czwartek, 2 marca 2023

Kolejna mocna czwórka na Summer Dying Loud 2023

Organizatorzy Summer Dying Loud nie przestają zaskakiwać. Tym razem ogłosili dźwięki dla fanów tanecznego mroku, ekstremów, atmosferyczności i muzyki eksperymentalnej. Tym samym do ogłoszonych dotychczas m.in. Candlemass, Enslaved, Katatonii, My Dying Bride dołączają Grave Pleasures, Whalesong, Datura i Drown My Day.Post punk w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na sile i popularności. To świetnie, bo to muzyka bardzo emocjonalna, która trafia w serca nie tylko fanów mrocznych tanecznych dźwięków, ale też miłośników metalowej ekspresji. Takim zespołem-pomostem jest z pewnością fiński Grave Pleasures, powstały na gruzach Beastmilk. W kwietniu 2023 ukaże się nowy album grupy, "Plagueboys", niezwykle wyczekiwany przez fanów legendarnych Joy Division, Bauhaus i Killing Joke. Ich występ z pewnością będzie niezapomniany!


Whalesong to projekt niezwykle zdolnego Michała Neithana Kiełbasy, sięgający do najmroczniejszych zakamarków duszy. Kilkunastominutowe kompozycje Whalesong wymykają się klasyfikacji, urzekają ciężarem i transowym charakterem, czerpiąc z takich gatunków jak industrial, no wave, noise rock, drone, jazz czy post punk. Wśród instrumentów, którymi posługują się muzycy znajdziemy gong, cymbały, wibrafon, saksofon, dzwony rurowe, syntezatory modularne, theremin a także przedmioty natury przemysłowej - kawałki blach czy piły tarczowe. To propozycja, która z pewnością zainteresuje fanów Swans, Godflesh, Einstürzende Neubauten, Wovenhand, Glenn Branca i Neurosis.

Więcej o tym i innych projektach Michała dowiecie się z wywiadu, który miałam przyjemność przeprowadzić z artystą na początku 2022 roku: https://www.miedzyuchemamozgiem.pl/2022/02/micha-neithan-kiebasa-tworzac-muzyke.html


 

Powstała w marcu 2020 roku Datûra ma na koncie bardzo obiecującą EPkę, która trafi w gusta miłośników atmosferycznego post metalu. Cztery utwory, które się tam znalazły pełnią formę rozdziałów, a każdy z nich opowiada oddzielną historię na pograniczu snu i jawy, fikcji i rzeczywistości. Powolne, gęste, hipnotyczne riffy otulone są przestrzennymi efektami i lekkim, eterycznym wokalem, a wszystko dopełniają połamane rytmy i nieokiełznane krzyki.
Sami o sobie mówią, a jakże, poetycko:
“Do żarzącego się kotła wyspaliśmy dawkę post-metalu, dorzuciliśmy trochę progresji,
doprawiliśmy całość nutką doomu i łzami post-punka, a mieszanka wybuchła niczym ambientu chmura. Tak narodził się ten dziwny twór, Datûra.” 

Powstały w 2006 roku w Krakowie Drown My Day do 2010 wydał kilka mniejszych wydawnictw, w tym m.in. EPkę "Forgotten", dzięki której został zauważony przez fanów metalcore i deathcore z całej Europy. Rok 2013 przyniósł pierwszy pełnoprawny album "Confessions", który ukazał się dzięki niemieckiej wytwórni NOIZGATE RECORDS. Album promowany był licznymi trasami koncertowymi na terenie całej Polski oraz w takich krajach jak chociażby Niemcy, Belgia, Holandia, Słowacja, Węgry czy Czechy. W 2018 roku ukazał się drugi longplay zatytułowany "The Ghost Tales". DMD promowali ten materiał w trakcie trasy koncertowej KNOCK OUT TOUR gdzie wystąpili u boku Decapitated, Frontside oraz Virgin Snatch. Ostatnim jak do tej pory wydawnictwem grupy jest wydany w 2020 roku split "Blood For Blood". Zespół obecnie pracuje nad nowymi utworami. Kto wie, może usłyszymy je już we wrześniu!  

Summer Dying Loud odbędzie się w dniach 7-9 września 2023 na terenie MOSiRu w Aleksandrowie Łódzkim. Bilety są dostępne tu: ebilet.pl/summerdyingloud