środa, 1 lutego 2023

Szczęśliwa trzynastka #32 - Poptones

Poptones z muzyką pop niewiele mają wspólnego, ale to w żadnym wypadku nie jest zarzut. To duńskie trio, które łączy w swojej twórczości zarówno ostrzejsze jak i bardziej melacholijne aspekty rocka alternatywnego, sięgając po inspiracje twórczością takich grup jak Slint czy Sonic Youth. 

Zespół w listopadzie wydał swój debiutancki album o wdzięcznym tytule "Between Darkness & Daylight", na którym eksplorują różne ścieżki i eksperymentują z brzmieniem, sięgając po zgrzyty i przestery, ale jednocześnie nie rezygnując z shoegaze'owej melodyjności. To fuzja gatunków i bardzo ciekawa muzyka, która pięknie odzwierciedla współczesną, pofragmentowaną rzeczywistość, którą definiują strzępki informacji, wspomnienia, natłok myśli i upadek wartości. Jeśli cenisz twórczość takich artystów jak Black Country New Road, Black Midi czy Crack Cloud, sięgnij po ten album koniecznie.

Debiut Poptones to oczywiście świetna okazja, by poznać chłopaków nieco bliżej. O swoich inspiracjach opowiedzieli mi Mads Bertelsen - wokalista i basista grupy oraz gitarzysta Simon Hiemstra. 

 

 

 1. Moim bohaterem w dzieciństwie był...

Mads Bertelsen (wokalista i basista): to musi być Thom Yorke. Bardzo inspirują mnie jego zdolności muzyczne i wkład w twórczość Radiohead. Zawsze poszukuje nowych pomysłów, by ulepszyć kompozycje zespołu, zarówno pod kątem tradycyjnego instrumentarium jak i elektroniki. Muzyka Radiohead od dawna bardzo do mnie przemawia i wywołuje silne emocje. 2. Wydarzenie z życia, które mnie ukształtowało to...

Simon Hiemstra (gitarzysta): coś wyjątkowego wydarzyło się pomiędzy naszą trójką, gdy spotkaliśmy się po raz pierwszy w szkole w klasie w 2011 roku. Niedługo później założyliśmy zespół i tak trwamy razem od wielu lat, od czasów nastoletnich do chwili obecnej. To z pewnością ukształtowało nasze tożsamości. To bardzo ciekawe a jednocześnie przerażające, że gdybyśmy tego zespołu nie założyli, to nie wiem, gdzie byśmy byli. Od tego czasu wszystkie nasze osobiste decyzje, takie jak to, gdzie się przenieść, na co wydać pieniądze i tym podobne, były pod całkowitym wpływem tego, co pasowałoby do naszego rozwoju jako zespołu.3. Płyta, która miała największy wpływ na to, kim jesteśmy to... 

Simon: "Spiderland" grupy Slint.

To pełna dynamiki, połamanych harmonii, perkusyjnego kunsztu, piękna płyta - absolutne mistrzostwo. Stała się naszą główną i najważniejszą inspiracją odkąd usłyszeliśmy ją w 2011 roku. Najczęstszym pytaniem, które sobie zadajemy w procesie tworzenia jest właśnie to, "co zrobiłby Slint w tej sytuacji".

Najgorsze jest to, że nie ma właściwie nagrań koncertowych dobrej jakości, a nie nastawiamy się na to, że będzie szansa posłuchać tego zespołu na żywo. Chociaż z drugiej strony... to samo mówiliśmy jeszcze kilka lat temu o Pavement, ale szansa doświadczenia ich muzyki na żywo się pojawiła, więc w sumie nigdy nie wiesz, co cię czeka. 
4. Gdybyśmy nie zostali muzykami, bylibyśmy...

Simon: Piłkarzami. Szczerze, tylko to nas interesowało do momentu, aż skończyliśmy 15 lat. Później się wszystko zmieniło. Wiesz, wybraliśmy po prostu imprezy zamiast wczesnoporannych treningów na boisku piłkarskim. 


5. Gdybyśmy mogli zagrać koncert/podjąć współpracę z jednym artystą, byłby to...

Simon: Zdecydowanie chcielibyśmy poimprowizować z This Heat! 6. Najdziwniejsza rzecz/wiadomość, jaką dostaliśmy od fanów to...

Simon: Jeszcze nic takiego nie miało miejsca. Ludzie zwykle uciekają z wrzaskiem podczas intro do naszej pierwszej piosenki. Oczywiście żartuję, kochamy naszych fanów i jesteśmy im wdzięczni za wsparcie! 

7. Kino, teatr, a może książka? Po którą formę sztuki sięgacie najczęściej i dlaczego?


Simon: Uwielbiamy filmy, podcasty, książki. Dla nas to zarówno forma rozrywki jak i kreatywnej inspiracji, ale tak serio to zdecydowanie bardziej zależy nam na słuchaniu muzyki w codziennym życiu. To nasza najczęstsza forma kontaktu z kulturą.

8. Lata 80-te były lepsze, bo... 

Simon: w latach osiemdziesiątych rozwijało się mnóstwo gatunków muzyki, które ukształtowały nasze gusta. To przede wszystkim zespoly rockowe i eksperymentalne, takie jak This Heat, Glenn Branca i Sonic Youth.


9. Moje ukochane miejsce na Ziemi to... 

Simon: Thy. Tu się urodziliśmy i wychowaliśmy, na duńskiej wsi. Ta mała lokalna społeczność żyjąca w otoczeniu zachwycającej natury to coś, co będzie dla nas bardzo cenne na zawsze. 

 

10. Moje najbardziej traumatyczne wspomnienie z koncertu to...

Simon: Spadłem ze sceny i rozstroiła mi się gitara, co skończyło się tym, że dalsza część utworu zabrzmiała totalnie inaczej niż mieliśmy w zamiarze...


Mads: Graliśmy kiedyś koncert w dużym garażu w małym miasteczku w Danii. Publika była bardzo nakręcona, podobnie jak my. W trakcie występu dźwięk zniknął na jakieś 15 minut. Publiczność czekała... Gdy udało się to naprawić, zagraliśmy jeden z najlepszych koncertów w życiu. Ale tuż przed naszą ostatnią piosenką i kulminacją programu, dostałem potwornego skurczu dłoni i musieliśmy zakończyć występ. To było zarówno potężne, jak i niepokojące doświadczenie, które  naprawdę wyróżnia się jako jedno z najbardziej traumatycznych i chaotycznych, ale także niesamowitych i nieprzewidywalnych zespołowych wspomnień.11. Marzę o... 

Simon: Podróżowaniu po świecie i prezentowaniu naszej muzyki. To może być Polska, Japonia, Anglia... Marzymy o tym, by wyjść z naszą muzyką poza Danię, by została doceniona i by inspirowała. 12. Moje ulubione zajęcie w wolnym czasie to... 

Simon: Pokonywanie Madsa w Fifa! 

 

13. Pytanie, którego najbardziej nienawidzę podczas wywiadów to...

Simon: "jaki gatunek definiuje waszą muzykę" - to jest w naszym przypadku nieustannie ewoluujący proces i jest naprawdę ciężko odpowiedzieć na to. Tak naprawdę czujemy, że żaden gatunek nie oddaje w pełni charakteru muzyki. 


Album "Between Darkness & Daylight" ukazał się 25 listopada 2022 nakładem Happy Metal Records. Znajdziecie go na platformach streamingowych, między innymi tu: https://poptones.bandcamp.com/ 

ENGLISH VERSION

 Poptones and pop music don't have a lot in common, it's rather a wink to the fans of the alternative, avant-garde and experimental music. The trio from Denmark intrigues the listener with sharp scratches,  distortions and shoegazing melodies, inspired by the sound of Slint and Sonic Youth.

"Between Darkness & Daylight", band's debut album is a great record, metaphorically describing the new reality, fragmentarised by shreds of information, memories, racing thoughts, information chaos and the collapse of quality and value. If you like Black Country New Road, Black Midi or Crack Cloud, you should check this album.

The debut album is of course a great opportunity to get to know the guys a little closer. let's check what inspires the musicians - Mads Bertelsen - vocalist and bassist of the band and the guitarist Simon Hiemstra.1. Our childhood hero was ...

Mads Bertelsen: Thom Yorke (Radiohead) has to be the one. His musicality and his contributions in Radiohead is just inspiring. Always searching for new ways to make band compositions. Whether it’s more traditional instrumentation or electronics. Radiohead’s music always speaks to my inner emotions.2. The event in my life that shaped my personality was...

Simon Hiemstra: Something happened in all of us, when we met each other for the first time in the classroom in 2011. It didn’t take long before we formed the band and after that we have been through years together, from teenagers to end 20 year olds.

That has definitely shaped our individual identities and it’s both interesting and a bit scary to think about, where we would have been today, if we haven’t started to band together. Cause since then, all of our personal big decisions, like where to move to, what to spend money on and such, has been totally influenced by what would fit the progress of us as a band.3. The album that has had the biggest impact on who we are is….

 
Simon: Slint, with the album Spiderland.

Just a dynamic, disharmonic, percussive and beautiful masterpiece. It has followed us as our biggest inspiration since we heard it for the first time around 2011. The most asked question in our songwriting processes has to be “what would Slint have done” and then we got the answer.

The worst thing about it is, that there’s almost no good quality live videos out there and it’s not exactly a band we expect to see live.

But again.. We said the same thing about Pavement a few years ago, and now we witnessed them live, so you never know.4. If we hadn't become musicians, we would be….


Simon: Footballers. Honestly, that was all we cared about, at least until we were 15 or something like that. But you know.. We chose the party instead of early morning weekend training at the football pitch.5. If I could play a concert / collaborate with one artist, it would be ...
 

Simon: Would absolutely love to do an improvisation with This Heat!6. The weirdest thing / message I got from fans is ...

Simon: We haven’t ever gotten anything from our fans. They always seem to run away screaming during the intro of our first song. Jokes aside, we love our fans. Thanks for always supporting.

 

 

7. Cinema, theater or maybe a book? Which form of culture do you choose and why?

Simon: Well we all really like both movies, podcasts, books etc. To us it’s both a search for entertainment and creativity inspiration. But honestly, we care way more about listening to music as a cultural element in our everyday life.8. The 80s were better because ...

Simon: A lot of inspiring music began to evolve back in the 80’s, that has definitely been shaping us and the artist we associate our music with.
Here we could for example mention rock band that also experimented within the frame of avantgarde music. Bands like This Heat, Glenn Branca and Sonic Youth.


9. My beloved place on Earth is ...

Simon: Thy

We were all born and raised on the countryside of Denmark. The small local community surrounded by a lot of beautiful nature is something that we will always tressure.10. My most traumatic memory from the concert is ...

Simon: Falling on stage which made my guitar go into a complete mistuning.

The rest of the song sounded different than we expected


Mads: Once we played a concert in a big garage in a small town I Denmark. The audience were hyped and so were we. During the concert, the sound disappeared for around 15 minutes, leaving the audience waiting. When the sound returned and we began to play again, we played one of our best gigs ever. But just before our last song and the show’s big climax, my hand went into cramps and we had to end the show. It was both powerfull and disturbing and really stands out as one of the most traumatic and chaotic but also amazing and unpredictable memories for us as band.
11. I dream of ...

Simon: Traveling the world with our music. It could be Poland, Japan or England. We just dream about experiencing an audience outside of Denmark that appreciates and find inspiration in our music.12. Favorite activity in my spare time ...

Simon: Beating Mads in Fifa


13. The most hated question during interviews is ...


Simon: “What genre defines your music” - it’s an ever-changing progress so really difficult to answer and always feels like no genre description fits the music completely.


"Between Darkness & Daylight" was released on the 25th November 2022 by Happy Metal Records. You'll find it on streaming platforms, just like this one: https://poptones.bandcamp.com/