czwartek, 6 lipca 2023

Arch Enemy + Orbit Culture - Gdańsk, B90, 5.07.2023 [GALERIA ZDJĘĆ]

Odwiedzając dość regularnie trójmiejskie kluby wielokrotnie słyszałam rozmowy miłośników muzyki, którzy narzekali, że większość gwiazd z różnych przyczyn, przeważnie logistycznych,  omija Trójmiasto, wybierając na koncerty w ramach swoich europejskich tras przeważnie stolicę lub południe naszego kraju. Tym razem jednak szczęście uśmiechnęło się do fanów cięższych brzmień z północy. Arch Enemy powrócili do B90 po niemal siedmiu latach i rozgrzali publiczność do czerwoności w środowy, deszczowy wieczór. 

 


 

Mocne, gitarowe utwory pełne technicznego kunsztu, potężny growl i charyzmatyczna wokalistka, która doskonale wie, jak panować nad publicznością -  Arch Enemy bez wątpienia mają wszystkie argumenty, by określać ich mianem gwiazd metalu. Na swój status pracowali długo i wytrwale, przez niemal trzy dekady. Zaskarbili sobie sympatię kilku pokoleń fanów ciężkich brzmień, czego dowody można było usłyszeć w środę w Gdańsku. Zespół, a szczególnie jego wokalistka, śpiewająca w Arch Enemy od 2014 roku Kanadyjka Alissa White - Gluz budziła podziw fanów i wywoływała gorące owacje już od pierwszych minut występu. Jej porażający, pełen energii i mroku growl przyprawiał o dreszcze. Poruszała się po scenie z gracją i pewnością siebie, budując atmosferę. Doskonale wiedziała też, jak zaangażować publiczność, która ochoczo śpiewała z nią, klaskała i bawiła się w najlepsze. 

Zespół zagrał świetnie, dając fanom dokładnie to, czego oczekiwali. Wrażenie robiła już sama potężna ściana wzmacniaczy i zestaw perkusyjny na specjalnym podwyższeniu. Zgadzało się wszystko - blasty, potężne sekwencje gitar oraz melodyjne, atmosferyczne solówki. Przekrojowy zestaw utworów wprawił publikę w ruch. Było nieodłączne machanie włosami, skoki i tańce w rytm ekstremalnie szybkich partii i okrzyki radości. Ze sceny nie padło zbyt wiele słów - wystarczyły krótkie podziękowania i gesty. Był to równy, bardzo dobrze nagłośniony i pełen mocy występ - świetnie brzmiał zarówno z przodu przy scenie, w fosie, także tuż obok głośników (oczywiście po założeniu niezbędnych w takich warunkach zatyczek chroniących uszy i przy okazji wytłumiających niepotrzebne pasma) jak i z tyłu sali. Dokładnie tak, jak przystało na gwiazdę, która doskonale wie, jak uszczęśliwić swoich fanów. Półtorej godziny koncertu zleciało momentalnie. Nie można tu jednak mówić o jakimkolwiek niedosycie - po podstawowej części występu Arch Enemy zaserwowali długi, pięcioutworowy bis.

Przed gwiazdami wieczoru czterdziestopięciominutowy, bardzo solidny koncert zagrali Szwedzi z Orbit Culture, którzy powrócili do Gdańska niespełna miesiąc po występie na Mystic Festivalu. Grali dokładnie na tej samej scenie, co podczas czterodniowego metalowego maratonu. Zagrali jednak nieco inny zestaw utworów niż na festiwalu, dając się poznać jeszcze lepiej, szczególnie z tej mocniejszej, technicznej strony. Był to naprawdę świetny, pełen energii i świeżości występ. Była pasja, pełne zaangażowanie i szczera radość z ponownego spotkania z publicznością w Polsce. W setliście pośród ośmiu utworów znalazła się zapowiedź nowego albumu, który ukaże się w sierpniu. Czekam z niecierpliwością i mam nadzieję, że ponowne odwiedziny grupy w naszym kraju są tylko kwestią czasu. 
 
Tymczasem zostawiam was ze zdjęciami. Tym razem, na prośbę zespołów, wykonanymi podczas trzech pierwszych utworów obu koncertów. Dla porządku dodam tylko, że zdjęcia podpisane imieniem i nazwiskiem oraz nazwą strony, zamieszczone na tej stronie należą do autora i nie mogą być kopiowane w celach prywatnych ani komercyjnych. Rozpowszechnianie zdjęć jest możliwe wyłącznie poprzez linki do tej strony.
 

ORBIT CULTURE  


ARCH ENEMY

 
All the photos published on this website, signed with the name and the name of the website, belong to the author and may not be copied for private and commercial purposes. I do not agree to for the publication of the individual photos in social media without prior arrangement. Sharing of photos is only possible using links to this website.