróżniejszymi współczesnymi stylami, takimi jak breakbeat, techno, wplatając także elementy jazzu i rocka, czego efektem jest ich wyjątkowe, nowoczesne brzmienie. Muzycy będący prekursorami eksperymentów z oud, koncentrują się na zgłębianiu możliwości dźwiękowych tego pięknego instrumentu i nadaniu mu zupełnie nowego wymiaru.
 

 
 
O 21 wystąpi  Susana Baca - trzykrotna zdobywczyni nagrody Latin Grammy, wokalistka, kompozytorka i etnomuzykolożka jest absolutną pionierką world music i jedną z najpopularniejszych artystek pochodzących z Peru. Mając afrykańskie korzenie poświęciła większość swojej kariery na zachowanie afro-peruwiańskich tradycji muzycznych swojego kraju i przedstawienie ich światu.

O 22.30 do tańca porwie festiwalowiczów Mokoomba - niesamowicie utalentowana sześcioosobowa ekipa z Victoria Falls (Zimbabwe), która przez krytyków została okrzyknięta najbardziej ekscytującym zespołem z Afryki XXI wieku. Muzycy mają na swoim koncie występy w ponad 40 krajach, na największych i najbardziej prestiżowych scenach świata. Koncertowali między innymi na festiwalu Sziget, Roskilde, North Sea Jazz, w nowojorskim Apollo Theatre, na New Orleans Jazz i w wielu innych miejscach.
 


KINO

W tym roku organizatorzy przygotowali trzy filmy: 

SINGELI MOVEMENT: GREED FOR SPEED

GCF, Sala Morskie Oko 20 lipca godz. 17.00 | pokaz + spotkanie


Film stworzony we współpracy z ugandyjską wytwórnią płytową Nyege Nyege Tapes. Przedstawia artystów Sisso Studio i Pamoja Records – dwóch wiodących domów produkcyjnych muzyki Singeli - tanzańskiego elektronicznego turbofolku, ukazując jej narodziny jako symptom transformacji ustrojowej, którą Tanzania przeszła po 1999 roku.

 

ZIEMIA

GCF, Sala Morskie Oko 21 lipca godz. 17.00

Pięknie zilustrowana opowieść o współczesnej wsi i jej nietuzinkowych mieszkańcach, którzy są w różnym wieku, ale łączy jedno – silne przywiązanie do kultury ludowej. „Ziemia” to malowniczy dokument, dostrojony do rytmu natury i regularnie zmieniających się krajobrazów. W tym filmie równie ważna jak obraz jest muzyka, która towarzyszy bohaterom podczas kluczowych wydarzeń w ich życiu i pomaga oswoić się z emocjami.

 

 THE DESERT ROCKER

GCF, Sala Morskie Oko 22 lipca godz. 16.00

„The Desert Rocker” to intymny, duchowy i głęboki portret niezwykłej Hasny El Becharii, pionierskiej artystki Gnawa pochodzącej z Algierii.

Jako pierwsza muzyczka, która przełamała bariery społeczne tej kultury, wzmacnia i inspiruje kobiety w każdym wieku, przywracając muzyczną tradycję zarezerwowaną od wieków dla mężczyzn. Jako wyjątkowo utalentowana artystka, prowadzi kobiety do ponownego zdefiniowania ich ról i kwestionowania norm kulturowych.Wystawy

W Gdyńskim Centrum Filmowym, w galerii na parterze w dniach 20-26 lipca będzie można zobaczyć wystawę prac Hussnidina Ato, zatytułowaną Uzbekistan - Na skrzyżowaniu jedwabnego szlaku.

WSTĘP WOLNY

Urodzony w Bucharze, Husniddin Ato jest zawodowym fotografem i muzykiem, menedżerem kultury oraz członkiem uzbeckiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się głównie fotoreportażem, działając na styku fotografii artystycznej i dokumentalnej. Jego prace są regularnie publikowane w mediach lokalnych i zagranicznych, a także w przeróżnych wydawnictwach książkowych. W swojej karierze fotografował dla organizacji takich jak ONZ, UNICEF, UNDP, UNESCO i USAID. W ostatnim czasie był również zaangażowany w specjalny projekt społeczny, którego celem było wzmocnienie poczucia wartości i aktywizacja lokalnej społeczności niesłyszącej poprzez nauczanie fotografowania. Szczególne miejsce w pracach Husniddina zajmuje życie kulturalne, tradycje, obrzędy czy ogólnie etnografia Uzbekistanu i innych krajów Azji Środkowej.

Tysiące kilometrów Jedwabnego Szlaku łączyło Chiny z wybrzeżami Morza Śródziemnego. Uzbekistan leży pośrodku tej mitycznej drogi, która pozwoliła mu rozwinąć się i wzbogacić. Trzy główne miasta tego szlaku – Chiwa, Buchara i Samarkanda – nadal noszą ślady tego pomyślnego okresu. Kultura tego kraju jest wciąż żywa i niepowtarzalna - kształtowała się przez tysiące lat, łącząc tradycje i zwyczaje ludów, które w różnych okresach zamieszkiwały terytorium współczesnego Uzbekistanu. Koczownicze plemiona tureckie, starożytni Persowie, Grecy, Arabowie, Chińczycy i Rosjanie, wszyscy oni wnieśli swój wkład w kulturę uzbecką, która jest uważana za uosobienie skrzyżowania kultur.

Od piątku 21 lipca od 17, na terenie festiwalu będzie można oglądać wystawę prac Andrzeja Ziółkowskiego, pod hasłem Wieczysta Mądrość. Wstęp dla posiadaczy festiwalowych biletów. 

Kontynuacja wystawy na Skwerze Kościuszki w Gdyni 25/07-4/09/2023

 

Warsztaty i spotkania

W piątek 21 lipca o 16 odbędą się warsztaty tańców gruzińskich. Poprowadzą je Lela Nakeuri i Caucassus. Wstęp wolny, obowiązuje kolejność przyjścia. Pół godziny później odbędzie się spotkanie z Joanną Wieczorek, która poprowadzi chętnych ku dobrym praktykom radykalnej zmiany życia, stawiając na wrażliwość, doświadczenie i wyczucie. Podróże w inne światy? Czemu nie! Miejsce? Strefa Zasilania, w głębi parku. Wstęp Wolny. O 17.00 warto wpaść do festiwalowego miasteczka z dziećmi na warsztaty ceramiczne.

O 18.00 odbędzie się spotkanie pod hasłem „Susza w Rogu Afryki i jej wpływ na sytuację humanitarną w Somalii”, które poprowadzi koordynatorka Polskiej Akcji Humanitarnej, Daria Mikulska. Po 19 warto wpaść z dziećmi na warsztaty plastyczne - 19.15 tworzenie pudełek, 19.30 maski i instrumenty.

W sobotę festiwal rusza już w południe, warsztatami jogi, zogi i pilatesu. O tej samej porze w Wozowni odbędzie się wykład wykład dr inż. Waldemara J. Affelta, a godzinę później warsztaty. Dotyczyć będą Japonii i rewitalizacji wyspy Kobe. 0 14.00 do Strefy Zasilania na jeszcze jedno spotkanie zaprasza Joanna Wieczorek. O 16.00 w Wozowni odbędzie się zaś spektakl dla dzieci, Magiczny Miód. O 16.00 w Strefie Zasilania będzie można też porozmawiać z Martą Czepukojć, która wskaże właściwą życiową drogę, ku radości z życia. 

Miłośników literatury organizatorzy zapraszają na spotkanie na temat Indii, na 16 do Strefy Zasilania. Oczywiście będą też spotkania podróżnicze oraz uwielbiane przez wielu warsztaty dla dzieci - z tworzenia lalek teatralnych, ceramiczne oraz plastyczne. O 18, 19.15 i 19.30 Szczegóły w poniższym kalendarzu i tu: https://globaltica.pl/#/PL/program/27/block?event=144


Kalendarz festiwalowy

 

20 lipca 

17.00 Singeli Movement: Greed For Speed - film i spotkanie, GCF, Sala Morskie Oko

19.00 koncert inauguracyjny - SAHIB PASHAZADE DUO, KANTA DAB DAB - GCF, Sala Warszawa

21.00 wernisaż wystawy fotograficznej Hussnidina Ato21 lipca 

16.00 Warsztaty tańców gruzińskich - Wozownia, Park Kolibki 

16.30 Spotkanie z Joanną Wieczorek - Strefa Zasilania, Park Kolibki

17.00 Ziemia - film, GCF, Sala Morskie Oko

17.00 Warsztaty ceramiczne dla dzieci - miasteczko festiwalowe, Park Kolibki

17:00 wystawa fotografii Andrzeja Ziółkowskiego, Wieczysta Mądrość - miasteczko festiwalowe, Park Kolibki

18:00 Piotr Damasiewicz - Into The Roots - KONCERT, Scena Główna, Park Kolibki

18.00 „Susza w Rogu Afryki i jej wpływ na sytuację humanitarną w Somalii” - spotkanie 

19.30 Sahra Halgan - KONCERT, Scena Główna, Park Kolibki

19.15 warsztaty plastyczne - Globaltica w pudełku

19.30 warsztaty plastyczne - maski i instrumenty

21.00 Ivo Papasov & His Wedding Band - KONCERT, Scena Główna, Park Kolibki 

22.30 Septeto Santiaguero - KONCERT, Scena Główna, Park Kolibki 

 


22 lipca 

12.00 zajęcia świadomego ruchu z wykorzystaniem jogi, zogi i pilatesu - Strefa Zasilania

12.00 "Rewitalizacja totalna wyspy Inujima" - wykład dr inż. Waldemara J. Affelta - Wozownia

13.00 warsztaty dr inż. Waldemara J. Affelta, Wozownia

14.00  spotkanie z Joanną Wieczorek - Strefa Zasilania

16.00 spektakl dla dzieci Magiczny Miód, Wozownia

16.00 The Desert Rocker - film, GCF, Sala Morskie Oko

16.00 spotkanie z Martą Czepukojć

16.00 spotkanie literackie - Indie. Ład Chaosu - Strefa Zasilania

17.00 warsztaty makramy - Miasteczko Festiwalowe

17.00 spotkanie z podróżniczką Dorotą Samsonowicz - Kaczmarek - Miasteczko Festiwalowe

17.15 spotkanie z Jakubem Rybickim - Gran Canaria z dala od hoteli - Wozownia 

18.00 Lela Nakeuri & Caucassus - KONCERT, Scena Główna, Park Kolibki

18.00 tworzenie lalek teatralnych - warsztaty dla dzieci, Miasteczko Festiwalowe

19.30 DUOUD- KONCERT, Scena Główna, Park Kolibki

19.15 warsztaty ceramiczne dla dzieci, Miasteczko Festiwalowe

19.30 warsztaty plastyczno-ekologiczne dla dzieci, Miasteczko Festiwalowe

21.00 Susana Baca - KONCERT, Scena Główna, Park Kolibki

22.30 Mokoomba - KONCERT, Scena Główna, Park Kolibki

 


Bilety:

Wstęp na koncerty jest płatny, bilety są tu: https://globaltica.interticket.pl/

Bilety na seanse filmowe w sklepie Gdyńskiego Centrum Filmowego.

 

WSZYSTKIE NIEZBĘDNE FESTIWALOWE INFORMACJE TU: https://globaltica.pl/#/PL/home

 

DO ZOBACZENIA W GDYNI!