wtorek, 14 marca 2023

Muzyka sprzed 4 tysięcy lat? Poznajcie Hermopolis!

Prastary byt, liczący sobie ponad 4 tysiące lat i muzyka, która przetrwała wieki. Historia, kosmos, wiedza... O co chodzi? Poznajcie Hermopolis! Czy nasi przodkowie lubili muzykę? Jak ją tworzyli? Na czym grali? Takie pytania pojawiają się w moich myślach dość często. Wiele odpowiedzi z tym związanych dostarcza twórczość takich zespołów jak Wardruna, Heilung czy Skald, które przywołują historię krajów nordyckich i tamtejszych tradycji. Tym razem sięgniemy jednak do nieco innych rejonów. Górny Egipt, pustynia, pustka, otchłań... - poznajcie Hermopolis i ich tajemniczą twórczość. 

Hermopolis to prastary byt, liczący sobie już ponad 4 tysiące lat. Powstał w czasach przedhistorycznych, założony według legend na terenie Górnego Egiptu. Aktualna, kolejna już jego inkarnacja zamieszkuje Górny Śląsk.  Międzynarodowa enklawa muzyków tworzących Hermopolis pochodzi z bardzo różnych obszarów sztuk. Oprócz elementów sonicznych pełni też funkcję edukacyjną, mając na celu otworzyć dostęp dla współczesnego społeczeństwa do swojej pamięci genetycznej. Hermopolis to kontekstowe połączenie ze starożytnym Miastem i prastarą Wiedzą oraz ich Wpływem na teraźniejszość.

Czy nasza wizja kosmosu różni się tak naprawdę od tego co widzieli nasi przodkowie, którzy nigdy nie widzieli zdjęć satelitarnych? Muzyka Hermopolis ma na celu przybliżenie nas do znalezienia odpowiedzi na to pytanie samodzielnie. Czy warto? Oj zdecydowanie tak!

Muzykę zespołu znajdziecie tu: https://hermopolis.bandcamp.com/